http://www.opowiadania.pl/  

Zarejestruj się  Powiedz o nas innym  Kontakt z nami  Dodaj do ulubionych  Startuj z opowiadań  Pomoc 

 

Moje konto Moje portfolio
Ulubione opowiadania
autorzy

Strona główna Jak zacząć Chcę poczytać Chcę opublikować Autorzy Katalog opowiadań Szukaj
Sponsorowane Polecane Ranking Nagrody Poscredy Wyślij wiadomość Forum

Sponsorowane:
150

Kwiat w butonierce

  Spotkanie w tramwaju - co może z tego wyniknąć?  

UŻYTKOWNIK

Nie zalogowany
Logowanie
Załóż nowe konto

KONKURS

W marcu nagrodą jest książka
Regulatorzy
Stephen King
Powodzenia.

SPONSOROWANE

Kwiat w butonierce

Spotkanie w tramwaju - co może z tego wyniknąć?

Labirynt

Krótka podróż po labiryncie

The Ciuchcia

Letnia duszna noc w pociągu pospiesznym relacji....

Napoleoni Poplątaniec

Jeden dzień z życia władcy.

Topielec

- Tak ślachetnej pani tośmy jeszcze we wsi nigdy nie mieli. Ach, szkoda będzie trochę, jak ją zeżrą. Krótkie i lekkie opowiadanie z serii Wampirojad

Sen o Ważnym Dniu

Opowiadanie napisane na konkurs związany ze słowem "JUBILEUSZ". Horror... swego rodzaju (nie do końca poważny).

Dwa dni z życia wariata.

Rozważania o normalności? Co to jest normalność a co nienormalność?

Marzyciele

Opowiadanko fantasy, które dzieje się w tym samym świecie co "Klęska czarnego władcy", ale poza tym nie ma z nim nic wspólnego. Uwaga, dość długie i nudne! Coś o szansie spełnienia marzeń przez dwóch, wprost sobie przeciwnych, marzycieli.

Świt Nowej Ery

Pewien podróżnik w czasie przybył do roku 2010... Kogo szuka i czy uda mu się wykonać zadanie? Moja wprawka w SF - swego rodzaju.

2078

Jest rok 2078. Powszechna urbanizacja i spisy produktów zakazanych przez tzw. Zdrową Europę. Dziennikarz wikłający się w związek z tajemniczą kobietą i zadanie służbowe oznaczające bolesną konfrontację z przeszłością.

REKLAMA

grafiki on-line

WYBIERZ TYP

Opowiadanie
Powieść
Scenariusz
Poezja
Dramat
Poradnik
Felieton
Reportaż
Komentarz
Inny

CZYTAJ

NOWE OPOWIAD.
NOWE TYTUŁY
POPULARNE
NAJLEPSZE
LOSOWE

ON-LINE

Serwis przegląda:
531
użytkowników.

Gości:
531
Zalogowanych:
0
Użytkownicy on-line

REKLAMA

POZYCJA: 79964

79964

Ziemie zywiołów - Wypalenie

wersja do druku

wyślij do znajomych

brak ocen

brak komentarzy

dodaj do ulubionych

Data
16-10-10

Typ
W
-poezja
Kategoria
Fantasy/Psychologia/Medycyna
Rozmiar
7 kb
Czytane
1951
Głosy
0
Ocena
0.00

Zmiany
16-10-10

Dostęp
W -wszyscy
Przeznaczenie
W-dla wszystkich

Autor: Bonsai Podpis: Tomek Socha
off-line wyślij wiadomość pokaż portfolio

znajdź opow. tego autora

dodaj do ulubionych autorów
Opowiadanie o niepełnosprawności

Opublikowany w:

Ziemie zywiołów - Wypalenie

Mistrz Kay był płomieniem.
Dawniej płonął żywym ogniem, którego nic nie mogło ugasić. Ani walki z zastępami nieumarłych, ani strzeżenie ojczystej wyspy przed demonami... Nic. Płonął wolą życia, dzielenia się swoimi doświadczeniami i mądrością. Wolą pomagania innym. Od wielu lat po świecie nie chodziła potężniejsza istota – poza jedną - mimo że jeszcze więcej czasu upłynęło, odkąd ostatni raz poruszył choćby kciukiem.
Od dawien dawna ciało mistrza Kaya było sparaliżowane, a wszyscy, którzy pamiętali go poruszającego się o własnych siłach, umarli. Jednak on potrafił znacznie więcej niż jego pełnosprawni pobratymcy. Siłą magii mógł przemieścić się, lewitując, gdzie tylko chciał. Mógł sprawić, że przedmioty same do niego frunęły. Mógł teleportować się w mgnieniu oka w każde miejsce na świecie. Mógł pokonać cały zastęp upiorów, wypowiadając tylko jedno słowo. Mógł chwycić potężnego demona siłą woli za gardło i miotać nim jak szmacianą laleczką. Mógł...
Nie, już nie mógł.
Teraz leżał w domu uzdrowień u wybrzeży Ysanaaru. Bezbronny i bezsilny. Miał na sobie tylko bieliznę. Wysuszone ciało o srebrnej skórze leżało w małym łóżku w kącie małego pokoju. Pomalowane na zielony kolor ściany miały wypełniać go spokojem. On jednak patrzył nieruchomo na biały sufit. Nad nim wisiało spore okno, za którym mógłby zobaczyć złote o tej porze roku liście na silnych, zdrowych drzewach, a nad tymi drzewami jasne, błękitne niebo. Nie mógł poruszyć głową, wyjrzeć na zewnątrz, ale słyszał radosny śpiew ptaków i to mu wystarczało. Na twarzy Kaya nie pojawił się uśmiech, nie poruszyła się żadna z miliona zmarszczek na jego wyłysiałej srebrnej twarzy, ale poczuł szczęście. Poczuł się całym umysłem, który jeszcze żył.
Mistrz kochał ptaki. Przypominały mu poezję, którą tworzył przez lata, i która przez lata tworzyła jego. Kochał też świerszcze, które wygrywały na swoich skrzypcach wieczorne kołysanki. Kochał również sowy. Może dlatego, że na świat przyszedł nocą. Był gwiazdą. Podobno pływał po nocnym niebie razem z innymi małymi punkcikami w ogromie kosmosu. Ale z bycia gwiazdą nie pamiętał nic. Pewnego dnia spadł na Ysanaar. I zaczął żyć. Ktoś kiedyś znalazł gdzieś chłopca o srebrnej skórze. Jednego z lifaenów nocy – jednego z dzieci żywiołów. Od zawsze umiał stawać się jednością z cieniami drzew, lewitował... Był cudownym dzieckiem, wszyscy tak mówili. Ale od zawsze też miał słabe zdrowie. Aż w końcu po jego układzie nerwowym rozszedł się paraliż, ściskając całe jego ciało w bezlitosnym uścisku. Ale Kay nauczył się kontrolować swoje nieruchome ciało. Wielu ludzi bało się nieruchomej postaci, lewitującej centymetry nad ziemią. A później przestali się bać. Kay wielokrotnie pomógł ocalić Ysanaar, ocalić cały świat. Pomógł wychować wielu magów, wojowników, artystów...
A teraz to jemu trzeba było pomagać.
Do pokoiku weszła wysoka ciemnowłosa kobieta o zielonej skórze. Lifaenka drzew. Jakże podobna do rusałek. Jakże lepsza w sporządzaniu uzdrawiających specyfików. Ale piękna jak rusałka. Zdecydowanie. Mistrz dochodził do tego wniosku zawsze, ilekroć mógł ją zobaczyć. Podeszła do niego i zaczęła przypinać mu do ręki kroplówkę, przez którą z woreczka zawieszonego pod sufitem płynęła do jego ciała odżywcza energia. Tak, czuł to tylko jako odżywczą energię. Wiedział, że to jedzenie. Ale nie chciał o tym myśleć, by nie tęsknić za smakami, które... których już i tak nie pamiętał.
- Och, witaj, Kimo! - usłyszał w swojej głowie jego głos.
- Witaj mistrzu – powiedziała na głos. Wiedziała, że słyszy. Mimo że odpowiada tylko telepatycznie.
- Ej, mówiłem, żebyś nie mówiła na mnie „mistrzu”! - pomyślał, chichocząc.
- Ale Ty jesteś mistrzem! – uśmiechnęła się szeroko, skończywszy zakładać wenflon.
- Przypomnij mi, bolało mnie, jak wkłuwałaś mi tego motylka w rękę, bo teraz to już nie wiem? - Miał na myśli wenflon.
- Nie, ty zawsze byłeś twardy jak skała – odparła rozbawiona dziewczyna.
- Wiedziałem! - zawołał tryumfalnie.
Kima nigdy nie czuła przy nim śmierci, nie czuła choćby cienia bólu. Ta słaba, stara jak świat istotka przykuta do łóżka roztaczała wokół siebie tyle światła, że mogłaby rozjaśnić nim wszystko i wszystkich. Nigdy nie słyszała jego narzekań, nigdy nie słyszała jego gniewu, nigdy nie słyszała jego smutku. Chyba że smucił się trudnym losem innych.
- Kay... - mruknęła.
- Tak, dziecko – odpowiedział telepatycznie.
- Nie, nic! - odkrzyknęła zmieszana dziewczyna. Odwróciła się, by wyjść, już stała przy drzwiach, kiedy usłyszała w swojej głowie:
- Przecież wiem, że coś cię trapi.
Zawahała się, jednak wróciła do mistrza. Przysiadła na łóżku, obok niego.
- Bo ja... nie wierzę, że ty możesz umrzeć. A jednak... Kay, ty sam to widzisz! Gaśniesz! - głos jej się załamał, po policzkach popłynęły łzy. Od dłuższego czasu nad tym myślała, ale nie mogła przyjąć do wiadomości, że umrzeć może ktoś, kto... był od zawsze. Mistrz Kay był od zawsze i miał być na zawsze. Tymczasem...
- Dziecko... - pomyślał, chichocząc. - Ja to wiem naprawdę od bardzo, bardzo dawna. Nic nie jest wieczne. Poza tym... ja już sam nie wiem, ile mam lat! - zachichotał w myślach. Dziewczyna patrzyła na jego sparaliżowane ciało i nie mogła dać wiary w to, że on mówi o tym wszystkim tak spokojnie. Po chwili ciszy kontynuował już poważniej – Ja się już przyzwyczaiłem. Do tego, że do niedawna poruszałem się tylko dzięki magii, że nie mogłem się uśmiechnąć, kiedy ktoś powiedział mi coś miłego, że nie mogłem komuś podać ręki, że nie mogłem pomóc komuś wstać, kiedy upadł. Wiesz, ja się już przyzwyczaiłem, że już tak trochę nie żyję. Ale tylko trochę! - znowu zachichotał, co w tej chwili zabrzmiało tak niepoważnie. - Od dziesiątek lat nie mogę się ruszać. A jednak przez te dziesiątki lat zrobiłem swoje, żyłem. I pomogłem rozwinąć się Kilianowi, naszemu bohaterowi. No i pomogłem w leczeniu setek pacjentów Magicznej Przystani! A teraz sam tu leżę – śmiech. - Wiesz co? Jeżeli jutro mam umrzeć całkiem, choć całkiem się nie da, bo mój duch będzie zawsze, to chciałbym umrzeć tu. W moim drogim Ysanaarze, w najlepszym domu uzdrowień ze wszystkich domów uzdrowień! - Zakończył z entuzjazmem.
I zamilkł. Patrzyła na nieruchomą postać. Na istotę przykuta już do końca życia do łóżka. Na sparaliżowane ciało, w którym żyły miliony emocji.
- Ty jesteś mistrzem – powiedziała mu szczerze, pewna swych słów jak niczego innego, i pocałowała go w policzek. Wstała i ruszyła do drzwi.
- Kimo.
Przystanęła.
- Tak, mistrzu?
- Uśmiecham się – zapewnił. - Ty też się uśmiechaj. Uśmiech to życie.
- Tak, mistrzu. - odpowiedziała radośnie. Wyszła za próg.
- Kimo.
- Tak, mistrzu?
- Nie mów na mnie „mistrzu”.
- Jasne, Kay – zapewniła, chichocząc. - Do następnego razu.

