https://www.opowiadania.pl/  

Zarejestruj się  Kontakt z nami  Pomoc 

 

Moje konto Moje portfolio
Ulubione opowiadania
autorzy

Strona główna Jak zacząć Chcę poczytać Chcę opublikować Autorzy Katalog opowiadań Szukaj
Sponsorowane Polecane Ranking Nagrody Poscredy Wyślij wiadomość Forum

Sponsorowane:
80

Sprawca (fragment III)

Autor płaci:
100

  Fragment III.  

UŻYTKOWNIK

Nie zalogowany
Logowanie
Załóż nowe konto

KONKURS

W styczniu nagrodą jest książka
Upiory
Jo Nesbo
Powodzenia.

SPONSOROWANE

Sprawca (fragment III)

Fragment III.

Sprawca (fragment II)

Fragment II powieści kryminalnej "Sprawca", specjalnie dla Użytkowników i Gości serwisu Opowiadania.pl Zainteresowanych całością gorąco zachęcam do zakupu https://ebookpoint.pl/k siazki/sprawca-maciej-ro gozinski,s_00xk.htm#form at/e

Sprawca (fragment)

Prezentuję fragment mojej pierwszej opublikowanej powieści. Zainteresowanych gorąco zachęcam do zakupu: https://ebookpoint.pl/k siazki/sprawca-maciej-ro gozinski,s_00xk.htm#form at/e

Taedium vitae

Bo czymże jest życie, jeśli nie przygodą na krawędzi?

Klejnocik

Od tej pory miałam inne życie. Nie jest ono warte opowiadania, bo to już historia. Poza faktem, że mając niespełna 21 lat, postawiona przez życie pod ścianą...

Trudna miłość

Początkowo wszystkie myśli skupiają się na miłości. Później miłość skupia się na myślach.

Topielec

- Tak ślachetnej pani tośmy jeszcze we wsi nigdy nie mieli. Ach, szkoda będzie trochę, jak ją zeżrą. Krótkie i lekkie opowiadanie z serii Wampirojad

Podstęp

Historia trudnej miłości, która powraca po latach.

Liście lecą z drzew

Krótki wiersz

Dwa dni z życia wariata.

Rozważania o normalności? Co to jest normalność a co nienormalność?

REKLAMA

grafiki on-line

WYBIERZ TYP

Opowiadanie
Powieść
Scenariusz
Poezja
Dramat
Poradnik
Felieton
Reportaż
Komentarz
Inny

CZYTAJ

NOWE OPOWIAD.
NOWE TYTUŁY
POPULARNE
NAJLEPSZE
LOSOWE

ON-LINE

Serwis przegląda:
1186
użytkowników.

Gości:
1186
Zalogowanych:
0
Użytkownicy on-line

REKLAMA

POZYCJA: 25501

25501

Krótka historia Saady

wersja do druku

wyślij do znajomych

pokaż oceny

brak komentarzy

dodaj do ulubionych

Data
06-06-04

Typ
O
-opowiadanie
Kategoria
Religia/Wojna/-
Rozmiar
4 kb
Czytane
4302
Głosy
1
Ocena
5.00

Zmiany
06-06-04

Dostęp
W -wszyscy
Przeznaczenie
W-dla wszystkich

Autor: Millllka Podpis: Mila S.
off-line wyślij wiadomość pokaż portfolio

znajdź opow. tego autora

dodaj do ulubionych autorów
Przeczytałam 'Chatę wuja Toma' i coś mnie ruszyło.

Opublikowany w:

Krótka historia Saady

W klasie panował nieznośny zaduch. Ciężkie, grube szyby nie otwieranych z dawien dawna okien przepuszczały masę promieni słonecznych. Zuzanna mrużyła oczy. Zasłonięta bezpiecznie podręcznikiem, skubała słonecznik nie narażając się na pełne potępienia i dezaprobaty spojrzenia katechetki. Od czasu do czasu chwytała jakieś zdanie, kawałek jej sakralnej paplaniny.
- Więc pamiętajcie... Bóg jest nieskończenie wielki w swojej Dobroci... Jego Łaska nie zna granic... Miłość nie ma końca... Jest jedynym źródłem prawdziwej Sprawiedliwości... Litością darzy każdego z nas... Powinniśmy dziękować Mu za to wszystko... Pamiętajcie, On jest naszym Ojcem... A my jesteśmy Jego dziećmi...

