http://www.opowiadania.pl/  

Zarejestruj się  Powiedz o nas innym  Kontakt z nami  Dodaj do ulubionych  Startuj z opowiadań  Pomoc 

 

Moje konto Moje portfolio
Ulubione opowiadania
autorzy

Strona główna Jak zacząć Chcę poczytać Chcę opublikować Autorzy Katalog opowiadań Szukaj
Sponsorowane Polecane Ranking Nagrody Poscredy Wyślij wiadomość Forum

Sponsorowane:
50

Legenda o Lerharze Smokobójcy

Autor płaci:
500

  Jego świat legł w gruzach kiedy został obłożony uciążliwą klątwą. Jednak czy to może być, że klątwa kryje w sobie coś więcej niż złośliwość czarownicy?  

UŻYTKOWNIK

Nie zalogowany
Logowanie
Załóż nowe konto

KONKURS

W czerwcu nagrodą jest książka
W kole stań dziewczyno
Nalo Hopkinson
Powodzenia.

SPONSOROWANE

Legenda o Lerharze Smokobójcy

Jego świat legł w gruzach kiedy został obłożony uciążliwą klątwą. Jednak czy to może być, że klątwa kryje w sobie coś więcej niż złośliwość czarownicy?

Miłość z internetu - cz. XVII trzy zabawy

nie czytaj jeżeli zabawy erotyczne cię nie interesują. Z pewnością nigdy tego wszystkiego nie doznasz.

Miłość z internetu cz. XVI - sex panów

zabawa pomiędzy dwoma facetami

Bliżej

Podejdź bliżej

Ciemność

Urywek opowiadania

Miła

Róża zwana Miła

Miłość z internetu - czytaj kolejne części

XV cz. Czy coś będzie pomiędzy facetami?. Do czego jeszcze może dojść?. Następne części skrócę ze względu na małą ilość tekstów z powodu nowego roku szkolnego 2011/2012. Praktycznie to nie opowiadanie, nie romans. To skopiowane rozmowy pisane przez

Topielec

- Tak ślachetnej pani tośmy jeszcze we wsi nigdy nie mieli. Ach, szkoda będzie trochę, jak ją zeżrą. Krótkie i lekkie opowiadanie z serii Wampirojad

Sen o Ważnym Dniu

Opowiadanie napisane na konkurs związany ze słowem "JUBILEUSZ". Horror... swego rodzaju (nie do końca poważny).

Niebieska bluzka

Sylwia poczuła że pieką ją policzki. Podsłuchana rozmowa na nowo obudziła iskierki w podbrzuszu. Coś zadźwięczało niespodziewanie i w chwili paniki Sylwia prawie odskoczyła od drzwi z krzykiem. Pomyślała, że bicie jej serca słychać pewnie w całym ..

REKLAMA

grafiki on-line

WYBIERZ TYP

Opowiadanie
Powieść
Scenariusz
Poezja
Dramat
Poradnik
Felieton
Reportaż
Komentarz
Inny

CZYTAJ

NOWE OPOWIAD.
NOWE TYTUŁY
POPULARNE
NAJLEPSZE
LOSOWE

ON-LINE

Serwis przegląda:
1008
użytkowników.

Gości:
1008
Zalogowanych:
0
Użytkownicy on-line

REKLAMA

POZYCJA: 40700

40700

WRP:Narodziny, cz1 Przepowiednia

wersja do druku

wyślij do znajomych

pokaż oceny

pokaż komentarze

dodaj do ulubionych

Data
07-12-05

Typ
P
-powieść
Kategoria
Inne/Fantastyka/Polityka
Rozmiar
6 kb
Czytane
2886
Głosy
1
Ocena
5.00

Zmiany
10-12-08

Dostęp
W -wszyscy
Przeznaczenie
W-dla wszystkich

Autor: witoj Podpis: Witoj
off-line wyślij wiadomość pokaż portfolio

znajdź opow. tego autora

dodaj do ulubionych autorów
Powieść o powstaniu Najjaśniejszej Rzeczpospolitej widziane oczami Witoja.

Opublikowany w:

