https://www.opowiadania.pl/  

Zarejestruj się  Kontakt z nami  Pomoc 

 

Moje konto Moje portfolio
Ulubione opowiadania
autorzy

Strona główna Jak zacząć Chcę poczytać Chcę opublikować Autorzy Katalog opowiadań Szukaj
Sponsorowane Polecane Ranking Nagrody Poscredy Wyślij wiadomość Forum

Sponsorowane:
80

Sprawca (fragment III)

Autor płaci:
100

  Fragment III.  

UŻYTKOWNIK

Nie zalogowany
Logowanie
Załóż nowe konto

KONKURS

W styczniu nagrodą jest książka
Upiory
Jo Nesbo
Powodzenia.

SPONSOROWANE

Sprawca (fragment III)

Fragment III.

Sprawca (fragment II)

Fragment II powieści kryminalnej "Sprawca", specjalnie dla Użytkowników i Gości serwisu Opowiadania.pl Zainteresowanych całością gorąco zachęcam do zakupu https://ebookpoint.pl/k siazki/sprawca-maciej-ro gozinski,s_00xk.htm#form at/e

Sprawca (fragment)

Prezentuję fragment mojej pierwszej opublikowanej powieści. Zainteresowanych gorąco zachęcam do zakupu: https://ebookpoint.pl/k siazki/sprawca-maciej-ro gozinski,s_00xk.htm#form at/e

Taedium vitae

Bo czymże jest życie, jeśli nie przygodą na krawędzi?

Klejnocik

Od tej pory miałam inne życie. Nie jest ono warte opowiadania, bo to już historia. Poza faktem, że mając niespełna 21 lat, postawiona przez życie pod ścianą...

Trudna miłość

Początkowo wszystkie myśli skupiają się na miłości. Później miłość skupia się na myślach.

Topielec

- Tak ślachetnej pani tośmy jeszcze we wsi nigdy nie mieli. Ach, szkoda będzie trochę, jak ją zeżrą. Krótkie i lekkie opowiadanie z serii Wampirojad

Podstęp

Historia trudnej miłości, która powraca po latach.

Liście lecą z drzew

Krótki wiersz

Dwa dni z życia wariata.

Rozważania o normalności? Co to jest normalność a co nienormalność?

REKLAMA

grafiki on-line

WYBIERZ TYP

Opowiadanie
Powieść
Scenariusz
Poezja
Dramat
Poradnik
Felieton
Reportaż
Komentarz
Inny

CZYTAJ

NOWE OPOWIAD.
NOWE TYTUŁY
POPULARNE
NAJLEPSZE
LOSOWE

ON-LINE

Serwis przegląda:
1401
użytkowników.

Gości:
1401
Zalogowanych:
0
Użytkownicy on-line

REKLAMA

POZYCJA: 76178

76178

Euromajdan

wersja do druku

wyślij do znajomych

pokaż oceny

pokaż komentarze

dodaj do ulubionych

Data
13-12-26

Typ
O
-opowiadanie
Kategoria
Akcja/Psychologia/-
Rozmiar
9 kb
Czytane
5601
Głosy
8
Ocena
4.25

Zmiany
14-08-09

Dostęp
W -wszyscy
Przeznaczenie
R12-powyżej 12 lat pod nadzorem i za zgodą rodziców lub dorosłych

Autor: Aruel Podpis: Aruel
off-line wyślij wiadomość pokaż portfolio

znajdź opow. tego autora

dodaj do ulubionych autorów
I każde inne takie miejsce. Kobieta i mężczyzna.

Opublikowany w:

http://rivertom.blogspot.com

KOMENTARZE

znalezionych: 13 na 2 stronach
pierwsza   poprzednia poprzednia   1  2    następna następna  ostatnia

234192
14-10-06

24743

Niechciany
off-line wyślij wiadomość pokaż portfolio
Całkiem niezłe. Nawet mi przypadło do gustu.

234190
14-10-06

23972

araksol
off-line wyślij wiadomość pokaż portfolio
Nieźle napisane, fajny styl, dobrze się czyta, wartka akcja i sporo emocji. Tematyka nie moja, ale przeczytałam nawet z zainteresowaniem. Tylko trochę chaotyczne jest. Nie dziwię się jednak, że się niekórym podoba. Błędów nie znalazłam, ale wiadomo, że sama mam z tym problem. Punktów nie przydzielam, bo nie potrafię sie zdecydować...Może jednak...

233818
14-08-06

-

Konto usunięte
Kilka moich skromnych uwag:
Czasami wprowadzasz informacje, na które czytelnik nie jest przygotowany i zastanawia się, o co chodzi. Trzeba zatrzymać czytanie, zastanowić się i domyśleć. Np.:
„Zapaliły się lampy, na początku ledwo migotały” – jakie lampy? Latarnie uliczne? Zapaliły się trochę nieoczekiwanie, bo czytelnik nie wiedział, że nadchodzi wieczór. Ja sobie wyobraziłem słoneczny dzień i te lampy były całkowitym zaskoczeniem.
„Tłum kipiący energią stanął jak wryty,” – rozumiem, że tłum stanął „nagle”, „w pewnym momencie”. Bez tego to nie do końca jasne.
Kilka przecinków zamieniłbym na kropki: „ale ja na nią patrzyłem. Czy to nie wystarczy by..”

