https://www.opowiadania.pl/  

Zarejestruj się  Kontakt z nami  Pomoc 

 

Moje konto Moje portfolio
Ulubione opowiadania
autorzy

Strona główna Jak zacząć Chcę poczytać Chcę opublikować Autorzy Katalog opowiadań Szukaj
Sponsorowane Polecane Ranking Nagrody Poscredy Wyślij wiadomość Forum

Sponsorowane:
30

Opowiadania z Wieloświata: Pigmalion cz1

  Bursztynowa komnata  

UŻYTKOWNIK

Nie zalogowany
Logowanie
Załóż nowe konto

KONKURS

W lipcu nagrodą jest książka
Folwark zwierzęcy
George Orwell
Powodzenia.

SPONSOROWANE

Opowiadania z Wieloświata: Pigmalion cz1

Bursztynowa komnata

Jutro też będą przegrzebki - (1)

Pierwszy fragment (początek) opowiadania nad którym właśnie pracuję. Zapraszam do lektury :)

Hagan - Wyjście w mrok

Pierwsze fanowskie opowiadanie w świecie Conana Barbarzyńcy, autorstwa R.E.Howarda.

Hagan - Ciało bez kości

Drugie fanowskie opowiadanie w świecie Conana Barbarzyńcy, autorstwa R.E.Howarda. Kolejne pojawi się niebawem. (Prolog w opowiadaniu Wyjście w mrok)

Moc słów

- Wojna przyszła do nas niepostrzeżenie - budzisz się pewnego ranka i już jest. - Gdzie jest, mamo? - zapytała matkę moja sześcioletnia siostra, przecierając zaspane oczy. - Wszędzie, moje dziecko, wszędzie... - odpowiedziała

Kraina Niekończącej się Bajki - cz.II. roz. VIII

— Pajacu! Duchy! Krążą wokół nas, szukają dziury, by się tu dostać. Popatrz, jestem biały jak prześcieradło — wyszeptał bez tchu.

Sen o Ważnym Dniu

Opowiadanie napisane na konkurs związany ze słowem "JUBILEUSZ". Horror... swego rodzaju (nie do końca poważny).

Bliskie spotkania

Chodźmy...

Dzwonnik z Notre Dame

W gruzy się sypie...

Podstęp

Historia trudnej miłości, która powraca po latach.

REKLAMA

grafiki on-line

WYBIERZ TYP

Opowiadanie
Powieść
Scenariusz
Poezja
Dramat
Poradnik
Felieton
Reportaż
Komentarz
Inny

CZYTAJ

NOWE OPOWIAD.
NOWE TYTUŁY
POPULARNE
NAJLEPSZE
LOSOWE

ON-LINE

Serwis przegląda:
2716
użytkowników.

Gości:
2716
Zalogowanych:
0
Użytkownicy on-line

REKLAMA

POZYCJA: 10514

10514

Polak to brzmi dumnie cz3

wersja do druku

wyślij do znajomych

pokaż oceny

pokaż komentarze

dodaj do ulubionych

Data
04-11-11

Typ
F
-felieton
Kategoria
Aktualności/Edukacja/Inne
Rozmiar
6 kb
Czytane
4155
Głosy
4
Ocena
4.38

Zmiany
04-11-11

Dostęp
W -wszyscy
Przeznaczenie
W-dla wszystkich

Autor: Bunshi Podpis: Bunshi
off-line wyślij wiadomość pokaż portfolio

znajdź opow. tego autora

dodaj do ulubionych autorów
Tym razem mierzę w nauczycieli. Obiecuję, że będzie jeszcze druga część tego tematu.

Opublikowany w:

Dzień Niepodległości (czwartek)