WRP:Narodziny, cz1 Przepowiednia

- Na co ty liczysz?
- Polska znów może być silna, bo ludzie mają w sobie wartość.
- Polacy?! Wszystkie dobre wartości zostały zniszczone, jak nie przez Niemców w drugiej wojnie światowej, to przez lata komunizmu. Przetrwali tylko głupi, albo materialiści.
- W Polaku zawsze będzie ziarno patriotyzmu, trzeba tylko umieć je wzmocnić.
- Patriotyzm, chyba tylko słowo pozostało.
- Prawdziwe wartości moralne same się odrodzą, ale można im pomóc. Jeśli znajdą się ludzie zdolni kierować masą. Idea WRP będzie żywa.
- WRP – co to ma być?
- Wielkie państwo silnych obywateli Wielka Rzeczpospolita Polska.
- Faszysta się z ciebie robi, plany nierealne.
- Wielkość polegać będzie na silnej gospodarce, uczciwych ludziach i pokojowych podbojach.
- Pokojowy podbój, to jak uczciwy bandyta.
- Unia lubelska to nie była chyba wojna.
- I do tego idealista. Nie zmienisz rzeczywistości.
- Mogę zmienić, potrzeba mi tylko pomoc.
- Niby ja miałbym pomóc?
- Każdy człowiek się przyda.
- Co miałbym robić?
- Przede wszystkim dawać dobry przykład. Chcę stworzyć grupę pionierów-budowniczych WRP, którzy staną się wzorem reform.
- Kilku ludzi nie zbuduje nic wielkiego.
- Ale jeśli obudzą stare tradycje Bóg-Ojczyzna-Honor i Polacy zaczną pracować dla idei, kraj się zmieni, i to szybciej niż może się wydawać. Na razie potrzeba nowego pozytywisty, pracy u podstaw i pracę organiczną. Nowy wzorzec.
- Nie było przypadkiem Bóg, honor, ojczyzna?
- Tak było, ale z przeszłości należy brać tylko pozytywne wzorce, błędy naprawiać, a pomysły udoskonalać. Właśnie zmiana kolejności ma charakter symboliczny. Bóg zawsze był i będzie na pierwszym miejscu w hierarchii Polaka, tylko On może, a nawet powinien być ponad Ojczyzną, ponieważ żadna siła poza Bogiem nie będzie zdolna zniszczyć WRP, więc należy żyć w zgodzie ze Stwórcą i starać się możliwie nie grzeszyć. Natomiast Honor nie może być ważniejszy od dobra kraju. Patryjota to ten który przekłada dobro kraju nad własne korzyści. Właściwe wartości na właściwym miejscu kluczem do szczęścia.
- Masz rację, prawie mnie przekonałeś, ale sam wzór to za mało, wszyscy na to nie pójdą, zbyt dużo przypuszczalnych wyrzeczeń, nie wszyscy są tak wspaniałomyślni jak ty.
- Wiem to, lecz istnieje pewien pomysł. Mam zamiar stworzyć impuls, który przekona resztę społeczeństwa, aby pójść śladami pionierów i da chęć dorównania elitą. Na razie nie mam jeszcze dokładnych punktów realizacji tego celu, ale na pewno to będzie skrajność – albo bardzo pozytywny, albo negatywny bodziec.
- Po co w końcu chcesz stworzyć to „WRP”?
- Wyobraź sobie wielki kraj z którego jesteś dumny, nie ma w nim bandytyzmu, ani wandalizmu, biedoty, ani ubóstwa. Większość ludzi żyje w luksusie, nie ma wyzysku, kłamstwa, oszustwa, największym problemem ludzi jest pozbywanie się pieniędzy, ale nie dlatego, że nie ma czego kupić, lecz wszystko czego potrzebują już mają.
- Jeszcze się zastanowię – powiedział i odszedł przyszły minister. Wciąż nie mógł zrozumieć o co dokładnie jego koledze chodziło. Rozmowa potoczyła się bardzo szybko, w czasie niej odpowiadał szybko i precyzyjnie, ale czuł się jakby nie on to mówił, choć jego wypowiedzi były jego przekonaniami. Musiał prześledzić w pamięci tok rozmowy. Wiedział, że ta konwersacja zmieni bieg jego życia – ale co będzie dla niego lepsze? Czy w ogóle jego rozmówca wiedział czego chce, może była to rozmowa tylko teoretyczna. Zbyt duży chaos panował w tej rozmowie. Jego tok myśli przeszedł na inny temat. Chciałbym być dobrym patryjotą, ale nic temu w tym kraju nie sprzyja. Ojczyzna dobra rzecz, ale rządzący są nieudolni, podatki wysokie, co mogę to robię. Na pewno jestem jak na te warunki dobrym patryjotą...
Drugi uczestnik tej rozmowy, przyszły Naczelnik pozostał w tym samym miejscu na chodniku koło ruchliwej drogi i przyszedł do niego pewien człowiek i spytał:
- Czy pan przed chwilą użył sformułowania „WRP” w sensie kraju dobrobytu, gdzie „największym problemem ludzi jest pozbywanie się pieniędzy, ale nie dlatego, że nie ma czego kupić, lecz wszystko czego potrzebują już mają”?
- Tak. rzeczywiście to powiedziałem. Pan podsłuchiwał moją rozmowę?
- Nie, to znaczy tak, niezupełnie.
- W sumie mówiłem na terenie publicznym, mógł pan usłyszeć.
- Chodzi o to, proszę się nie śmiać, niektórzy uważają mnie za szalonego, ale czasami wydaje mi się jakbym widział przyszłość. Gdy przechodziłem obok pana i usłyszałem fragment pańskiej rozmowy to przypomniało mi się, że identyczny tekst słyszałem wcześniej w jakiejś przepowiedni i nagle znów dostałem wizji. Pański kraj może powstać, zależy to wyłącznie od pana jako swego rodzaju stwórcę tej idei. Jeśli panu się uda państwo powstanie, ale jeśli pan zawiedzie to całą Polskę czeka zagłada, ostateczne zabory, będzie pan miał na sumieniu biedę ludzi mieszkających w Polsce i będzie wiedział, że WRP nigdy nie powstanie. Mogę się mylić co do interpretacji, ponieważ to świeża wizja i może coś przeoczyłem, ale dotychczas moje przepowiednie się sprawdzały. W każdym razie życzę panu stworzenia tego WRP, czymkolwiek sobie pan to wyobraża, aby Polska, mój kochany kraj nie został zniszczony.
- Zrobię co w mojej mocy dla WRP. Trochę zawiłe te pańskie wróżby, zawsze marzyłem, aby to Polska przekształciła się w WRP, całkiem możliwe, że WRP powstanie w innym miejscu od podstaw i będzie istnieć obok aktualnej Polski. Teraz niestety muszę już iść, sprawy przyziemne czekają – przyszły Naczelnik odszedł niespodziewanie od wróżbity i zniknął w tłumie. Tymczasem ten co widział przepowiednie stał w osłupieniu, zrozumiał, że popełnił błąd, jeśli WRP to Polska, wtedy przepowiednia ma inny przekaz, jak mógł nie zrozumieć analogii między WRP, a IIIRP. Chciał znów porozmawiać z nieznajomym, ale już go nie widział. Pobiegł w kierunku w którym tamten się oddalił, ale tam też go nie znalazł. Wrócił więc do swojego domu. Tam przeanalizował jeszcze raz swoją wizję i zrozumiał prawdziwy sens przepowiedni. Niestety nie spotkał już nigdy Naczelnika, aby mu to powiedzieć. Spisał więc i rozpowszechnił swoje proroctwo, aby ktoś inny przekazał wieść przyszłemu władcy imperium. Inaczej to on zostanie osobą, która zniszczyła ideały WRP, ponieważ prawdziwy sens przepowiedni brzmiał:
„IIIRP symbolizująca dzisiejszą Polskę musi upaść, aby z popiołów odrodzonej, czystej Polski wraz z jej dawnymi ideałami narodziła się WRP, czyli Wielka Rzeczpospolita Polska, która rozjaśni mroki historii i przyniesie światu pokój, a władcą niej zostanie jeden człowiek – Naczelnik Państwa Polskiego”.

