https://www.opowiadania.pl/  

Zarejestruj się  Kontakt z nami  Pomoc 

 

Moje konto Moje portfolio
Ulubione opowiadania
autorzy

Strona główna Jak zacząć Chcę poczytać Chcę opublikować Autorzy Katalog opowiadań Szukaj
Sponsorowane Polecane Ranking Nagrody Poscredy Wyślij wiadomość Forum

Sponsorowane:
25

Kraina Niekończącej się Bajki -cz.II. rozdział VII

  Pajacyk zagryzł wargi, starając się nie dać po sobie poznać, jak bardzo Las Umarłych go zaskoczył. Gęsiej skórki na drewnianym grzbiecie nie brakowało.  

UŻYTKOWNIK

Nie zalogowany
Logowanie
Załóż nowe konto

KONKURS

W styczniu nagrodą jest książka
Piąta kobieta
Henning Mankell
Powodzenia.

SPONSOROWANE

Kraina Niekończącej się Bajki -cz.II. rozdział VII

Pajacyk zagryzł wargi, starając się nie dać po sobie poznać, jak bardzo Las Umarłych go zaskoczył. Gęsiej skórki na drewnianym grzbiecie nie brakowało.

Hagan - Wyjście w mrok

Pierwsze fanowskie opowiadanie w świecie Conana Barbarzyńcy, autorstwa R.E.Howarda.

Hagan - Ciało bez kości

Drugie fanowskie opowiadanie w świecie Conana Barbarzyńcy, autorstwa R.E.Howarda. Kolejne pojawi się niebawem. (Prolog w opowiadaniu Wyjście w mrok)

Kraina Niekończącej się Bajki - cz.II. roz. VIII

— Pajacu! Duchy! Krążą wokół nas, szukają dziury, by się tu dostać. Popatrz, jestem biały jak prześcieradło — wyszeptał bez tchu.

Topielec

- Tak ślachetnej pani tośmy jeszcze we wsi nigdy nie mieli. Ach, szkoda będzie trochę, jak ją zeżrą. Krótkie i lekkie opowiadanie z serii Wampirojad

Bliskie spotkania

Chodźmy...

TENEBRIS

Ciemność jest wokół nas. A jeśli jest także w Tobie?

Dzwonnik z Notre Dame

W gruzy się sypie...

INNI

Och, młodzi moi, okultyzm to Wasz wróg! (Z dorosłymi nie inaczej...) Całość w księgarniach.

Podstęp

Historia trudnej miłości, która powraca po latach.

REKLAMA

grafiki on-line

WYBIERZ TYP

Opowiadanie
Powieść
Scenariusz
Poezja
Dramat
Poradnik
Felieton
Reportaż
Komentarz
Inny

CZYTAJ

NOWE OPOWIAD.
NOWE TYTUŁY
POPULARNE
NAJLEPSZE
LOSOWE

ON-LINE

Serwis przegląda:
750
użytkowników.

Gości:
750
Zalogowanych:
0
Użytkownicy on-line

REKLAMA

POZYCJA: 39908

39908

Mój system oceny tekstów

wersja do druku

wyślij do znajomych

pokaż oceny

pokaż komentarze

dodaj do ulubionych

Data
07-10-29

Typ
A
-poradnik
Kategoria
Hobby/Horror/Komedia
Rozmiar
11 kb
Czytane
4659
Głosy
5
Ocena
4.60

Zmiany
08-09-11

Dostęp
W -wszyscy
Przeznaczenie
--

Autor: alkami Podpis: Piotr Mrok
off-line wyślij wiadomość pokaż portfolio

znajdź opow. tego autora

dodaj do ulubionych autorów
Na początku zaznaczam, iż w momencie, gdy pisze te słowa, jestem bardziej oczytanym molem książkowym, niż nawet przeciętnym twórcą. Dlatego też zarzuty, że oceniam nie potrafiąc napisać czegoś dobrego, są jak najbardziej nie na miejscu.

