http://www.opowiadania.pl/  

Zarejestruj się  Powiedz o nas innym  Kontakt z nami  Dodaj do ulubionych  Startuj z opowiadań  Pomoc 

 

Moje konto Moje portfolio
Ulubione opowiadania
autorzy

Strona główna Jak zacząć Chcę poczytać Chcę opublikować Autorzy Katalog opowiadań Szukaj
Sponsorowane Polecane Ranking Nagrody Poscredy Wyślij wiadomość Forum

Sponsorowane:
50

Legenda o Lerharze Smokobójcy

Autor płaci:
500

  Jego świat legł w gruzach kiedy został obłożony uciążliwą klątwą. Jednak czy to może być, że klątwa kryje w sobie coś więcej niż złośliwość czarownicy?  

UŻYTKOWNIK

Nie zalogowany
Logowanie
Załóż nowe konto

KONKURS

W czerwcu nagrodą jest książka
Światła września
Carlos Ruiz Zafon
Powodzenia.

SPONSOROWANE

Legenda o Lerharze Smokobójcy

Jego świat legł w gruzach kiedy został obłożony uciążliwą klątwą. Jednak czy to może być, że klątwa kryje w sobie coś więcej niż złośliwość czarownicy?

Miłość z internetu - cz. XVII trzy zabawy

nie czytaj jeżeli zabawy erotyczne cię nie interesują. Z pewnością nigdy tego wszystkiego nie doznasz.

Miłość z internetu cz. XVI - sex panów

zabawa pomiędzy dwoma facetami

Bliżej

Podejdź bliżej

Ciemność

Urywek opowiadania

Miła

Róża zwana Miła

Miłość z internetu - czytaj kolejne części

XV cz. Czy coś będzie pomiędzy facetami?. Do czego jeszcze może dojść?. Następne części skrócę ze względu na małą ilość tekstów z powodu nowego roku szkolnego 2011/2012. Praktycznie to nie opowiadanie, nie romans. To skopiowane rozmowy pisane przez

Topielec

- Tak ślachetnej pani tośmy jeszcze we wsi nigdy nie mieli. Ach, szkoda będzie trochę, jak ją zeżrą. Krótkie i lekkie opowiadanie z serii Wampirojad

Sen o Ważnym Dniu

Opowiadanie napisane na konkurs związany ze słowem "JUBILEUSZ". Horror... swego rodzaju (nie do końca poważny).

Niebieska bluzka

Sylwia poczuła że pieką ją policzki. Podsłuchana rozmowa na nowo obudziła iskierki w podbrzuszu. Coś zadźwięczało niespodziewanie i w chwili paniki Sylwia prawie odskoczyła od drzwi z krzykiem. Pomyślała, że bicie jej serca słychać pewnie w całym ..

REKLAMA

grafiki on-line

WYBIERZ TYP

Opowiadanie
Powieść
Scenariusz
Poezja
Dramat
Poradnik
Felieton
Reportaż
Komentarz
Inny

CZYTAJ

NOWE OPOWIAD.
NOWE TYTUŁY
POPULARNE
NAJLEPSZE
LOSOWE

ON-LINE

Serwis przegląda:
2198
użytkowników.

Gości:
2198
Zalogowanych:
0
Użytkownicy on-line

REKLAMA

POZYCJA: 68720

68720

Rady dla początkujących poetów

wersja do druku

wyślij do znajomych

pokaż oceny

pokaż komentarze

dodaj do ulubionych

Data
11-06-10

Typ
A
-poradnik
Kategoria
Edukacja/Kariera/Pisarstwo
Rozmiar
7 kb
Czytane
8691
Głosy
7
Ocena
4.43

Zmiany
11-06-10

Dostęp
W -wszyscy
Przeznaczenie
W-dla wszystkich

Autor: SzaryCzłowiek Podpis: Szary Człowiek
off-line wyślij wiadomość pokaż portfolio

znajdź opow. tego autora

dodaj do ulubionych autorów
Rady dla początkujących poetów

Opublikowany w:

10 VI 2011

KOMENTARZE

znalezionych: 9 na 1 stronach

221029
12-02-08

9673

Kern
off-line wyślij wiadomość pokaż portfolio
I przypomniało mi sie jeszcze jedno.
Wasza twórczość to nie supemarket - liczy się jakość a nie ilość. Większość z was ma dziesiątki jeśli nie setki utworów co sugeruje, że jednak nie pracowaliście nad nimi zbyt długo. A liryka jest obnażona na proste błędy, które ginę w epice. Jak ja kilkakrotnie napiszę głupotę (niezręczne sformułowanie, kiepski epitet, powtórzenie itp) w kilkustronnicowej opowieści to nawet ujdzie, jeżeli jednak wy strzelicie byka (jednego!) to od razu widać, niestety.

