http://www.opowiadania.pl/  

Zarejestruj się  Powiedz o nas innym  Kontakt z nami  Dodaj do ulubionych  Startuj z opowiadań  Pomoc 

 

Moje konto Moje portfolio
Ulubione opowiadania
autorzy

Strona główna Jak zacząć Chcę poczytać Chcę opublikować Autorzy Katalog opowiadań Szukaj
Sponsorowane Polecane Ranking Nagrody Poscredy Wyślij wiadomość Forum

Sponsorowane:
160

Eskapada

Autor płaci:
240

  Chyba każdy z nas był kiedyś w takiej sytuacji (ja nawet dwa razy).  

UŻYTKOWNIK

Nie zalogowany
Logowanie
Załóż nowe konto

KONKURS

W marcu nagrodą jest książka
Regulatorzy
Stephen King
Powodzenia.

SPONSOROWANE

Eskapada

Chyba każdy z nas był kiedyś w takiej sytuacji (ja nawet dwa razy).

Kwiat w butonierce

Spotkanie w tramwaju - co może z tego wyniknąć?

Labirynt

Krótka podróż po labiryncie

The Ciuchcia

Letnia duszna noc w pociągu pospiesznym relacji....

Napoleoni Poplątaniec

Jeden dzień z życia władcy.

Topielec

- Tak ślachetnej pani tośmy jeszcze we wsi nigdy nie mieli. Ach, szkoda będzie trochę, jak ją zeżrą. Krótkie i lekkie opowiadanie z serii Wampirojad

Sen o Ważnym Dniu

Opowiadanie napisane na konkurs związany ze słowem "JUBILEUSZ". Horror... swego rodzaju (nie do końca poważny).

Dwa dni z życia wariata.

Rozważania o normalności? Co to jest normalność a co nienormalność?

Marzyciele

Opowiadanko fantasy, które dzieje się w tym samym świecie co "Klęska czarnego władcy", ale poza tym nie ma z nim nic wspólnego. Uwaga, dość długie i nudne! Coś o szansie spełnienia marzeń przez dwóch, wprost sobie przeciwnych, marzycieli.

Świt Nowej Ery

Pewien podróżnik w czasie przybył do roku 2010... Kogo szuka i czy uda mu się wykonać zadanie? Moja wprawka w SF - swego rodzaju.

REKLAMA

grafiki on-line

WYBIERZ TYP

Opowiadanie
Powieść
Scenariusz
Poezja
Dramat
Poradnik
Felieton
Reportaż
Komentarz
Inny

CZYTAJ

NOWE OPOWIAD.
NOWE TYTUŁY
POPULARNE
NAJLEPSZE
LOSOWE

ON-LINE

Serwis przegląda:
970
użytkowników.

Gości:
970
Zalogowanych:
0
Użytkownicy on-line

REKLAMA

POZYCJA: 80003

80003

Słowo dla żony

wersja do druku

wyślij do znajomych

brak ocen

pokaż komentarze

dodaj do ulubionych

Data
16-10-19

Typ
A
-poradnik
Kategoria
Psychologia/-/-
Rozmiar
4 kb
Czytane
2629
Głosy
0
Ocena
0.00

Zmiany
16-10-19

Dostęp
W -wszyscy
Przeznaczenie
W-dla wszystkich

Autor: mbrznk Podpis: mbrznk
off-line wyślij wiadomość pokaż portfolio

znajdź opow. tego autora

dodaj do ulubionych autorów
drobne wskazówki

Opublikowany w:

Słowo dla żony

Absolutnie nie jestem alfa i omegą w tematyce własnych starań i tym bardziej osiągnięć, ale robię co potrafię, by z dnia na dzień walczyć z własnymi słabościami. Spory czas temu zaproponowałem żonie, by podjęła lekturę „Drogi Artysty”, bo na mnie ta książka zrobiła wielkie wrażenie i nie mniej pozmieniała w życiu.

Trochę czasu minęło zanim się za nią zabrała. Wczoraj powiedziała mi, że chciałaby mieć swój własny konkretny cel. Książka zaczyna działać! Cel? A kto z nas, by go nie chciał? Wczoraj nic nie powiedziałem, widocznie przez noc pewne „mądrości” musiały się wygrzebać z głębin na powierzchnie świadomości. A może tam mam, że łatwiej mi napisać niż powiedzieć.

Moim zdaniem cel powstaje w głowie i znikąd nie przychodzi. Nie pojawia się któregoś dnia tak samoistnie i spływa na nas jak objawienie. Rodzi się w bólach i trudach. Karmi się pasją i chęcią próbowania. Z całą pewnością wbrew powszechnym oczekiwaniom nie przychodzi jako gotowiec. Z w pełni zarysowanym planem działań na cały okres do chwili spełnienia wszystkich wymagań i osiągnięcia mety. A jednak nadal wiele osób tak myśli.

Takie myślenie nie pomaga. Nie ma w „nadchodzącym celu” niczego mistycznego, nie ma w tym przybywaniu żadnej magii. Szkoda, należy nam się, ale jest jak jest. Kiedy już wiesz i zdecydujesz się przyjąć do wiadomości, że nie zdarzy się nic nadzwyczajnego możesz rozpocząć swoistą żałobę. Epizod smutku za czymś zbłąkanym, co do ciebie nie trafi, za czymś na zawsze utraconym i za zgasłą nadzieją.