Opublikowany w:

Mój system oceny tekstów

2008.09.11 Poprawiłem kilka detali, przecinki. Z treścią w dalszym ciągu zgadzam się w 100 procentach.

----------------------

Mój system ocen


Na początku zaznaczam, iż w momencie, gdy pisze te słowa, jestem bardziej oczytanym molem książkowym, niż nawet przeciętnym twórcą. Dlatego też zarzuty, że oceniam nie potrafiąc napisać czegoś dobrego, są jak najbardziej nie na miejscu. Kto powiedział, iż należy dobrze pisać, by potrafić ocenić utwór?
Tekst ten nie jest skierowany do osób, które nie potrafią znieść krytyki, czy wręcz mogą rozpłakać się i walić piąstkami ze złości w ścianę, gdy wystawię im słaba trójkę, albo, co nie daj boże, 2 czy 1. Te osoby mogą już przestać czytać. Nie biorę odpowiedzialności za próby samobójcze, spowodowane moimi ocenami.
W odwecie za niskie noty możecie mi do woli wystawiać negatywne komentarze i oceny. Nie rusza mnie to, a nawet wali. Sam odwet nie zmieni, jakości Waszej twórczości i nie spowoduje, że przestanę ja oceniać, tak jak na to zasługuje w moim mniemaniu.
Pisze na opowiadaniach.pl nie dla ocen, lecz dla tych nielicznych osób, którym spodobają się moje teksty, oraz dla tych co wystawią mi surowe, ale wartościowe oceny i recenzję. Tak, czy inaczej ktoś zyskuje. Czytelnik, jeśli utwór mu się spodoba, ja, gdy otrzymam surową recenzje, która pomoże mi się rozwijać, bo wskaże mi błędy.
Wszelkie oceny, które wystawiam, są uczynione na podstawie mojego gustu i smaku, który może odbiegać, od smaku i gustu innej osoby, czyli jest subiektywny. Opis ocen jest uniwersalny, nieprzypisany do żadnej z konkretnej osoby i nie uwzględnia dokładnie przypadku ocenianego tekstu, dlatego nie trzeba brać go aż tak na poważnie do siebie. Ot taka żartobliwa zabawa, by uzmysłowić, jaką skale ocen posiadam i co mniej więcej myślę o ocenionym tekście, po to bym nie musiał cięgle pisać tego samego.
Oceniam treść i formę, a potem wyliczam średnią, dodając punkty za subiektywne odczucie.
Ocena treści: Oceniam pomysł, jego nowatorstwo oraz realizację. Nie gramatykę, lecz intrygę i jej wykonanie. Zła realizacja genialnego pomysłu jest jak wykonanie mazurka Szopenowskiego na gitarze z jedną struną, przez osobę z 90% utratą słuchu. Wirtuoz natomiast zagra po mistrzowsku gamę na pianinie, tak, że opadnie szczęka.
Treść oceniam następująco:

Ocena treści: 1p.

Zupełny brak pomysłu, blada kalka. Nie oceniam realizacji, bo nie ma w tekście, czego realizować. Kubeł wody na głowę proponuje, gdy przychodzi Ci na myśl podobny pomysł, czyli żaden. Może nie pomoże w pisaniu, ale na pewno orzeźwi.

Ocena treści: 2p.

Jakiś pomysł zauważam, aczkolwiek należy jeszcze nad nim dużo popracować. Wykonanie mizerne.

Ocena treści: 3p.

Zgrabny pomysł, trochę trzeba go dopracować, podszlifować wykonanie i będzie, co poczytać.

Ocena treści: 4p.

Bardzo dobry pomysł. Wykonanie dobre. Gratulacje.

Ocena treści: 5p.

Świetny i wciągający pomysł. Wykonanie bardzo dobre.

Ocena formy, czyli warsztatu autora:

Do formy zaliczam stylistykę, interpunkcję i ortografię (tu zapewne będę nieco pobłażał, bo sam nie jestem w tym dobry), barwność opisów i dialogów.

Ocena formy: 1p.

Naucz się najpierw wysławiać po polsku, a dopiero potem zacznij pisać.
Ocena formy: 2p.

Podstawy polskiego języka masz opanowane, ale ja na Twoim miejscu, jeszcze bym poćwiczył, poczytał teksty innych, a potem dopiero zaczął pisać własne utwory. Do tego czasu zapisuj, co lepsze pomysły, by nie przepadły.

