DRUKUJ

 

W autobusie cz. 3

Publikacja:

 04-11-14

Autor:

 kress-ka
Ostatnio coraz więcej czasu spędzam w autobusie. Jeżdżę nim na uczelnię, do znajomych, na zakupy. Długie podróże skłaniają do rozmyślań. Często myślę o zadanych pracach do napisania, o książce, która spoczywa w plecaku, ale jakoś nie mam siły jej wyjąć czy tylko po prostu patrzę się w okno.

Niestety w sobotnie lub piątkowe wieczory nie można marzyć o spokojnej podróży. Zwykle z tyłu autobusu dobiegają głośne śmiechy, wulgaryzmy i bardzo głośne rozmowy pijanej młodzieży śpieszącej się na jakąś imprezę. Patrząc na ludzi siedzących obok mam wrażenie, że każdy stara się znaleźć jak najdalej od grupki pijanej młodzieży. Nikt nie zwróci im uwagi, nawet gdy piją alkohol czy palą papierosy. Wszyscy się boją, gdyż wiadomo, że jeśli zwróci się im uwagę to już ma się z głowy podróż i można narazić się na obraźliwe wyzwiska, śmiechy i poszturchiwania. Z opowiadań rodziców wynika, że oni nigdy nie zachowywali się tak jak dzisiejsza młodzież. I ja im wierzę, gdyż tylko dwa razy byłam świadkiem jak starsza osoba zwróciła uwagę młodzieży. Był to nieprzyjemny widok. Starsza osoba stara się uspokoić młodzież, która w grupie dostaje małpiego rozumu i sypią się wyzwiska, groźby lub zwykłe wyśmiewanie. Nikt w grupie nie zareaguje, ani tym bardziej ludzie siedzący w autobusie. Czasem aż się nie chce korzystać ze środków publicznego transportu, bo podróż ta staje się męką, gdy pijani chłopcy wykrzykują obraźliwe komentarze na temat urody stojących opodal kobiet, dziewczyn czy starszych pań. Wszędzie widzi się brak jakiegokolwiek szacunku dla innych, a brak szacunku dla innych jest równoważny z brakiem szacunku dla siebie.

Zdarza się, że ja też jadę na jakąś imprezę już po piwku, jednak na jakąkolwiek uwagę ludzi jadących ze mną autobusem staram się już więcej nie hałasować. Nie do pomyślenia dla mnie jest kłótnia z osobą starszą z powodu tak głupiego. Każdy może nad sobą panować i jedyne pytanie to takie: czy pijana młodzież chce nad sobą panować?

Data:

 Szczecin 14.11.2004

Podpis:

 Kress_Ka

http://www.opowiadania.pl/main.php?id=showitem&item=10575

 

Powyższy tekst został opublikowany w serwisie opowiadania.pl.
Prawa autorskie do treści należą do ich twórcy. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Szczegóły na stronie opowiadania.pl