Kiedy otrząśniesz się po tym epizodzie czeka cię kolejny etap. Nieśmiałe próbowanie i drobne kroki. To jak raczkowanie, powoli i nieśmiało wstajemy próbując zorientować się w zupełnie nowych dla nas warunkach. Nadal szukamy magii, czegoś co ułatwi nam starania, czegoś co da nam pewność, że jesteśmy na dobrej drodze. To trudny etap, w którym jedynym słusznym tropem jest konsekwencja i wytrwałość.

Idź do przodu i nie staraj się wyprzedzać tego co przyniesie kolejny dzień. Baw się każdą pojedynczą czynnością skoro daje ci przyjemność. Wyznaczaj sobie drobne cele. Najważniejsze jest utrzymanie dążenia i podjętej aktywności. To niewątpliwie etap wiary. Wiary w to, że to właściwy kierunek. Co na swój sposób jest zabawne, to nie musi być ten właściwy cel i prawdopodobnie nie będzie, ale wiara wraz z konsekwentną wytrwałością jest najważniejsza.

Potem może nadejść czas, w którym przebudzisz się i poczujesz, że to nie to. Przez bardzo długi czas chowamy ten lęk w najciemniejszym kącie świadomości. Może to samospełniająca się przepowiednia, a może taka jest specyfika naszej drogi. To nie powód do zmartwienia, bo satysfakcja z każdego pojedynczego kroku, który przemierzamy podsyca jeszcze bardziej wiarę w to, że robimy dobrze, że idziemy we właściwym kierunku.

Zaczyna cieszyć każda drobnostka, która jakiś czas temu wydawała się nie osiągalna czy niemożliwa. Raduje każda chwila, w której udaje się przekroczyć kolejny próg. Nawet, kiedy dociera do nas tuż za nim, że przed nami czeka jeszcze większe wyzwanie. Magia zaczyna się w chwili odkrywania własnej drogi i chęci próbowania się z samym sobą. Dociera do nas, że to nie rzeczywistość jest trudna. Trudne są nasze własne lęki, nieprawdziwe spostrzeżenia czy oceny. Istotny jest świadomy wybór, by tym trudnościom podołać, by znaleźć w sobie chęci i sposób, by pójść dalej.

Na pewnym etapie drogi, w moim przypadku obecnym, najtrudniej jest odpuścić. Nie wyobrażam sobie nagle zawrócić i nic więcej nie zrobić. Po prostu przepuszczać przez palce kolejne dni, tygodnie czy miesiące. Wydaje mi się, że w pewnym etapie człowiek staje się tak zawładnięty chęcią parcia do przodu, że nawet jeśli nie uda mu się ziścić swoich marzeń w pierwotnie zaplanowanej dziedzinie, to rezygnacja stanie się niemożliwa.

Dawniej bałem się słomianego zapału. Przeskakiwałem z jednego tematu na drugi w chwili napotkania nawet drobnej trudności. Obecnie zapał jest czymś więcej niż młodzieńczym pędem do przyjemności. Szukanie dla siebie własnej drogi przestało być wyłącznie formą hedonistycznych aktywności, a stało się drogą samorozwoju. W tym znaczeniu dziedzina, w której się rozwijamy staje się wtórna. Dociera do nas, że nie o nią chodzi, a o nas. O to, co dzięki niej w sobie uda nam się zmienić.

Podpis: 

mbrznk 19 października 2016
 

Dodaj ocenę i (lub) komentarz

wersja do druku

wyślij do znajomych

brak ocen

pokaż komentarze

dodaj do ulubionych

ZALOGUJ SIĘ ŻEBY DODAĆ OCENĘ

Twoja ocena:
5 4,5 4 3,5 3 2,5 2 1,5 1

ZALOGUJ SIĘ ŻEBY DODAĆ KOMENTARZ
Twój komentarz:

zmień kolor tła zmień kolor tła zmień kolor tła zmień kolor tła

zmiejsz czcionkę czcionka standardowa powiększ czcionkę powiększ czcionkę
Kwiat w butonierce Labirynt The Ciuchcia
Spotkanie w tramwaju - co może z tego wyniknąć? Krótka podróż po labiryncie Letnia duszna noc w pociągu pospiesznym relacji....
Sponsorowane: 150Sponsorowane: 149Sponsorowane: 148

 

grafiki on-line

KATEGORIE:

więcej >

Akcja
Dla dzieci
Fantastyka
Filozofia
Finanse
Historia
Horror
Komedia
Kryminał
Kultura
Medycyna
Melodramat
Militaria
Mitologia
Muzyka
Nauka
Opowiadania.pl
Polityka
Przygoda
Religia
Romans
Thriller
Wojna
Zbrodnia
O firmie Polityka prywatności Umowa użytkownika serwisu Prawa autorskie
Reklama w serwisie Statystyki Bannery Linki
Zarejestruj się  Powiedz o nas innym  Kontakt z nami  Dodaj do ulubionych  Startuj z opowiadań  Pomoc
 

www.opowiadania.pl Copyright (c) 2003-2019 by NEXAR All rights reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikowanych treści należą do ich autorów. Nazwy i znaki firmowe innych firm oraz produktów należą do ich właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celu informacyjnym.