https://www.opowiadania.pl/  

Zarejestruj się  Kontakt z nami  Pomoc 

 

Moje konto Moje portfolio
Ulubione opowiadania
autorzy

Strona główna Jak zacząć Chcę poczytać Chcę opublikować Autorzy Katalog opowiadań Szukaj
Sponsorowane Polecane Ranking Nagrody Poscredy Wyślij wiadomość Forum

Sponsorowane:
30

Pięć Domen: Opowiadania - Przyjaciej cz. 2

  **** Z serii: fauna i flora Ilteris. **** Drele były monstrualnymi rajskimi ptakami o czterech kończynach – nie licząc skrzydeł – zwieńczonych sokolimi pazurami. Upierzenie samców od rozłożystego ogona poprzez szerokie skrzydła aż po g  

UŻYTKOWNIK

Nie zalogowany
Logowanie
Załóż nowe konto

KONKURS

W marcu nagrodą jest książka
Córka łowcy demonów
Jana Oliver
Powodzenia.

SPONSOROWANE

Pięć Domen: Opowiadania - Przyjaciej cz. 2

**** Z serii: fauna i flora Ilteris. **** Drele były monstrualnymi rajskimi ptakami o czterech kończynach – nie licząc skrzydeł – zwieńczonych sokolimi pazurami. Upierzenie samców od rozłożystego ogona poprzez szerokie skrzydła aż po g

Własna ścieżka

Drabble (tekst dokładnie ze 100 wyrazów)

Hagan - Wyjście w mrok

Pierwsze fanowskie opowiadanie w świecie Conana Barbarzyńcy, autorstwa R.E.Howarda.

Hagan - Ciało bez kości

Drugie fanowskie opowiadanie w świecie Conana Barbarzyńcy, autorstwa R.E.Howarda. Kolejne pojawi się niebawem. (Prolog w opowiadaniu Wyjście w mrok)

Moc słów

- Wojna przyszła do nas niepostrzeżenie - budzisz się pewnego ranka i już jest. - Gdzie jest, mamo? - zapytała matkę moja sześcioletnia siostra, przecierając zaspane oczy. - Wszędzie, moje dziecko, wszędzie... - odpowiedziała

Topielec

- Tak ślachetnej pani tośmy jeszcze we wsi nigdy nie mieli. Ach, szkoda będzie trochę, jak ją zeżrą. Krótkie i lekkie opowiadanie z serii Wampirojad

Bliskie spotkania

Chodźmy...

TENEBRIS

Ciemność jest wokół nas. A jeśli jest także w Tobie?

Dzwonnik z Notre Dame

W gruzy się sypie...

INNI

Och, młodzi moi, okultyzm to Wasz wróg! (Z dorosłymi nie inaczej...) Całość w księgarniach.

REKLAMA

grafiki on-line

WYBIERZ TYP

Opowiadanie
Powieść
Scenariusz
Poezja
Dramat
Poradnik
Felieton
Reportaż
Komentarz
Inny

CZYTAJ

NOWE OPOWIAD.
NOWE TYTUŁY
POPULARNE
NAJLEPSZE
LOSOWE

ON-LINE

Serwis przegląda:
908
użytkowników.

Gości:
908
Zalogowanych:
0
Użytkownicy on-line

REKLAMA

POZYCJA: 61104

61104

O filozofii

wersja do druku

wyślij do znajomych

pokaż oceny

pokaż komentarze

dodaj do ulubionych

Data
10-03-01

Typ
I
-inny
Kategoria
Filozofia/-/-
Rozmiar
11 kb
Czytane
1689
Głosy
5
Ocena
5.00

Zmiany
10-03-04

Dostęp
W -wszyscy
Przeznaczenie
W-dla wszystkich

Autor: Massther Podpis: Massther
off-line wyślij wiadomość pokaż portfolio

znajdź opow. tego autora

dodaj do ulubionych autorów
Krótki tekst będący rozmyślaniem nad pojęciem "filozofia"

Opublikowany w:

..

KOMENTARZE

znalezionych: 6 na 1 stronach

196595
10-04-15

18518

Joker23
off-line wyślij wiadomość pokaż portfolio
Ciekawe filozofowanie o filozofii.