233768
14-07-23

24590

Marzanna6
off-line wyślij wiadomość pokaż portfolio
Podobało mi się Twoje opowiadanie i przeczytałam z prawdziwym zainteresowaniem. Nie tyle może sama historia co emocje i uczucia, które umiejętnie zostały przekazane zrobiły na mnie wrażenie. O faktach tak naprawdę jest łatwo pisać, opisywać i z sukcesem przekazywać emocje to jest "wyższa szkoła jazdy". Tobie to się udało przynajmniej jeśli chodzi o moją osobę. Na końcu nawet poczułam przyjemny dreszcz. Dziękuję. Marzanna6.

233757
14-07-19

24578

Wglowieburdel
off-line wyślij wiadomość pokaż portfolio
Bardzo lekko się czyta. Styl oceniam 8/10.
Fabuła 6/10. Ciekawa sama treść ale brakowało puenty.

233698
14-07-03

-

Konto usunięte
Trochę chaotyczne. W sumie nie wiadomo kto protestuje przeciwko komu, i kto kogo leje.

233580
14-06-04

24352

Sikor
off-line wyślij wiadomość pokaż portfolio
Wyjawiłeś już, z pomocą komentarza od swobby, jaką miałeś intencję pisząc ten tekst. Nie znaczy to, że nie mogą pojawić się inne interpretacje.

Jak dla mnie, to ta dziewczyna jest niczym innym jak metaforą Ukrainy. Najpierw ukazuje się bohaterowi jako niewinna i piękna dziewczyna, która jeszcze nie wie czy protest będzie dla niej korzystny, czy też nie. Przez nią bohater zaczyna mieć wątpliwości, zastanawia się czy odejść, wybrać własną wersję Ukrainy, czy też zostać i walczyć razem z innymi o ideę tej wspólnej, przyszłej, lepszej.

Potem dziewczyna ukazuje się bohaterowi jako funkcjonariuszka, co może znaczyć tyle, że jednocześnie popiera protest (dba o protestantów zawożąc ich do szpitala), ale też jest przeciwna rozlewowi krwi. Można powiedzieć, że jest rozdarta, ale gotowa na zmiany. Przynajmniej tak to widzę ;).

Odnośnie używanych przez ciebie konstrukcji typu "wystraszone ulice", to uważam że większość z nich jest czytelna i dobrze użyta. Całkiem sprawnie oddałeś emocje, które towarzyszą tłumom i protestom. Czytało się dobrze.

233057
14-03-06

15802

SzaryCzłowiek
off-line wyślij wiadomość pokaż portfolio
Niestety muszę się zgodzić ze Smith12: "O czym Ty tak naprawdę pisałeś? O czym jest ten tekst (...) To nie jest o Ukrainie, tak?"
Czyta się ciężko i brak klarowności.

Odpowiedź autora (14-04-07)

Starałem się odnieść w tytule do wydarzenia, które działo się wtedy, kiedy pisałem swój tekst i dostarczyło mi inspiracji. Skupiłem się na odczuciach osoby uczestniczącej w proteście - na jej rozterkach, stanach emocjonalnych i myślach, nacisk został również położony na zachowanie tłumu i relacji tłumu w stosunku do sił porządkowych. Wątkiem pobocznym jest 'więź', którą sobie wyobraził bohater opowiadania (a może naprawdę ją nawiązał?).

Przykro mi, że dla Ciebie tekst był ciężki w czytaniu, przemyślę konstrukcje jakie stosuję. Nurtuje mnie dlaczego miałeś takie odczucie, opowiadanie było zbyt lapidarne, zbyt rozwlekłe, chodzi o dobór słów, czy chodzi o nieodpowiednią strukturę tekstu? A może to coś innego? (zgaduję, że chodzi o strukturę tekstu)

Pozdrawiam i dziękuję za komentarz!

232700
14-01-17

10280

Z@BIEL@CZEK
off-line wyślij wiadomość pokaż portfolio
Bardzo możliwe, że nie do końca zrozumiałem Twoje opowiadanie. W sensie przekazu, żeby była jasność. Ale czyta się całkiem przyzwoicie. Tylko zupełnie niepotrzebnie (moim skromnym zdaniem) tak rozstrzeliwujesz tekst. Te podwójne odstępy między akapitami właściwie niczemu nie służą. Przecież tekstu od tego nie przybywa. Pomyśl o tym. Pozdrawiam.