Polak to brzmi dumnie cz3

Dziś opiszę szkołę. Mam nadzieję, że zaciekawię cię tym fascynującym problemem.
Od czego, by tu zacząć? Może od sprawujących opiekę nad uczniami. Mowa tu o nauczycielach. Sprawą studencką zajmę się kiedy indziej.
Ciało pedagogiczne. Ludzie posiadający olbrzymią wiedzę pedagogiczną i przedmiotową. Z założenia autorytety. Czy aby na pewno? Tu należy się zastanowić. Jest to bardzo trudne pytanie.
Zajmijmy się najpierw sprawą wiedzy przedmiotowej i przygotowania do lekcji. W tym miejscu opowiem wam kilka historii z życia wziętych. W liceum doznałem szoku, gdy dowiedziałem się, że będę miał język rosyjski. Od zawsze miałem angielski i niemiecki. Los spłatał mi psikusa. Po pierwszych lekcjach wytężonej nauki literek słowiańskich poddałem się. Stwierdziłem, że nie dam rady się nauczyć tego języka. Jednak po pokazie sił, nauczyciel przestał prowadzić lekcję. Na zajęciach rozmawialiśmy ze sobą i przepisywaliśmy podręcznik, żeby dyrektorka nie miała nic przeciwko rusycystce. Tak dotrwałem do klasy trzeciej z czwórką, a ja nie znam połowy liter.
Inny ciekawy typ nauczyciela to papla. Taki to lubi na lekcjach obgadywać innych kolegów z zawodu. Właśnie taka miałem historię. Tylko mój upór i poczucie patriotyzmu nakazało mi znać podstawy z tego przedmiotu.
Tu mamy dwa przykłady złego prowadzenia lekcji. Co wpływa tylko na naszą szkodę. Nawet jeżeli nie wiążemy przyszłości z jakimiś przedmiotami, to jako ludzie inteligentni powinniśmy znać chociaż ich podstawy. Taka jest moja opinia. Peiper mawiał, że najwspanialszą rozgrywką intelektualną jest rozmowa. Na czym ma polegać konwersacja z osobą, która nie ma pojęcia na rozpatrywany temat? To jest główny powód, dlaczego powinniśmy uczyć się wszystkiego, być spragnieni wiedzy.
Wróćmy jednak do tematu. Inny ciekawy przykład to nauczyciel, który doucza się przed lekcją. Moja nauczycielka od chemii. Jest osobą, która bardzo lubi zadania wszelakiego typu. Rozwiązuje je z pasją. Jednak jak natrafiła na mnie przestała lubić zadania. Mam umysł wyjątkowo ścisły. Preferuje proste i uniwersalne rozwiązania. Właśnie tego nie mogła przetrawić chemiczka. Wybierała najtrudniejsze zadania, po czym wyszukiwała sposób na ich rozwiązanie i uczyła się tego na pamięć. Z jej zadań co drugie potrafiłem rozwiązać. Klasa prawie żadnego. Pewnego dnia poprawiałem u niej ocenę z klasówki. Zadała mi pytanie. Dałem jej odpowiedź ogólną. Jednak ona mnie powaliła, pytając z czego robione są plomby dentystyczne. To nie ważne, że plomba należy do tego samej grupy co wymieniłem wcześniej, ona nauczyła się tego jednego zdania. Udowodniłem jej swoją rację poprzez książki i internet.
Wspomniana wcześniej chemiczka prowadzi lekcje. Nagle ktoś podnosi rękę i zadaje jej pytanie do tematu. Ona mota się w odpowiedzi, coś mamrocze pod nosem. W końcu pyta mnie „co ja to miałam powiedzieć, Mariusz pomóż”. Czy to nie żałosne. Bardzo często zdarzało się na jej lekcjach, że czegoś nie wiedziała. Nie mówię tu o jakiś ciekawostkach, czy wyjątkowych szczegółach. Tylko o podstawach.
W gimnazjum trafił mi się ciekawszy nauczyciel. Uczył angielskiego. Na pierwszej lekcji dowiedzieliśmy się jak nazywają się dni tygodnia. Było to dla nas bardzo odkrywcze. Zostaliśmy poproszeni do napisania tych nazw przy tablicy. Wyrwałem się jako pierwszy. Nos mówił mi, że jest to jakiś niedouk, a nie nauczyciel. Pewny siebie podchodzę do tablicy. Chwytam kredę i płynnymi ruchami piszę „Mondej”, klasa wybuchła śmiechem. Nie dziwię im się. Nauczyciel przyjrzał się uważnym okiem i stwierdził, że właśnie napisałem poprawnie „poniedziałek”. Szczęka mi opadła. Na następnych lekcjach pisaliśmy ten sam wyraz w kilku różnych nowych ułożeniach literowych. Okazaliśmy się geniuszami. Poprawnie napisaliśmy sześć odmian wyrazu ”friend”. Na jednych zajęciach pisaliśmy w zeszytach. Miałem napisać zdanie ze słowem ziemniak. Napisałem, że ten ziemniak jest przepyszny. „This potato is delicious”. Nasz lektor starał się wmówić mi, że słowo “delicious” nie istnieje. Zdziwił się, jak ujrzał słownik, a w nim moje zwycięstwo w tym sporze. Po kilku dniach od tego wydarzenia, nauczyciel został zwolniony ze szkoły.
To by było na tyle z przypadków niedouków i leniwców. To są nauczyciele, którzy nie powinni pracować w oświacie. Jednak są tacy w naszym społeczeństwie.
Teraz rozpatrzmy nauczyciela jako autorytet. W moim życiu natrafiłem tylko na dwóch nauczycieli, którym zbudowałbym pomnik. Jeden z nich to matematyczka. Piekielnie ostra. Złamanie regulaminu szkolnego równe było lekcją podtablicą, przepytaniem i oceną z odpowiedzi. Wymagała schludnego i prostego ubioru. Jest osobą, która uważa, że nie szata lecz rozum czyni człowieka. Najbardziej lubiłem w niej to, że wedle niej regulamin szkolny jest tak samo dotyczy uczniów, jak i nauczycieli. Dlatego ganiała wszystkich z niezmienionymi butami, ubranymi niestosownie. Właśnie dzięki niej w szkole czułem się równy społecznie z ciałem pedagogicznym. Nie byłem tym gorszym i nie miałem gorszych praw niż nauczyciel.
Polonistka z gimnazjum też zasłużyła u mnie na pomnik. Starał się nas wychować, robiła to z czystego serca. Zawsze służyła pomocą. Pomagała nam dążyć do sukcesów i cieszyła się nimi razem z nami Szczerze mówiąc to chciałbym mieć taką mamę. Która potrafi docenić starania. Polonistka nauczyła mnie zdrowej rywalizacji, jak sobie poradzić w życiu nie łamiąc własnych zasad. Każdy ma jakieś reguły jakimi kieruje się w życiu(sumienie). To dzięki niej doskonale radzę sobie w dzisiejszym społeczeństwie, stosując się do kodeksu rycerskiego i buishido. Odnoszę sukcesy metodami, jaki mnie realizują jako człowieka. Inni nauczyciele, pokazują jak być sprytnym i przebiegłym w dążeniu do celu. Właśnie dzięki takim pedagogom nasze marzenia zmieniają się w cele, do których musimy dotrzeć choćby po trupach. Nie w tym rzecz. Spełniając tak nasze marzenia nie czerpiemy z sukcesu radości, tylko myślimy jakby tu coś zachachmęcić i zdobyć kolejny punkt(marzenie) jaki sobie wyznaczyliśmy.
Drugą część opisu szkoły znajdziecie w następnej części mojej serii. Pewnie zastanawiasz się dlaczego to piszę. Przecież nie zmienię tym całego narodu. Nie sprawię, że Polska stanie się państwem idealnym. Moim zdaniem największą zaletą jest znajomość swoich wad i chęć ich wyeliminowania. Jeżeli choć jedna osoba dostrzeże w sobie tę zaletę. Będzie to moim największym sukcesem. Niczego więcej nie pragnę. Chce tylko pokazać jak niewiele nam trzeba do ideału. Każdy człowiek, który zna swoje wady i podejmuje walkę z nimi, jest w moich oczach ideałem.