***

W tym samym czasie, ale w zupełnie innym miejscu, dziesięcioletnia Saada Alsouqi siedziała na krawężniku ulicy i, obejmując ramionkami kolana, płakała. Jej życie skończyło się dziesięć minut temu. Żołnierze przyszli i zabrali jej wszystko, co miała. Kiedy dwa lata temu straciła dom, Tatusia i Braciszka, została jej już tylko Mamusia. A teraz i Mamusi nie było.
Przed wojną jej rodzina była wielokrotnie prześladowana. Nie miała wielu przyjaciół, bo któraż matka pozwoliłaby swoim wychowankom zadawać się z Chrześcijanką? W Koranie nie było jasno napisane, że zadawanie się z Chrześcijanami jest złamaniem jednego z pięciu filarów islamu, ale Muzułmanie mieli swoje własne, dziwne zdaniem Saady, sposoby interpretacji Księgi. Wolała się do tego zresztą nie mieszać. Ona też miała swoją Księgę i nikt się nie wtrącał do sposobu, w jaki odczytuje zawarte w niej Mądrości. Pamiętała, ach, jakże doskonale pamiętała ten dzień, dzień jej ósmych urodzin, kiedy to otrzymała tę Księgę! Mamusia wręczyła jej Biblię ze słowami:
- Teraz jesteś już na tyla duża, Saado, aby zrozumieć, albo przynajmniej podjąć próbę zrozumienia tego, co chce powiedzieć ci Bóg. Noś tę Księgę zawsze przy sobie, a w chwilach zwątpienia otwieraj ją i módl się gorąco. Niech nigdy nie opuści cię przekonanie, że dobry Bóg jest przy tobie i ochrania cię, swym okiem ogarniając wszelkie niebezpieczeństwa, które na ciebie czychają i w odpowiednim czasie cię przed nimi ostrzegając. Pamiętaj, nigdy nie trać Wiary i Nadziei, dziel się nimi z bliźnimi i nawet na nienawiść odpowiadaj Miłością, szczerą, bezinteresowną Miłością, którą kiedyś dostałaś w darze od Boga.
Te słowa wryły się Saadzie w pamięć i odtąd bardzo często sobie je przypominała. Były jej pocieszeniem, źródłem nadziei, że kiedyś przyjdą lepsze czasy, wojna minie i wróci tak gorąco oczekiwany pokój, szczęście. Zgodnie z radą Mamusi, często modliła się i prosiła o to. Była dumna z tego, że jest katoliczką, choć nie uważała się z tego powodu za lepszą od swoich rówieśniczek wyznających islam. Spoglądano na nią z pogardą, ale ona, w swej dziecięcej naiwności, zdawała się tego nie dostrzegać.

***

Ulicą przeszedł mężczyzna. Saada spojrzała na niego. Powierzchownie wydał jej się miły. Ale Saada wiedziała, że ludziom nie można ufać z pozoru. Odwróciła więc czarną główkę, udając, że go nie dostrzega. Poczuła się taka bezbronna. A jeśli mężczyzna będzie chciał ją skrzywdzić? Co prawda jeszcze nigdy nikt jej nie zgwałcił, ale Mamusia wiele opowiadała jej o gwałtach. No i nieraz zdarzyło jej się usłyszeć, oczywiście przypadkowo, bo nikt jej się nigdy nie zwierzał, jak jej koleżanki opowiadały sobie o tym. Teraz być może przekona się na własnej skórze, jak to jest być zgwałconą.
Mężczyzna zbliżył się. Na twarz wpłynął mu delikatny uśmiech.
- Co tu robisz, młoda panienko?
Saada aż się wzdrygnęła. Nikt nigdy nie zwracał się do niej per "panienko".
Nie odpowiedziała.
- No, nie bój się. Mnie też wojna zabrała rodzinę i wszystko, co kochałem. Jeśli chcesz, mogę zostać twoim tatą. Zgadzasz się?
Dzieczynka milczała. Niebieskie oczy, śmiesznie wyglądające w połączeniu z mulacką karnacją, spojrzały trochę z przestrachem, trochę z ufnością.
- Chodź. Znajdziemy sobie dom.
Mężczyzna podał jej rękę i pomógł wstać. Saada nie stawiała oporu.

Podpis: 

Mila S. czerwiec 2006
 

Dodaj ocenę i (lub) komentarz

wersja do druku

wyślij do znajomych

pokaż oceny

brak komentarzy

dodaj do ulubionych

ZALOGUJ SIĘ ŻEBY DODAĆ OCENĘ

Twoja ocena:
5 4,5 4 3,5 3 2,5 2 1,5 1

ZALOGUJ SIĘ ŻEBY DODAĆ KOMENTARZ
Twój komentarz:

zmień kolor tła zmień kolor tła zmień kolor tła zmień kolor tła

zmiejsz czcionkę czcionka standardowa powiększ czcionkę powiększ czcionkę
Sprawca (fragment II) Sprawca (fragment) Taedium vitae
Fragment II powieści kryminalnej "Sprawca", specjalnie dla Użytkowników i Gości serwisu Opowiadania.pl Zainteresowanych całością gorąco zachęcam do zakupu https://ebookpoint.pl/ksiazki/sprawca-mac iej-rogozinski,s_00xk.htm#format/e Prezentuję fragment mojej pierwszej opublikowanej powieści. Zainteresowanych gorąco zachęcam do zakupu: https://ebookpoint.pl/ksiazki/sprawca-mac iej-rogozinski,s_00xk.htm#format/e Bo czymże jest życie, jeśli nie przygodą na krawędzi?
Sponsorowane: 75Sponsorowane: 70Sponsorowane: 65
Auto płaci: 65

 

grafiki on-line

KATEGORIE:

więcej >

Akcja
Dla dzieci
Fantastyka
Filozofia
Finanse
Historia
Horror
Komedia
Kryminał
Kultura
Medycyna
Melodramat
Militaria
Mitologia
Muzyka
Nauka
Opowiadania.pl
Polityka
Przygoda
Religia
Romans
Thriller
Wojna
Zbrodnia
O firmie Polityka prywatności Umowa użytkownika serwisu Prawa autorskie
Reklama w serwisie Statystyki Bannery Linki
Zarejestruj się  Kontakt z nami  Pomoc
 

www.opowiadania.pl Copyright (c) 2003-2021 by NEXAR All rights reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikowanych treści należą do ich autorów. Nazwy i znaki firmowe innych firm oraz produktów należą do ich właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celu informacyjnym.