Odpowiedź autora (14-02-11)

Dziękuję za sugestię, następnym razem i podczas poprawiania tekstu, będę brał tą kwestię pod uwagę.
Pozdrawiam i dziękuję za komentarz!

232633
14-01-08

16104

swobby
off-line wyślij wiadomość pokaż portfolio
Po kolei. Błędów wytykać nie będę, bo już wcześniej wskazano ich całkiem sporo. Mnie osobiście nie przeszkadzały określenia typu "wystraszone ulice" ("ulice" nabierają tu głębszego znaczenia), w moim odczuciu wynoszą opisywane sceny, wydarzenia ponad zwyczajność. Napiszę może tylko, co, moim zdaniem, autor "miał na myśli". Tekst nie wydaje mi się jakiś szczególnie skomplikowany; mamy faceta uczestniczącego w proteście, kobietę, która wydaje się wahać, czy dołączyć do tłumu. Mężczyzna jest jednym z organizatorów manifestacji, uważa ją za słuszną (choć w trakcie marszu ma już wątpliwości), ale zwrócił uwagę na kobietę (nie wiadomo, czy kojarzył ją już wcześniej, czy to "pierwsze zauroczenie") i miał naiwną nadzieję, że i ona go dostrzega. Wydawało mu się, że to on sprawił, że ona w końcu do nich dołączyła, potem martwił się o nią, że niby z jego winy może być w niebezpieczeństwie... "...ale ja na nią patrzyłem, czy to nie wystarczy by poczuć więź z drugim człowiekiem?". Potem jest opis starcia (bardzo dobry, moim zdaniem), a na koniec... Przypuszczam, że ta policjantka to ta sama kobieta (po prostu obserwowała wcześniej tłum "w cywilu"). Tutaj przedstawiona jak triumfatorka w starciu ideologii. Może to nadinterpretacja, ale tak to odbieram. Można na tej podstawie wysnuwać dalsze wnioski...
Czemu tak dużo odstępów? Tekst zyskał na przejrzystości. Ma się większą ochotę na przeczytanie całości (bloczki tekstu większość ludzi odstraszają). Całość wydaje się z wyglądu zbliżona do poematu (choć to bez wątpienia proza), czy nawet rozbudowanego wiersza (np. końcówka). Myślę, że autor wiedział, co robi, decydując się na taki format tekstu.
Jak dla mnie całość zasługuje na piątkę, bo pomimo dość dużej ilości błędów czyta się bezproblemowo, opisy i użyte określenia są nastrojowe, a cały tekst budzi refleksję i pozwala na głębszą interpretację. Całe opowiadanie jest dobrze zaplanowane i ma swoją puentę. Nie wiem, czego chcieć więcej - może tylko poprawy wymienionych błędów.
Pozdrawiam serdecznie autora :)

Odpowiedź autora (14-02-11)

Potwierdzam kierunek toku myślenia jaki przyjęłaś/łeś (zakładam, że jesteś kobietą, jeśli się mylę - przepraszam). Cieszę się, że opowiadanie okazało się dla ciebie tak czytelne.

Dzięki Smith12 będę wiedział na co zwrócić uwagę przy poprawianiu tekstu.
Pozdrawiam i dziękuję za komentarz!

znalezionych: 13 na 2 stronach
pierwsza   poprzednia poprzednia   1  2    następna następna  ostatnia
Sprawca (fragment II) Sprawca (fragment) Taedium vitae
Fragment II powieści kryminalnej "Sprawca", specjalnie dla Użytkowników i Gości serwisu Opowiadania.pl Zainteresowanych całością gorąco zachęcam do zakupu https://ebookpoint.pl/ksiazki/sprawca-mac iej-rogozinski,s_00xk.htm#format/e Prezentuję fragment mojej pierwszej opublikowanej powieści. Zainteresowanych gorąco zachęcam do zakupu: https://ebookpoint.pl/ksiazki/sprawca-mac iej-rogozinski,s_00xk.htm#format/e Bo czymże jest życie, jeśli nie przygodą na krawędzi?
Sponsorowane: 75Sponsorowane: 70Sponsorowane: 65
Auto płaci: 65

 

grafiki on-line

KATEGORIE:

więcej >

Akcja
Dla dzieci
Fantastyka
Filozofia
Finanse
Historia
Horror
Komedia
Kryminał
Kultura
Medycyna
Melodramat
Militaria
Mitologia
Muzyka
Nauka
Opowiadania.pl
Polityka
Przygoda
Religia
Romans
Thriller
Wojna
Zbrodnia
O firmie Polityka prywatności Umowa użytkownika serwisu Prawa autorskie
Reklama w serwisie Statystyki Bannery Linki
Zarejestruj się  Kontakt z nami  Pomoc
 

www.opowiadania.pl Copyright (c) 2003-2021 by NEXAR All rights reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikowanych treści należą do ich autorów. Nazwy i znaki firmowe innych firm oraz produktów należą do ich właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celu informacyjnym.