Podpis: 

Bunshi 11-11-2004
 

Dodaj ocenę i (lub) komentarz

wersja do druku

wyślij do znajomych

pokaż oceny

pokaż komentarze

dodaj do ulubionych

ZALOGUJ SIĘ ŻEBY DODAĆ OCENĘ

Twoja ocena:
5 4,5 4 3,5 3 2,5 2 1,5 1

ZALOGUJ SIĘ ŻEBY DODAĆ KOMENTARZ
Twój komentarz:

zmień kolor tła zmień kolor tła zmień kolor tła zmień kolor tła

zmiejsz czcionkę czcionka standardowa powiększ czcionkę powiększ czcionkę
Jutro też będą przegrzebki - (1) Hagan - Wyjście w mrok Hagan - Ciało bez kości
Pierwszy fragment (początek) opowiadania nad którym właśnie pracuję. Zapraszam do lektury :) Pierwsze fanowskie opowiadanie w świecie Conana Barbarzyńcy, autorstwa R.E.Howarda. Drugie fanowskie opowiadanie w świecie Conana Barbarzyńcy, autorstwa R.E.Howarda. Kolejne pojawi się niebawem. (Prolog w opowiadaniu Wyjście w mrok)
Sponsorowane: 21Sponsorowane: 20
Auto płaci: 20
Sponsorowane: 20
Auto płaci: 20

 

grafiki on-line

KATEGORIE:

więcej >

Akcja
Dla dzieci
Fantastyka
Filozofia
Finanse
Historia
Horror
Komedia
Kryminał
Kultura
Medycyna
Melodramat
Militaria
Mitologia
Muzyka
Nauka
Opowiadania.pl
Polityka
Przygoda
Religia
Romans
Thriller
Wojna
Zbrodnia
O firmie Polityka prywatności Umowa użytkownika serwisu Prawa autorskie
Reklama w serwisie Statystyki Bannery Linki
Zarejestruj się  Kontakt z nami  Pomoc
 

www.opowiadania.pl Copyright (c) 2003-2024 by NEXAR All rights reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikowanych treści należą do ich autorów. Nazwy i znaki firmowe innych firm oraz produktów należą do ich właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celu informacyjnym.