http://www.opowiadania.pl/  

Zarejestruj się  Powiedz o nas innym  Kontakt z nami  Dodaj do ulubionych  Startuj z opowiadań  Pomoc 

 

Moje konto Moje portfolio
Ulubione opowiadania
autorzy

Strona główna Jak zacząć Chcę poczytać Chcę opublikować Autorzy Katalog opowiadań Szukaj
Sponsorowane Polecane Ranking Nagrody Poscredy Wyślij wiadomość Forum

Sponsorowane:
150

Kwiat w butonierce

  Spotkanie w tramwaju - co może z tego wyniknąć?  

UŻYTKOWNIK

Nie zalogowany
Logowanie
Załóż nowe konto

KONKURS

W marcu nagrodą jest książka
Regulatorzy
Stephen King
Powodzenia.

SPONSOROWANE

Kwiat w butonierce

Spotkanie w tramwaju - co może z tego wyniknąć?

Labirynt

Krótka podróż po labiryncie

The Ciuchcia

Letnia duszna noc w pociągu pospiesznym relacji....

Napoleoni Poplątaniec

Jeden dzień z życia władcy.

Z zewnątrz do wewnątrz i z wewnątrz na zewnątrz

Jest to zbiór moich absurdów: wierszyków cytatów dialogów itp, które stworzyłem w latach 1996-99r. a które udało mi się niedawno w całości odnaleźć.

Metoda

Skecz jest o tym, że Polak jak chce to potrafi.

Topielec

- Tak ślachetnej pani tośmy jeszcze we wsi nigdy nie mieli. Ach, szkoda będzie trochę, jak ją zeżrą. Krótkie i lekkie opowiadanie z serii Wampirojad

Marzyciele

Opowiadanko fantasy, które dzieje się w tym samym świecie co "Klęska czarnego władcy", ale poza tym nie ma z nim nic wspólnego. Uwaga, dość długie i nudne! Coś o szansie spełnienia marzeń przez dwóch, wprost sobie przeciwnych, marzycieli.

Sen o Ważnym Dniu

Opowiadanie napisane na konkurs związany ze słowem "JUBILEUSZ". Horror... swego rodzaju (nie do końca poważny).

Dwa dni z życia wariata.

Rozważania o normalności? Co to jest normalność a co nienormalność?

REKLAMA

grafiki on-line

WYBIERZ TYP

Opowiadanie
Powieść
Scenariusz
Poezja
Dramat
Poradnik
Felieton
Reportaż
Komentarz
Inny

CZYTAJ

NOWE OPOWIAD.
NOWE TYTUŁY
POPULARNE
NAJLEPSZE
LOSOWE

ON-LINE

Serwis przegląda:
909
użytkowników.

Gości:
909
Zalogowanych:
0
Użytkownicy on-line

REKLAMA

POZYCJA: 77773

77773

Apocalypsis

wersja do druku

wyślij do znajomych

brak ocen

pokaż komentarze

dodaj do ulubionych

Data
15-01-02

Typ
O
-opowiadanie
Kategoria
Fantastyka/Technologia/Nauka
Rozmiar
10 kb
Czytane
1998
Głosy
0
Ocena
0.00

Zmiany
15-01-02

Dostęp
W -wszyscy
Przeznaczenie
W-dla wszystkich

Autor: Versinn Podpis: Versinn
off-line wyślij wiadomość pokaż portfolio

znajdź opow. tego autora

dodaj do ulubionych autorów
Krótkie opowiadanie zawierające wizję nowego porządku świata wywołanego wskutek rewolucyjnych odkryć naukowych.

Opublikowany w:

Apocalypsis

Minęło tyle czasu, zanim zauważyliśmy, że coś jest nie tak. Tyle błędów zostało popełnionych, a być może mogliśmy ich uniknąć. Jednak patrząc na to z perspektywy czasu, stwierdzam, że dzięki tym porażkom byliśmy w stanie dostrzec to, czego nie widzieliśmy wcześniej. Ile byśmy oddali, żeby móc widzieć bez tych wszystkich pasm nieszczęść. Patrzymy, a jednak nie widzimy. Słuchamy, a jednak nie słyszymy. Świat składa się z niewielkich elementów, które nim kierują. Zegar nie działa prawidłowo, jeżeli choć jeden z malutkich trybików, nie funkcjonuje tak, jak powinien funkcjonować. Czy tak jest z ludzkością? Nasze doświadczenia pokazały, że to stwierdzenie jest słuszne. Mimo, iż kilkaset tysięcy lat temu Ziemia radziła sobie sama, to zaledwie kilka wieków wcześniej, w dobie cyfryzacji, zanikania więzi personalnych, wojen, klęsk żywiołowych, okazało się, że ludzkość nie pracuje jak zegar. Kilka społeczności podniosło opór i buntując się zahamowało prawidłowy rozwój naszej cywilizacji. Dlaczego wtedy nikt tego nie zauważył? Dlaczego nikt nie zaczął działać? Bazując na teorii ewolucji - nie zostaliśmy stworzeni do podziałów, tylko do współpracy.
Kilkaset lat temu udowodniono, że jest możliwe poruszanie się w innych wymiarach, że faktycznie istnieją różne, alternatywne czasoprzestrzenie. Zaczęło się od Einsteina. To on, na podstawie swojej teorii względności, zauważył, że jeśli obiekty poruszają się szybciej lub w silniejszym polu grawitacyjnym, to następuje dylatacja czasu. Czas płynie wolniej pod względem różnych obiektów i rejonów świata. Ta różnica staje się jeszcze większa, gdy coraz bardziej zbliżamy się do prędkości światła. Później Siergiej Krikalow jako pierwszy doświadczył dylatacji czasu wybiegając w przyszłość o 1/50 sekundy. Wydaje się tak niewiele, ale zapoczątkowało to dynamiczny rozwój fizyki hiperprzestrzennej. Jest to jedyny dział nauki, za pomocą którego byliśmy w stanie pojąć otaczającą nas rzeczywistość. Zdjęcia naszej planety widzianej z pozycji naszego satelity, matematyczne rachunki , które wskazały, że pozna naszym wymiarem, istnieje jeszcze 26 innych - to wszystko sprawiło, że nasz glob "skurczył" się w naszych oczach. Wysnuto teorię, że przenikanie przez wymiary może odbywać się dzięki rotacji. Wszystko przecież obraca się wokół innego obiektu, będącego w nieustannym ruchu. Badania prowadzone w następnych latach potwierdziły hipotezę, którą postawiono już dekady wcześniej. Nasz układ słoneczny był kiedyś harmonijny. Zaburzony został przez zniszczenie planety, znajdującej się pomiędzy Marsem, a Jowiszem, nazywanej ongiś "Planetą V". Między tymi dwoma ciałami niebieskimi znajdowała się ogromna przestrzeń, istniejący tam glob nie mógł jednak egzystować w tym miejscu zbyt długo, ponieważ grawitacja Jowisza rozerwała go na drobne kawałki - asteroidy. Nic nie jest doskonałe... Układ Słoneczny był wtedy na etapie izolowania się od reszty wszechświata, gubił swój rezonans. Doświadczenia prowadzone w dwudziestym pierwszym wieku dowiodły istnienia planety Nibiru, nad której istnieniem spekulowano już na początku tego przełomowego stulecia. Nie stworzyła ona jednak zagrożenia, tak jak przewidywano, ale pozwoliła ustalić, że niektóre planety poruszają się po zupełnie abstrakcyjnej trajektorii.
Żaden człowiek nie był i nie jest w stanie pojąć wartości, jakie wiąże ze sobą nauka. Jest ona zupełnie nieosiągalna, ponad ludzki umysł. Niesie także wiele sprzeczności i tu także tkwił nasz błąd. Ludzie podążali za innymi ideałami, zapomnieli zupełnie o bliźnich i postawili na własne dobro. Dobro materialne. A przecież wszystko co czynimy, czynimy dla innych. Nie byłoby wielkich odkryć medycznych, gdyby nie chęć uczynienia świata lepszym. Wizja pomocy drugiej osobie. Był to krok w dobrą stronę, aczkolwiek potem zawrócono. Rozpoczęło się... Choroby, głód, kataklizmy, napięta sytuacja w podzielonym społeczeństwie - wszystkie te czynniki kumulowały się w wielkim wulkanie, aż w końcu magmy było za dużo i doszło do erupcji. Ludzi cechowała wtedy moralność Kalego. Każdy egoistycznie szukał sposobów na przetrwanie dla siebie. Zabijali innych, gdy oni im kradli jedzenie, ale sami okradali innych. Wydawano nieraz i na śmierć własne rodziny.
Koniec świata zawsze wyobrażano sobie jako wielkie zniszczenie, apokalipsę przedstawioną w Biblii. "Apokalypsis" w grece oznacza "odsłonięcie" i toteż się stało. Kurtyna poszła w górę, klapki opadły i dzięki światłym ludziom tej ery, prowodyrom epoki, w końcu udało się dotrzeć do utopijnego apogeum. Koniec świata nie jest końcem wszystkiego, jest końcem świata jaki my znamy.
