http://www.opowiadania.pl/  

Zarejestruj się  Powiedz o nas innym  Kontakt z nami  Dodaj do ulubionych  Startuj z opowiadań  Pomoc 

 

Moje konto Moje portfolio
Ulubione opowiadania
autorzy

Strona główna Jak zacząć Chcę poczytać Chcę opublikować Autorzy Katalog opowiadań Szukaj
Sponsorowane Polecane Ranking Nagrody Poscredy Wyślij wiadomość Forum

Sponsorowane:
157

Do Koronawirusa

  Wiersz napisany podczas kwarantanny domowej.  

UŻYTKOWNIK

Nie zalogowany
Logowanie
Załóż nowe konto

KONKURS

W kwietniu nagrodą jest książka
Marzenia i koszmary
Stephen King
Powodzenia.

SPONSOROWANE

Do Koronawirusa

Wiersz napisany podczas kwarantanny domowej.

Kwiat w butonierce

Spotkanie w tramwaju - co może z tego wyniknąć?

Topielec

- Tak ślachetnej pani tośmy jeszcze we wsi nigdy nie mieli. Ach, szkoda będzie trochę, jak ją zeżrą. Krótkie i lekkie opowiadanie z serii Wampirojad

Sen o Ważnym Dniu

Opowiadanie napisane na konkurs związany ze słowem "JUBILEUSZ". Horror... swego rodzaju (nie do końca poważny).

Dwa dni z życia wariata.

Rozważania o normalności? Co to jest normalność a co nienormalność?

Marzyciele

Opowiadanko fantasy, które dzieje się w tym samym świecie co "Klęska czarnego władcy", ale poza tym nie ma z nim nic wspólnego. Uwaga, dość długie i nudne! Coś o szansie spełnienia marzeń przez dwóch, wprost sobie przeciwnych, marzycieli.

Świt Nowej Ery

Pewien podróżnik w czasie przybył do roku 2010... Kogo szuka i czy uda mu się wykonać zadanie? Moja wprawka w SF - swego rodzaju.

2078

Jest rok 2078. Powszechna urbanizacja i spisy produktów zakazanych przez tzw. Zdrową Europę. Dziennikarz wikłający się w związek z tajemniczą kobietą i zadanie służbowe oznaczające bolesną konfrontację z przeszłością.

Miłość wyborna

Wybebeszę to z Ciebie stanowczo, metodycznie...

Nowa Atlantyda

Jedna z przyszłości futurystycznych zawartych w e-booku "Futurystyka" (Przyszłość kiepska)

REKLAMA

grafiki on-line

WYBIERZ TYP

Opowiadanie
Powieść
Scenariusz
Poezja
Dramat
Poradnik
Felieton
Reportaż
Komentarz
Inny

CZYTAJ

NOWE OPOWIAD.
NOWE TYTUŁY
POPULARNE
NAJLEPSZE
LOSOWE

ON-LINE

Serwis przegląda:
958
użytkowników.

Gości:
958
Zalogowanych:
0
Użytkownicy on-line

REKLAMA

POZYCJA: 5356

5356

W sprawie ocen

wersja do druku

wyślij do znajomych

pokaż oceny

pokaż komentarze

dodaj do ulubionych

Data
04-02-23

Typ
K
-komentarz
Kategoria
Aktualności/-/-
Rozmiar
4 kb
Czytane
3242
Głosy
7
Ocena
4.29

Zmiany
04-02-23

Dostęp
W -wszyscy
Przeznaczenie
W-dla wszystkich

Autor: gropol Podpis: Paweł Grochowalski
off-line wyślij wiadomość pokaż portfolio

znajdź opow. tego autora

dodaj do ulubionych autorów
Odpowiedź dla redakcji opowiadań o tym, co i w jaki sposób zmienić w systemie oceniania prac.

Opublikowany w:

nigdzie

W sprawie ocen

Niedawno Zofia255 umieściła na serwisie tekst o niemiłych, tendencyjnych i nierzetelnych opiniach, często obrażających autora. Wzbudził on sporo kontrowersji wśród wszystkich użytkowników oraz dość ostrych reakcji ze strony osób, które były jego niechlubnymi bohaterami. Dziś chciałem poruszyć inną kontrowersyjną sprawę - oceny opowiadań i wierszy. Nie, bynajmniej nie będę wyciągał na światło dzienne kto i za co postawił komu nieuzasadniona jedynkę. Nie o to tu chodzi!
Kilka razy zwracałem się do redakcji o zmianę sposobu oceniania tekstów, o przedstawienie użytkownikom jasnych kryteriów oceny tak, aby wszyscy wiedzieli, kiedy uzasadnione jest postawienie piątki, a kiedy jedynki. Odpowiedź redakcji można streścić w słowach: przedstaw nam taką skalę, a my nad nią pomyślimy.
Chciałbym zatem przedstawić pewien pomysł do rozważenia wszystkim użytkownikom, którym zależy na tym, by być uczciwie ocenianym i samemu uczciwie oceniać. Proszę, abyście najpierw na spokojnie przeczytali, co wymyśliłem, a następnie byście wypowiedzieli się, co myślicie o tym pomyśle lub przedstawili swoje własne.
Zastanawiałem się od czasu do czasu, jak można by zmienić sposób oceniania tekstów na www.opowiadania.pl i prawdę powiedziawszy wciąż nie wiem. Doszedłem jednak do wniosku, że ponieważ skala zastosowana na serwisie nie jest tożsama z sześciostopniową skalą ocen stosowanych w szkole - brakuje piątki z plusem i szóstki - oraz nie jest tożsama ze starą czterostopniową skalą ocen, stosowaną wciąż na studiach, można by ją dostosować do którejś z tych dwu skal. Ponieważ wiele z piątek stawianych tekstom wyciąganych jest często z kapelusza, to taka sama sytuacja miała by miejsce także w przypadku szóstek. I dlatego odrzuciłem pomysł poszerzenia skali. Moim zdaniem lepsze byłoby ograniczenie skali ocen do czterostopniowej. W takiej sytuacji wystarczyłoby tylko usunąć 1.0 i 1.5., pozostawiając pozostałe oceny. Przez chwilę myślałem też o usunięciu połówek, ale stwierdziłem, że to zły pomysł, gdyż zbyt wiele testów nie zasługuje, co prawda, na piątkę, ale są lepsze niż tylko na czwórkę. I w takiej sytuacji czwórka z plusem jest w sam raz.
Zmiana, którą proponuję, nie będzie tak radykalnie obniżała średniej oceny poszczególnych tekstów, jak miało to miejsce do tej pory. Podam prosty przykład, który zresztą spotkałem niedawno na serwisie. Jeden z tekstów miał dziesięć ocen - osiem 5.0 i dwie 1.0! Pomijam, że samo zestawienie sugeruje, co najmniej niezrozumienie tekstu, o ile nie zwykłą zemstę lub 'usuwanie konkurencji'. W takiej sytuacji średnia tekstu wynosi 4.0, co jest dość radykalnym obniżeniem jego oceny i zdecydowanie może zaboleć autora. Jeżeli natomiast najniższą oceną było by 2.0, to średnia tego samego tekstu wynosiłaby 4,4. Co jak wszyscy zapewne przyznają, już tak bardzo nie boli, prawda? Wydaje mi się, że użycie jako najniższej oceny 2.0, znacznie obniży niezdrowe emocje oraz zaniżanie ocen dobrym tekstom, tylko dlatego, że ktoś ma takie widzimisię.
Sądzę, że ograniczenie skali ocen jednocześnie będzie miało pozytywny wpływ na kryteria oceny utworów. Bo wiadomo, jak coś jest na piątkę, to jest po prostu genialne, wspaniały pomysł, żadnych błędów interpunkcyjnych, dobre wykonanie. Czwórka to dobry pomysł i dobre wykonanie. Trójka sugeruje taki sobie pomysł, który ratuje dość dobre wykonanie. A dwójka wiadomo - coś strasznego - denny pomysł i takie samo wykonanie. Wszystkie oceny pośrednie są po prostu uznaniem, że coś jest trochę lepsze. Dajmy na to, że to już nie 2.0, ale 2.5, bo pomysł nie był znowu taki zły, ale wykonanie tragiczne lub jeszcze inne wytłumaczenie. Żeby jakikolwiek tekst otrzymał 2.0 to musiałby być totalnym gniotem, który nic ciekawego nie wnosi, nic ciekawego nie odkrywa, jest tragicznie napisany i ogólnie nie ma się ochoty go czytać. Mówimy tu wciąż o normalnej sytuacji oraz normalnych, uczciwych czytelnikach, którzy chcą coś powiedzieć na temat tekstu, chcą podzielić się z autorem swoimi spostrzeżeniami, nawet jeśli miałyby brzmieć: 'spoko tekst';-)
Nieuczciwe ocenianie zawsze będzie miało miejsce, gdyż nie ma siły, ani lekarstwa na głupotę, niestety;-( Mam jednak nadzieję, że ta drobna, wręcz kosmetyczna zmiana, pozwoli choć ograniczyć różne chore sytuacje, mające do tej pory miejsce na serwisie.

Podpis: 

Paweł Grochowalski 21.02.2004 Bydgoszcz
 

Dodaj ocenę i (lub) komentarz

wersja do druku

wyślij do znajomych

pokaż oceny

pokaż komentarze

dodaj do ulubionych

ZALOGUJ SIĘ ŻEBY DODAĆ OCENĘ

Twoja ocena:
5 4,5 4 3,5 3 2,5 2 1,5 1

ZALOGUJ SIĘ ŻEBY DODAĆ KOMENTARZ
Twój komentarz:

zmień kolor tła zmień kolor tła zmień kolor tła zmień kolor tła

zmiejsz czcionkę czcionka standardowa powiększ czcionkę powiększ czcionkę
Kwiat w butonierce Topielec Sen o Ważnym Dniu
Spotkanie w tramwaju - co może z tego wyniknąć? - Tak ślachetnej pani tośmy jeszcze we wsi nigdy nie mieli. Ach, szkoda będzie trochę, jak ją zeżrą. Krótkie i lekkie opowiadanie z serii Wampirojad Opowiadanie napisane na konkurs związany ze słowem "JUBILEUSZ". Horror... swego rodzaju (nie do końca poważny).
Sponsorowane: 150Sponsorowane: 16Sponsorowane: 15
Auto płaci: 200

 

grafiki on-line

KATEGORIE:

więcej >

Akcja
Dla dzieci
Fantastyka
Filozofia
Finanse
Historia
Horror
Komedia
Kryminał
Kultura
Medycyna
Melodramat
Militaria
Mitologia
Muzyka
Nauka
Opowiadania.pl
Polityka
Przygoda
Religia
Romans
Thriller
Wojna
Zbrodnia
O firmie Polityka prywatności Umowa użytkownika serwisu Prawa autorskie
Reklama w serwisie Statystyki Bannery Linki
Zarejestruj się  Powiedz o nas innym  Kontakt z nami  Dodaj do ulubionych  Startuj z opowiadań  Pomoc
 

www.opowiadania.pl Copyright (c) 2003-2019 by NEXAR All rights reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikowanych treści należą do ich autorów. Nazwy i znaki firmowe innych firm oraz produktów należą do ich właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celu informacyjnym.