194024
10-03-06

17913

racjo
off-line wyślij wiadomość pokaż portfolio
Tekst sam w sobie jest dobry. Mam tylko jedną uwagę. Piszesz, że tekst powstał z powodu irytacji o konieczności nauki filozofii. Pozornie masz rację, co może potwierdzać napisany wyżej przykład z nauką gry na gitarze. Zgoda na to, że nauczana filozofia tak jak nauczana na przykład fizyka czy matematyka nie ma najmniejszego sensu. Tak też uczy się dzieci religii w szkołach. Zasada że Bóg stworzył świat jest tak samo bezdyskusyjnie podawana jak to że 2 plus 2 równa się połowie z 8. Ale w nauczaniu filozofii nie o to chodzi - przynajmniej moim zdaniem - w nauczaniu filozofii chodzi przede wszystkim o obcowanie z mądrością, tak samo jak w nauce gry na gitarze, nawet jakiegoś jednego utworu chodzi o obcowanie z muzyką. Żadna myśl nawet ta największa nie jest całkowicie oderwana od myśli innych wcześniej stworzonych bo jak świat długi i szeroki tak wszędzie żyli ludzie którzy myśleli podobnymi kategoriami, mieli te same problemy. Chłopak który ocenił grę komputerową za wspaniałą nie mógłby tego zrobić samym procesem myślenia, bez wcześniejszych doświadczeń z innymi grami. Tak samo w filozofowaniu nie można a priori założyć, że ta czy inna idea będzie lepsza od innej bez znajomości założeń i ich konsekwencji stworzonych już przed nami. Dlatego uważam, że pomimo iż proces myślenia (w pewnym tylko stopniu) jest procesem indywidualnym to jednak nie nie należy oddzielać go od nauczania filozofii, a już na pewno nie warto się przeciwko temu irytować.Pozdrawiam, racjo.

193982
10-03-05

18055

Arwena121
off-line wyślij wiadomość pokaż portfolio
Przemyślenia warte uwagi. Nie aż takie krótkie znowu, ale dobrze się czytało, szczególnie zabawne "przykłady".
Myslę, że masz rację z tym większośc ludzi może być filozofem, bo mysli, ale tylko niektórzy zastanawiają się nad problemami zwiazanymi z tym, co nas otacza.
Powracając do rozumienia filozofii jako "umiłowania mądrości" to mozna w tym aspekcie też rozważać, kto jest filozofem a kto nie jest. Bo przecież na poczatku filozofia łączyła w sobie wszystkie nauki.

Pozdrawiam ;)

193959
10-03-04

15802

SzaryCzłowiek
off-line wyślij wiadomość pokaż portfolio
Rzuciłeś hasło, dyskusji nie podejmujesz... Czyż filozofia nie polega na dialektyce?

Odpowiedź autora (10-03-05)

Hm, przede wszystkim dziekuję za poprzedni Twój komentarz i za wytknięcie błędów. Szczerze mówiąc nie czuję potrzeby przekonywania kogokolwiek do mojego zdania, po prostu można się z tym zgodzić lub nie, zresztą komentarze do jakiegoś tekstu nie są chyba miejscem na filozoficzną dyskuję. Bardziej mi zależy nie na narzuceniu zdania, ale na skłonieniu do myślenia. Bo dążenie do celu jest więcej warte i sam cel.

193952
10-03-04

18384

zerosuper
off-line wyślij wiadomość pokaż portfolio
Bardzo dobrze uchwycony sens filozofii. Każdy z nas jest filozofem.