Ludzkość finalnie osiągnęła kompromis. Mordy i wojny, z którymi mieliśmy do czynienia sprawiły, że to, co dotychczas cieszyło ludzkie oko, teraz leży głęboko pod stertą gruzów. Może to i lepiej... Teraz wielką wagę przywiązuje się do tego, co przetrwało, co nikt nie był w stanie zniszczyć - do tradycji, do przyjaźni, do miłości. Ludzie wspólnie świętują, bawią się, razem spędzają czas, bo zrozumieli, że nieważne są podziały kulturowe, religijne. Wszyscy jesteśmy tą samą rasą i nasz wspólny dobytek, jest naszym wspólnym osiągnięciem. Pracujemy, ale dla wspólnego dobra, bo należy dążyć do szczęścia ziemskiego. Razem działamy, by stworzyć wynalazki, które spełnią potrzeby i zaspokoją pragnienia mieszkańców naszej kuli ziemskiej. Największe umysły często spotykają się na sympozjach, długo debatują, zawsze jednak osiągają zadowalający dla każdego rezultat i odnoszą sukces. Wspólnie. W ciągu wieku nastąpił dynamiczny rozwój techniki. Zostało wynalezionych wiele lekarstw, dzięki czemu udało się uratować życia niebotycznej liczby osób. Mamy specjalistyczny sprzęt, który pozwala na wczesne wykrycie zbliżającego się trzęsienia ziemi, tsunami czy innych niespodzianek, które szykuje dla nas przyroda. Potrafimy sobie jednak z nimi radzić. Jesteśmy w stanie wykorzystywać zdecydowaną większość zasobów, które oferuje na Ziemia. Niestety, nie wszystkie gatunki roślin i zwierząt udało się uratować. Na szczęście jesteśmy w stanie klonować je na podstawie DNA zawartego między innymi w ich szkieletach. W ten sposób mogliśmy odtworzyć wiele typów fauny i flory. Przyroda ożywa na nowo, razem z nami. Razem z nią ożywa powietrzna infrastruktura. Odbudowa dróg zajęłaby zdecydowanie za dużo czasu, pracy i sił, dlatego szybko zaistniał pomysł utworzenia latających pojazdów. W końcu stało się to realne. Działają one na bazie silnika, który wykorzystuje wodę jako paliwo. Wprawdzie nie nadają się na rodzinne wycieczki, ze względu na swoje niewielkie rozmiary, ale nikomu to nie przeszkadza. Co ciekawe, kolizje ponad gruntem zdarzają się niezwykle rzadko. Przestrzeń powietrzna jest przecież na tyle ogromna, że z łatwością można ominąć innego kierowcę i bezproblemowo można dotrzeć, na przykład do galerii handlowej. Sklepy z odzieżą jednak już nie istnieją. Mieszkańcy udają się teraz do gabinetu westezera, gdzie przygotowane zostają unikalne ubrania w spray'u. To jeden z większych przełomów naszych czasów. Nie można spotkać już dwóch osób o identycznym przebraniu. Takie zakłady działają niemal w każdym mieście, a nazwa pochodzi od łacińskiego słowa "vestes", oznaczającego nic innego, jak "ubrania". Technologia jest dookoła nas! Nawet cmentarze wyglądają inaczej. Są to piękne parki, pełne kolorowych, pachnących niczym miód kwiatów. Niewielkie nagrobki mogą wyświetlać holograficzne obrazy zmarłych. Hologram taki potrafi nawet rzec kilka słów pocieszenia, dodać otuchy i zapewnić, że nieboszczykowi jest teraz lepiej. To zasługa niewielkiego mikrofonu wbudowanego w pomnik. Jest on w stanie emitować dziesiątki milionów różnych głosów, automatycznie pobiera z globalnej sieci informacje o głosie zmarłego i dostosowuje się do jego wymowy. Dzieci po urodzeniu mają wszczepiane specjalne chipy, dzięki którym mają natychmiastowy dostęp do wiedzy z każdej dziedziny. Wystarczy pomyśleć o interesującym nas zagadnieniu, a mózg automatycznie wyszukuje informacje na dany temat w globalnej sieci. Globalna sieć pojawiła się już dawno temu, jej pierwowzorem był wynalazek internetu, aczkolwiek był on bardzo niewygodny. Należało uruchomić specjalny sprzęt, a następnie manualnie poszukać informacji. To zajmowało zdecydowanie za wiele czasu. Dzieci w szkołach uczą się zajęć praktycznych oraz zastosowania swojej wiedzy. Oprócz tego jest jeszcze lekcja dyskusyjna, na której dzieci i młodzież mogą porozmawiać na różne tematy, operując na ogólnodostępnej wiedzy. Przy zmianie rejonu zamieszkania (zwłaszcza jeżeli mówimy o dalszych przeprowadzkach) rodzice nie muszą się obawiać, czy ich dziecko przełamie barierę językową, bo takowych już nie ma. Na przestrzeni lat język angielski oraz język migowy przyjęły się jako ogólno-urzędowe. Ten drugi przyjął się jednak znacznie szybciej, ze względu na to, że nie budził w ludziach kompleksów i obaw o poprawną wymowę, jako, że jest to język o charakterystycznych znakach i znikomych odmianach gramatycznych.
Tak właśnie wygląda nasza planeta, nasz dom.
Czy ten nowy, wspaniały świat faktycznie jest taki idylliczny? Współcześni myśliciele wciąż łamią sobie zęby nad tym pytaniem. Nie ma obłudy, fałszu, nienawiści, ale człowiek jest już takim stworzeniem, któremu nie da się dogodzić. Nawet, gdy jest szczęśliwy, albo przynajmniej wydaje mu się, że jest szczęśliwy, przychodzą momenty melancholii, rujnujące wszystko. Jednocześnie wydaje nam się, że wszystko mamy i, że nie potrzebujemy niczego więcej, by z radością przemierzać życie. A jednak? Czego nam brakuje? Czy nigdy nie nauczymy się doceniać tego co mamy? Zawsze jednak będziemy się zastanawiać, jakby wyglądał świat, gdybyśmy obrali inną drogę. Wciąż brak nam odwagi, by wysłać człowieka tudzież zwierzę w podróż czasoprzestrzenną...
Idę. Pora na mnie. Każdy musi zmagać się ze swoją codziennością. Wiesz już, że możliwe są wędrówki w czasie i przestrzeni. Nie wiem w jakim momencie to czytasz, na jakim etapie swojej drogi jesteś. To nie jest ważne. Jesteś tym elementem, który buduje świat. Tak jak w naszym organizmie każda tkanka jest ważna, każdy litr krwi jest na wagę złota, tak każdy człowiek jest cegłą budującą świątynię społeczeństwa. Wszyscy uczymy się na błędach, ale wszyscy wzrastamy w naszej świadomości. Oczywiste jest, że małym dzieciom nikt nie pozwoli tworzyć wokół siebie, dopóki nie pozna praw tworzenia i nie nauczy się ich zastosowania w praktyce.
Indianie z plemienia Hopi zwykli byli mawiać, że świat, w którym żyliśmy był czwartym światem. Każdy z poprzednich światów upadał, zważywszy nie tylko na postępowanie człowieka, ale także na niemożność radzenia sobie z kataklizmami, czy z chorobami. Wszystko jest teraz w twoich rękach, masz szansę zmieniać ... Albo dołączyć do nas.
Witaj w piątym świecie!