Ocena formy: 3p.

Warsztat twórczy masz opanowany na przeciętnym poziomie. Nie przejmuj się krytyką, skup się na pomysłach i ich realizacji, a nad warsztatem pracuj w międzyczasie.

Ocena formy: 4p.

Wprawnie posługujesz się językiem, choć na pewno jakby szukać dokładnie, to jakieś drobne niedociągnięcia się znajdą. Nie utrudniają one jednak odbioru Twojej twórczości.

Ocena formy: 5p.

Masz perfekcyjny styl. Władasz słowem niczym mistrz szermierki szpadą. Potrafisz przekazać, dokładnie to, co masz na myśli. To rzadkość. Gratulacje.

Po zsumowaniu i uśrednieniu otrzymuję wartość, do której mogę dodać lub odjąć (ale nie muszę) punkty za wrażenie wybitnie subiektywne od 0.5 do 1 p. Po prostu z niewiadomych przyczyn tekst mi się podoba bardziej lub mniej.

Finalne ocena = (punkty za pomysł + punkty za formę) / 2 + punkty za odczucia subiektywne.

Po otrzymaniu końcowej oceny przeczytaj, poniżej, co sądzę o Twoim utworze i Tobie jako jego twórcy.

Ocena całkowita: 1p.

Mam nadzieje, że oceniana praca powstała pod wpływem amoku alkoholowego, jakieś depresji maniakalnej, czy ataku psychozy.
Ochłoń nieco, przełknij krytykę, odpocznij z miesiąc (wyjazd do jakiegoś sanatorium może pomóc) i spróbuj napisać coś innego. Jeśli kolejne Twoje „dzieło” będzie podobne jakościowo i spotka się z takim samym „ciepłym” przyjęciem lub, jeśli nie daj boże jest to Twój normalny styl pisania, to błagam Cię o zaprzestanie wypróżniania swojego chorego, pozbawionego talentu umysłu, w teksty raniące psychikę czytelnika. Nie posiadają one żadnego sensu i celu, a są jedynie zlepkami słów, nie zawsze pisanych w jakimkolwiek języku. Jeśli jednak koniecznie, pomimo moich błagań, chcesz podążać za swoją nierealna myślą o byciu pisarzem, to najpierw przez parę lat (np. 6) poczytaj słownik ortograficzny języka polskiego i zasady pisowni. Potem kilkanaście lat (np. 20) czytaj utwory lepszych od siebie autorów. Uwierz, jest ich bardzo wielu. Następnie pisz przez kilkanaście lat (np. 15) szkolne proste wypracowania. (np. na temat: Czy Pszczółka Maja lubiła Gucia?) Pokazuj je tylko bliskim znajomym i przyjaciołom, ew. nauczycielom w szkole. Gdy po tym okresie, okaże się, iż jacyś znajomi lub przyjaciele, nie unikają Cię chorobliwie w obawie, że zechcesz pokazać im swoje teksty, to możesz rozpocząć pisać poważniejsze wprawki (np. na temat: Czy pszczółka Maja, była indywidualistką?) Rób to przez kilkanaście lat (np. 15) i pokazuj tylko kręgowi bliskich Ci i bardzo odpornych psychicznie ludzi. Pamiętaj, ważne jest by pozostawali oni w tym okresie pod czujna obserwacja lekarza psychiatry. Zmiany, które mogą nastąpić w ich psychice, będą nieodwracalne, o ile nie zauważy się ich odpowiednio wcześnie. Jeśli choć jeden z tych ciężko katowanych w ten sposób, przez Ciebie, ludzi przeżyje eksperyment, z jako takim zdrowiem psychicznym, to możesz zabrać się do spisywania własnych samodzielnych utworów i publikowania ich w sieci. Zauważ, iż cały proces doskonalenia Twojej osoby, jako pisarza potrwa około 60 lat. Zastanów się czy warto? Może masz jakieś inne hobby, w którym jesteś nieco lepszy. Moim zdaniem pisarstwo nie jest dla ciebie, bo nawet do grafomana dużo Ci brakuje. Jeśli chcesz pisać koniecznie, a szkoda ci czasu na doskonalenie się, to pisz bloga, ale nie na tym portalu, bo komuś nerwy puszcza i znów nie będzie teleranka.