221027
12-02-08

9673

Kern
off-line wyślij wiadomość pokaż portfolio
Szukałem czegos podobnego o epice znlazłem lirykę. Jako, że nie pisuję wierszy i slabo sie na nich znam moje zdanie pewnie jest mało istotne. Przyjmijcie je jednak jako głos laika. Otóż osobiście lubię wiersze rymowane. W przypadku stosowania rymów niedokładnych (nie pamietam czy tak to sie nazywa, liczę że rozumiecie) to trzeba bardzo uważać - jeden czy dwa to tragedia w wierszu, lepiej jak jest ich więcej wtedy tak nie rażą. Od rymów ważniejsza jest chyba rytmika i ona przeważnie siada, bo uwaga autora skierowana jest gdzie indziej. Kolejna sprawa, to wiersze nie mogą być banalne zarówno w środkach jak i treści (wtedy my laicy ich nie czytamy) - to pewnie jest trudne, ale mus to mus, czytelnik wymaga.
To tyle. I powtarzam po raz wtóry - z punktu widzenia marnego czytelnika (jest więc szansa, że wszystko trzeba robic odwrotnie).

219761
11-12-15

16032

kama00
off-line wyślij wiadomość pokaż portfolio
Bardzo przydatne rady :) Sądzę, że pomogą one początkującym i zachęca ich do rozwijania swojego warsztatu. Pozdrawiam :)

Odpowiedź autora (11-12-15)

Jak mówi tytuł - rady są właśnie dla POCZĄTKUJĄCYCH. Niestety, niektórzy złośliwcy spodziewali się rad dla profesjonalistów (którzy żadnych rad już nie potrzebują). Dzięki za zrozumienie intencji, choć rzeczywiście - niektóre z rad to oczywista oczywistość :)

218380
11-10-14

19934

kurt22
off-line wyślij wiadomość pokaż portfolio
Bardzo dobre, niezwykle cenne rady. Postaram się do nich zastosować.

Odpowiedź autora (11-10-14)

Tobie kurt obawiam się że już nic nie pomoże

217970
11-09-27

18478

Sancta Terra
off-line wyślij wiadomość pokaż portfolio
Zrobiłeś kawał świetnej roboty. Ja ze swojej strony mogę doradzić jeszcze, aby przed publikacją poprosić o korektę jakąś zaufaną osobę, a jeszcze lepiej: kilka osób, które "znają się na rzeczy".
Pozdrawiem ;)

215639
11-07-08

1396

Fred
off-line wyślij wiadomość pokaż portfolio
Jest to raczej poradnik dla grafomanów, albo bardzo początkujących poetów. Funkcjonuje na jalimś portalu swoisty dekalog Leszka Żulińskiego. Jest napisany kompetentnie i o wiele bardziej wyczerpująco. Wiem, że rozmaici ludzie biorą sie za pisanie wierszy. Ze bywaja takie wiersze żenujące, ale czasem może lepiej doradzić takim, aby poszukali innego zajęcia, w stylu" wiesz jest tyle pięknych zawodów, czy koniecznie musisz być pisarzem?"

Odpowiedź autora (11-07-08)

Czy my nie znamy się przypadkiem z innego portalu? ;)
Pańskie pojawienie się w komentarzach pod moimi tekstami (wcześniej cisza) dziwnie zbiega się z moim odejściem z tamtego portalu, gdzie pewna osoba jechała po mnie w identycznie zjadliwym stylu jak pański. Także pański avatar, panie Fred, jest wręcz identyczny jak zdjęcie owego pana, które zamieścił on na rzeczonym portalu. Tak samo jak podobne są wasze poglądy polityczne...
Jeżeli to ty, Maariusz14 - to nie pozdrawiam; jeżeli to nie ty - cóż, wielki zbieg okoliczności nam się tutaj trafił...

Fred, jesteś niekonsekwentny. Jeżeli uważasz, iż jest to "poradnik dla grafomanów" dlaczego postawiłeś dobrą ocenę miast 1?