Podpis: 

Versinn zima 2013
 

Dodaj ocenę i (lub) komentarz

wersja do druku

wyślij do znajomych

brak ocen

pokaż komentarze

dodaj do ulubionych

ZALOGUJ SIĘ ŻEBY DODAĆ OCENĘ

Twoja ocena:
5 4,5 4 3,5 3 2,5 2 1,5 1

ZALOGUJ SIĘ ŻEBY DODAĆ KOMENTARZ
Twój komentarz:

zmień kolor tła zmień kolor tła zmień kolor tła zmień kolor tła

zmiejsz czcionkę czcionka standardowa powiększ czcionkę powiększ czcionkę
Labirynt The Ciuchcia Napoleoni Poplątaniec
Krótka podróż po labiryncie Letnia duszna noc w pociągu pospiesznym relacji.... Jeden dzień z życia władcy.
Sponsorowane: 149Sponsorowane: 148Sponsorowane: 147

 

grafiki on-line

KATEGORIE:

więcej >

Akcja
Dla dzieci
Fantastyka
Filozofia
Finanse
Historia
Horror
Komedia
Kryminał
Kultura
Medycyna
Melodramat
Militaria
Mitologia
Muzyka
Nauka
Opowiadania.pl
Polityka
Przygoda
Religia
Romans
Thriller
Wojna
Zbrodnia
O firmie Polityka prywatności Umowa użytkownika serwisu Prawa autorskie
Reklama w serwisie Statystyki Bannery Linki
Zarejestruj się  Powiedz o nas innym  Kontakt z nami  Dodaj do ulubionych  Startuj z opowiadań  Pomoc
 

www.opowiadania.pl Copyright (c) 2003-2019 by NEXAR All rights reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikowanych treści należą do ich autorów. Nazwy i znaki firmowe innych firm oraz produktów należą do ich właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celu informacyjnym.