193923
10-03-03

15802

SzaryCzłowiek
off-line wyślij wiadomość pokaż portfolio
kryję - kryje; Wikipedia - użyteczne, lecz nie przeceniajmy... Filozofia - umiłowanie mądrości/wiedzy; Stereotyp: filozofia to dumki po piwie/ wynurzenia wariatów. Tak może powiedzieć tylko ktoś, kto nie zakosztował filozofii, lecz tylko ją z daleka zobaczył (90% ludzkości?); "używanie mózgu jest zajęciem tak niesamowicie skomplikowanym, że zasługuje na własną naukę" - sam mózg zasługuje:) anomalie jego używania także:); wyprane - literówka; "każdy jest na swój sposób filozofem. Nie ma osoby, która nie myśli" - ale nie każda jest... ; "ocena co jest dobre, a co złe, albo uzasadnienie co według jakiejś konkretnej osoby jest moralne nie wymaga żadnej wiedzy" - tak: prawo naturalne; "Filozofia nie wymaga żadnej wiedzy" - WIELKI BŁĄD! ONA WYMAGA WIELKIEJ WIEDZY ABY NIE BYŁA WYNURZENIAMI PIJACZKÓW CZYLI PSEUDO FILODUPOZOFIĄ; "filozofia NIE JEST NAUKĄ" - błąd. Chociaż... i tak i nie zarazem. temat na dłuższą dyskusję. "ludzkość składa się z pewnych grup, które to grupy mają swój i tylko swój umysł, który działa w określony dla danej grupy sposób" - to zalatuje szowinizmem... Chyba że masz na myśli archetypy? "czy istnieje rodzaj myślenia nie będący abstrakcją" - raczej nie (symbol) - aczkolwiek... chyba kwestią otwartą pozostaje wiązanie symboli z sobą? (myśl niezaspokojona); przestroić tak, zrezygnować z rozumienia - nie; " Ludzie są do siebie podobni" - archetypowo... na codzień: inni; "„prawdziwy filozof” nie różni się znacząco od słitaśnej szesnastki, która kontempluje kolor swoich paznokci." - tu już przesadziłeś:); "Ale czy myśli mają jakąkolwiek jakość?" - jeśli jesteś człowiekiem, to uratuj przed śmiercią innego a zabij ma istotną różnicę/jakość/wartość...; Haha pozdrowienia dla św. Tomasza z Akwinu;) "Wtedy będziemy szczęśliwy" - literówka; odnośnie lufki - rozpierdalanie sobie mózgu jest autodestrukcją, nie filozofią; Tak, ludzie nie są geniuszami; "który koncentruję się" - literówka; tak, każdy (poza uszkodzeniami mechanicznymi...) może zostać filozofem... NIE! każdy może poznać filozofię jeśli włoży w to rozum i serce, filozofami zostają nie;liczni, mimo że myślą - w ten czy inny sposób - wszyscy; NIE KAŻDE UŻYCIE MÓZGU JEST TAKIE SAMO! "Generalnie ten tekst powstał z powodu skrajnej irytacji wynikającej z konieczności nauki filozofii. Bo to nie przyswajanie wiedzy. To rozmontowywanie i rozstrajanie pewnego niepowtarzalnego dla mojej grupy mechanizmu, jakim jest umysł" - ZMIEŃ PODEJŚCIE! BO NAPISANIE TEGO (BŁĘDNEGO) TEKSTU POKAZUJE ŻE JEŚLI BĘDZIESZ CHCIAŁ JESTEŚ W STANIE ZMONTOWAĆ WIĘKSZY UMYSŁ, NIŻ TEN, KTÓRYM DYSPONUJESZ TERAZ!

znalezionych: 6 na 1 stronach
Własna ścieżka Hagan - Wyjście w mrok Hagan - Ciało bez kości
Drabble (tekst dokładnie ze 100 wyrazów) Pierwsze fanowskie opowiadanie w świecie Conana Barbarzyńcy, autorstwa R.E.Howarda. Drugie fanowskie opowiadanie w świecie Conana Barbarzyńcy, autorstwa R.E.Howarda. Kolejne pojawi się niebawem. (Prolog w opowiadaniu Wyjście w mrok)
Sponsorowane: 20
Auto płaci: 50
Sponsorowane: 20
Auto płaci: 20
Sponsorowane: 20
Auto płaci: 20

 

grafiki on-line

KATEGORIE:

więcej >

Akcja
Dla dzieci
Fantastyka
Filozofia
Finanse
Historia
Horror
Komedia
Kryminał
Kultura
Medycyna
Melodramat
Militaria
Mitologia
Muzyka
Nauka
Opowiadania.pl
Polityka
Przygoda
Religia
Romans
Thriller
Wojna
Zbrodnia
O firmie Polityka prywatności Umowa użytkownika serwisu Prawa autorskie
Reklama w serwisie Statystyki Bannery Linki
Zarejestruj się  Kontakt z nami  Pomoc
 

www.opowiadania.pl Copyright (c) 2003-2023 by NEXAR All rights reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikowanych treści należą do ich autorów. Nazwy i znaki firmowe innych firm oraz produktów należą do ich właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celu informacyjnym.