Podpis: 

Tomek Socha 10 pażdź. 2016
 

Dodaj ocenę i (lub) komentarz

wersja do druku

wyślij do znajomych

brak ocen

brak komentarzy

dodaj do ulubionych

ZALOGUJ SIĘ ŻEBY DODAĆ OCENĘ

Twoja ocena:
5 4,5 4 3,5 3 2,5 2 1,5 1

ZALOGUJ SIĘ ŻEBY DODAĆ KOMENTARZ
Twój komentarz:

zmień kolor tła zmień kolor tła zmień kolor tła zmień kolor tła

zmiejsz czcionkę czcionka standardowa powiększ czcionkę powiększ czcionkę
Labirynt The Ciuchcia Napoleoni Poplątaniec
Krótka podróż po labiryncie Letnia duszna noc w pociągu pospiesznym relacji.... Jeden dzień z życia władcy.
Sponsorowane: 149Sponsorowane: 148Sponsorowane: 147

 

grafiki on-line

KATEGORIE:

więcej >

Akcja
Dla dzieci
Fantastyka
Filozofia
Finanse
Historia
Horror
Komedia
Kryminał
Kultura
Medycyna
Melodramat
Militaria
Mitologia
Muzyka
Nauka
Opowiadania.pl
Polityka
Przygoda
Religia
Romans
Thriller
Wojna
Zbrodnia
O firmie Polityka prywatności Umowa użytkownika serwisu Prawa autorskie
Reklama w serwisie Statystyki Bannery Linki
Zarejestruj się  Powiedz o nas innym  Kontakt z nami  Dodaj do ulubionych  Startuj z opowiadań  Pomoc
 

www.opowiadania.pl Copyright (c) 2003-2019 by NEXAR All rights reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikowanych treści należą do ich autorów. Nazwy i znaki firmowe innych firm oraz produktów należą do ich właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celu informacyjnym.