Podpis: 

Witoj 2007 rok
 

Dodaj ocenę i (lub) komentarz

wersja do druku

wyślij do znajomych

pokaż oceny

pokaż komentarze

dodaj do ulubionych

ZALOGUJ SIĘ ŻEBY DODAĆ OCENĘ

Twoja ocena:
5 4,5 4 3,5 3 2,5 2 1,5 1

ZALOGUJ SIĘ ŻEBY DODAĆ KOMENTARZ
Twój komentarz:

zmień kolor tła zmień kolor tła zmień kolor tła zmień kolor tła

zmiejsz czcionkę czcionka standardowa powiększ czcionkę powiększ czcionkę
Miłość z internetu - cz. XVII trzy zabawy Miłość z internetu cz. XVI - sex panów Bliżej
nie czytaj jeżeli zabawy erotyczne cię nie interesują. Z pewnością nigdy tego wszystkiego nie doznasz. zabawa pomiędzy dwoma facetami Podejdź bliżej
Sponsorowane: 30Sponsorowane: 25Sponsorowane: 20
Auto płaci: 100

 

grafiki on-line

KATEGORIE:

więcej >

Akcja
Dla dzieci
Fantastyka
Filozofia
Finanse
Historia
Horror
Komedia
Kryminał
Kultura
Medycyna
Melodramat
Militaria
Mitologia
Muzyka
Nauka
Opowiadania.pl
Polityka
Przygoda
Religia
Romans
Thriller
Wojna
Zbrodnia
O firmie Polityka prywatności Umowa użytkownika serwisu Prawa autorskie
Reklama w serwisie Statystyki Bannery Linki
Zarejestruj się  Powiedz o nas innym  Kontakt z nami  Dodaj do ulubionych  Startuj z opowiadań  Pomoc
 

www.opowiadania.pl Copyright (c) 2003-2019 by NEXAR All rights reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikowanych treści należą do ich autorów. Nazwy i znaki firmowe innych firm oraz produktów należą do ich właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celu informacyjnym.