Pozdrawiam

Allach Napoleon Piotr I, cesarz Chin Obojga Narodów. (coś ze mną, chyba nie tak, po co ja czytałem ten tekst? co to za tiki nerwowe? Panowie ten biały sweter ma za długie rękawy i się supeł zrobił na plecach)

Ocena całkowita: 1.5p.

Z nieukrywanym bólem przedarłem mózg przez Twój utwór. Mam nadzieję, iż gdzieś głęboko w głowie znasz prawdziwy sens jego napisania. Niestety po przeczytaniu Twojego tekstu, stwierdzam, iż jest on idealnym przykładem grafomani i nieumiejętności wysławiania się. Zapewne znajdą się osoby, które w mistyczny sposób, pomimo niejasności i słabego stylu, odkryją w nim jakiś sens (a może i przyjemność), bo za pomocą zwykłego myślenia, nie potrafiłem tego dokonać. Dla mnie osobiście, czytanie Twojego utworu to bardzo nudna wycieczka, po gęstym lesie, w nocy, bez mapy, kompasu i latarki. Na szczęście nim straciłem całkowicie nadzieję na ratunek i wybawienie, Twój tekst się skończył. Uważam, iż bardzo długa droga przed Tobą, jako pisarzem. (no chyba, że oceniana praca jest po prostu wpadką, lub żartem, o którym należy zapomnieć) Musisz się już dziś wziąć do roboty, jeśli bycie pisarzem jest najważniejszą rzeczą w Twoim życiu. W przeciwnym wypadku proponuję Ci byś znalazł sobie inne hobby. Nie zdzierżę kolejnego Twojego tekstu o podobnej jakości, a u Twych drzwi stanie „Załoga G” i zrobią na moje zlecenie kilka dodatkowych otworów wiertłem udarowym, by uleciało powietrze z Twojego ego.

Ocena całkowita: 2p.

W tekście istnieje pewien potencjał, lecz to nieco za mało na dobrą ocenę. Proponuję Ci byś odczekał z 2 tygodnie i przeczytał go ponownie. Czytając go wyobraź Sobie, iż jest to tekst nieznanego Ci autora. Potem popraw tekst, uwzględniając komentarze osób z portalu. Na pewno musisz udoskonalić w warsztacie pisarskim to i owo, a także poszukać świeższych pomysłów. Jednak myślę, iż jeśli naprawdę chcesz być pisarzem, to podejmiesz ten trud i za pewien czas Twoje utwory będą lepsze, czego osobiście Ci życzę.

Ocena całkowita: 2.5p.

Twój utwór nie jest całkiem zły. Ma pewną wartość, która pozwala przypuszczać, iż jeśli dołożyłbyś starań, to mógłbyś uczynić z niego tekst na przyzwoitym poziomie. Pisz dalej, jeśli chcesz doskonalić swój warsztat i bierz pod uwagę komentarze do twoich tekstów. Trzymam za Ciebie kciuki.

Ocena całkowita: 3p.

Tekst jest na przyzwoitym poziomie i człowiek czytajac go zbytnio nie cierpi. Pisząc następny, postaraj się nieco bardziej i uwzględnij uwagi zawarte w komentarzach. Reasumując: oby takich więcej tekstów na portalu, zamiast grafomańskich popisów dzieci NEO, a poziom podniósłby się zauważalnie. Proszę pisać dalej, chętnie poczytam.

Ocena całkowita: 3.5p.

Tekst czytało się przyjemnie. Miejscami to i owo kulało, ale patrząc na całokształt, należy na to przymknąć oko. Poprawić tu, dotknąć lekko tam, a wyjdzie dobry tekst. Z niecierpliwością będę oczekiwał Twojego następnego utworu. Masz potencjał, tylko musisz go nieco podszlifować. Dodam Cię do ulubionych i chętnie poczytam jak Ci idzie.

Ocena całkowita: 4p.