214702
11-06-11

16786

seto
off-line wyślij wiadomość pokaż portfolio
Ja bym jedynie odpuścił zasadę, która tyczy się gramatyki - oczywista oczywistość, której nie muszą przestrzegać tylko poeci, ale każdy, KAŻDY bez wyjątków.
Przydatny poradnik, sam piszę wiersze, ale ich nie publikuję, są zbyt osobiste, dla większości będą jedynie prostą treścią o czymś, dla mnie są wycinkiem mojej rzeczywistości i przeżyć.
Oceny nie wystawiam, jest zbędna. Poza tym nie uważam żeby słowo "kocham cię" było strachem na wróble wśród innych bardziej "namiętnych" słów. Każde słowo można zamienić na bardziej wyrafinowane, ale czasem te banały najlepiej wyrażają to, co czujemy, a w wierszach często wyrażamy własne 'ja'.
Pozdrawiam ;)
PS Wierszyk z punktu 3 bardzo miło się czytało i jeszcze ta głębia, drugie dno, ot co! ;)

214670
11-06-10

13531

wladtur48
off-line wyślij wiadomość pokaż portfolio
Rymować nie rymować?-pyta o to wielu. Ja napiszę krótko. Staram się wypracować zróżnicowaną formę. Rymuję i nie rymuję, liczę zgłoski i nie liczę. Moja delikatna sugestia jest jedna:-piszcie własną osobowoscią, a będziecie wielcy sami w sobie. Otrzymacie w darze wewnętrzną satysfakcję...a, że niktórym się nie podoba?"Jeszcze się taki nie narodził, aby wszystkim dogodził". Życzę wysokich lotów. Pozdrawiam....Dobry tekst, zawsze na czasie.

214665
11-06-10

11730

Bonsai
off-line wyślij wiadomość pokaż portfolio
Bardzo dobra akcja z tym poradnikiem :).
Rymy? Nie rymujcie czasowników. To wychodzenie na łatwiznę, przyjmowane nieprzychylnie.
Nie trzeba liczyć wersów. Lepiej właśnie składać mniej więcej równe teksty. Sam jestem słaby z matmy, więc wiadomo ;p.
Co do wierszy białych... czy ja wiem. To jest prawdziwa wyższa szkoła jazdy. W wierszach białych trzeba stawiać nacisk na poetykę. Epitety, porównania, moc środków stylistycznych. Nie trzeba pilnować rytmu? Według mnie raczej powinno się. Ale nie jest to aż tak ważne jak z rymami. Rada czwarta. Oczywiście. A krytykę trzeba brać do siebie, ale nie za głęboko.
Co do piątego to nawet w prozie czytelnik powinien z kontekstu domyślać się o co biega :). 7). Coś do tego. Nie publikujcie świeżo po stworzeniu. Poczekajcie moment albo dwa :). Sprawdzając swoje dzieło dzień po napisaniu już sami znajdziecie błędy. Co bardziej ogarnięci zajawką nie muszą czekać nawet dnia ;p. Mózg odpoczywa po pracy i potem może złapać błędy, które sam wcześniej popełnił. Co do 9 to nie wysilajcie się, bo i tak nie istnieją rzeczy idealne :). Piszcie jak piszecie, będzie ok. Nawet w wydawanych dziełach wielkich osób są błędy i niedopatrzenia :). Wulgaryzmy? Wolę nie stosować. Ja w większości piszę wiersze wolne. Z reguły nie lubię się śpieszyć ;).

Odpowiedź autora (11-06-10)

Dziękuję za wartościowy komentarz - z nowymi radami dla początkujących poetów. Właśnie o to chodzi: nawiązać merytoryczną dyskusję w której pomimo różnych spojrzeń na dane zagadnienia idziemy do przodu - ukazując innym jak pisać tak by unikać błędów, jak pisać lepiej. Ścieżki i style są różne, jednak rady można rozważyć - a nuż ktoraś komuś pomoże ulepszyć swój warsztat pisarski? Pozdrawiam :)

znalezionych: 9 na 1 stronach
Miłość z internetu - cz. XVII trzy zabawy Miłość z internetu cz. XVI - sex panów Bliżej
nie czytaj jeżeli zabawy erotyczne cię nie interesują. Z pewnością nigdy tego wszystkiego nie doznasz. zabawa pomiędzy dwoma facetami Podejdź bliżej
Sponsorowane: 30Sponsorowane: 25Sponsorowane: 20
Auto płaci: 100

 

grafiki on-line

KATEGORIE:

więcej >

Akcja
Dla dzieci
Fantastyka
Filozofia
Finanse
Historia
Horror
Komedia
Kryminał
Kultura
Medycyna
Melodramat
Militaria
Mitologia
Muzyka
Nauka
Opowiadania.pl
Polityka
Przygoda
Religia
Romans
Thriller
Wojna
Zbrodnia
O firmie Polityka prywatności Umowa użytkownika serwisu Prawa autorskie
Reklama w serwisie Statystyki Bannery Linki
Zarejestruj się  Powiedz o nas innym  Kontakt z nami  Dodaj do ulubionych  Startuj z opowiadań  Pomoc
 

www.opowiadania.pl Copyright (c) 2003-2019 by NEXAR All rights reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikowanych treści należą do ich autorów. Nazwy i znaki firmowe innych firm oraz produktów należą do ich właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celu informacyjnym.