Tekst dobry, przeczytałem go z przyjemnością i zaciekawieniem. Teraz pozostaje Ci tylko iść tą droga, nie pogarszać poziomu i ani się obejrzysz, jak będziesz pisał świetne teksty, które będziesz mógł wysyłać do druku. To tylko kwestia Twojego zaangażowania i czasu. Dodaje Cię do ulubionych i będę śledził Twoją twórczość.

Ocena całkowita: 4.5p.

Widziałem gorsze teksty niż Twój, które były wydrukowane w poważnych wydawnictwach, lub jako oddzielne książki. Bardzo mi się podoba Twój styl i pomysły. Twój tekst prowadził mnie drogami, które wskazywałeś, a ja nie czułem się ani przez chwile znudzony, Zakończenie było świetne i dopełniające całości dzieła. Masz niewątpliwie talent. Oczywiście dodaję Cię do ulubionych i będę czytał każdy Twój następny utwór.

Ocena całkowita: 5p.

Naprawdę bardzo dobry utwór. Styl świetny, pomysł oryginalny i wykonany oryginalnie. Wielkie brawa. Uważam, iż przy tej klasie utworów powinieneś zacząć je wysyłać do wydawców gazet lub zbiorów opowiadań. Już niedługo, jeśli włożysz jeszcze nieco wysiłku i nie zgubisz instynktu, staniesz się pisarzem uznanym i rozpoznawanym. Czego Ci z całego serca życzę.

Ocena całkowita: 6p.

Brak mi słów. Tekst wyśmienity. Twój fenomenalny styl i genialne pomysły, tworzą mieszankę, którą należy, czym prędzej oddać do druku, by mogły się w niej rozsmakować szerokie rzesze odbiorców. Twój talent jest oczywisty i powinieneś realizować go w większych formach, lub zbiorach. (O ile już tego nie uczyniłeś). Jeśli wydasz książkę, daj znak, a na pewno ją kupię. Dodaję do ulubionych i chcę jeszcze.

System ocen będę stosował od 2007.10.29

Życzę wysokich ocen.

Podpis: 

Piotr Mrok IX - X.2007
 

Dodaj ocenę i (lub) komentarz

wersja do druku

wyślij do znajomych

pokaż oceny

pokaż komentarze

dodaj do ulubionych

ZALOGUJ SIĘ ŻEBY DODAĆ OCENĘ

Twoja ocena:
5 4,5 4 3,5 3 2,5 2 1,5 1

ZALOGUJ SIĘ ŻEBY DODAĆ KOMENTARZ
Twój komentarz:

zmień kolor tła zmień kolor tła zmień kolor tła zmień kolor tła

zmiejsz czcionkę czcionka standardowa powiększ czcionkę powiększ czcionkę
Hagan - Wyjście w mrok Hagan - Ciało bez kości Kraina Niekończącej się Bajki - cz.II. roz. VIII
Pierwsze fanowskie opowiadanie w świecie Conana Barbarzyńcy, autorstwa R.E.Howarda. Drugie fanowskie opowiadanie w świecie Conana Barbarzyńcy, autorstwa R.E.Howarda. Kolejne pojawi się niebawem. (Prolog w opowiadaniu Wyjście w mrok) — Pajacu! Duchy! Krążą wokół nas, szukają dziury, by się tu dostać. Popatrz, jestem biały jak prześcieradło — wyszeptał bez tchu.
Sponsorowane: 20
Auto płaci: 20
Sponsorowane: 20
Auto płaci: 20
Sponsorowane: 20

 

grafiki on-line

KATEGORIE:

więcej >

Akcja
Dla dzieci
Fantastyka
Filozofia
Finanse
Historia
Horror
Komedia
Kryminał
Kultura
Medycyna
Melodramat
Militaria
Mitologia
Muzyka
Nauka
Opowiadania.pl
Polityka
Przygoda
Religia
Romans
Thriller
Wojna
Zbrodnia
O firmie Polityka prywatności Umowa użytkownika serwisu Prawa autorskie
Reklama w serwisie Statystyki Bannery Linki
Zarejestruj się  Kontakt z nami  Pomoc
 

www.opowiadania.pl Copyright (c) 2003-2022 by NEXAR All rights reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikowanych treści należą do ich autorów. Nazwy i znaki firmowe innych firm oraz produktów należą do ich właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celu informacyjnym.