https://www.opowiadania.pl/  

Zarejestruj się  Kontakt z nami  Pomoc 

 

Moje konto Moje portfolio
Ulubione opowiadania
autorzy

Strona główna Jak zacząć Chcę poczytać Chcę opublikować Autorzy Katalog opowiadań Szukaj
Sponsorowane Polecane Ranking Nagrody Poscredy Wyślij wiadomość Forum

Sponsorowane:
25

Kraina Niekończącej się Bajki -cz.II. rozdział VII

  Pajacyk zagryzł wargi, starając się nie dać po sobie poznać, jak bardzo Las Umarłych go zaskoczył. Gęsiej skórki na drewnianym grzbiecie nie brakowało.  

UŻYTKOWNIK

Nie zalogowany
Logowanie
Załóż nowe konto

KONKURS

W styczniu nagrodą jest książka
Piąta kobieta
Henning Mankell
Powodzenia.

SPONSOROWANE

Kraina Niekończącej się Bajki -cz.II. rozdział VII

Pajacyk zagryzł wargi, starając się nie dać po sobie poznać, jak bardzo Las Umarłych go zaskoczył. Gęsiej skórki na drewnianym grzbiecie nie brakowało.

Hagan - Wyjście w mrok

Pierwsze fanowskie opowiadanie w świecie Conana Barbarzyńcy, autorstwa R.E.Howarda.

Hagan - Ciało bez kości

Drugie fanowskie opowiadanie w świecie Conana Barbarzyńcy, autorstwa R.E.Howarda. Kolejne pojawi się niebawem. (Prolog w opowiadaniu Wyjście w mrok)

Kraina Niekończącej się Bajki - cz.II. roz. VIII

— Pajacu! Duchy! Krążą wokół nas, szukają dziury, by się tu dostać. Popatrz, jestem biały jak prześcieradło — wyszeptał bez tchu.

Topielec

- Tak ślachetnej pani tośmy jeszcze we wsi nigdy nie mieli. Ach, szkoda będzie trochę, jak ją zeżrą. Krótkie i lekkie opowiadanie z serii Wampirojad

Bliskie spotkania

Chodźmy...

TENEBRIS

Ciemność jest wokół nas. A jeśli jest także w Tobie?

Dzwonnik z Notre Dame

W gruzy się sypie...

INNI

Och, młodzi moi, okultyzm to Wasz wróg! (Z dorosłymi nie inaczej...) Całość w księgarniach.

Podstęp

Historia trudnej miłości, która powraca po latach.

REKLAMA

grafiki on-line

WYBIERZ TYP

Opowiadanie
Powieść
Scenariusz
Poezja
Dramat
Poradnik
Felieton
Reportaż
Komentarz
Inny

CZYTAJ

NOWE OPOWIAD.
NOWE TYTUŁY
POPULARNE
NAJLEPSZE
LOSOWE

ON-LINE

Serwis przegląda:
1136
użytkowników.

Gości:
1136
Zalogowanych:
0
Użytkownicy on-line

REKLAMA

POZYCJA: 44667

44667

Poradnik pisania przemówień, charakterystyk postac

wersja do druku

wyślij do znajomych

pokaż oceny

pokaż komentarze

dodaj do ulubionych

Data
08-04-04

Typ
A
-poradnik
Kategoria
Edukacja/Inne/Hobby
Rozmiar
7 kb
Czytane
39375
Głosy
4
Ocena
3.62

Zmiany
08-04-05

Dostęp
W -wszyscy
Przeznaczenie
W-dla wszystkich

Autor: Zufub Podpis: pozdrawiam i zapraszam do lektury innych mych tworów
off-line wyślij wiadomość pokaż portfolio

znajdź opow. tego autora

dodaj do ulubionych autorów
Jest to druga wersja seri poradników. W tej części Jest to, co w tytule. W poprzedniej były informacje na temat pisania reportażu, opowiadania, rozprawki i podania. Zapraszam i polecam.

Opublikowany w:

04.04.08r.

Poradnik pisania przemówień, charakterystyk postac

Poradnik pisania przemówień, charakterystyk postaci i listów

Jest to druga część poradnika pisania różnych rzeczy (np. podań, opowiadań, przemówień, rozprawek, itd.). W pierwszej części ukazane były pomoce, jak dobrze napisać opowiadanie, rozprawkę, podanie bądź reportaż. W tej części zapoznamy się z napisaniem przemówienia, charakterystyki postaci jak i tworzenia listów (poradnik zawiera jedynie informacje na temat tego, jak dobrze napisać daną rzecz, reszta zależy od umiejętności własnych!).


Przemówienie

Przemówienie jest wypowiedzią monologowom, starannie wykonaną, przeznaczoną do wygłoszenia wobec większego grona słuchaczy. Można wyróżnić wiele odmian przemówień w zależności od tematyki i celów jakie mają spełniać. Przemówienia powinny być skonstruowane zgodnie z zasadami retoryki, tzn. sztuki pięknego i skutecznego mówienia. W konstrukcji przemówienia należy zwrócić uwagę na liczne zwroty do słuchaczy (apostrofy), oraz inne środki językowe np. pytania retoryczne. Jeśli celem przemówienia jest przekonanie słuchaczy do jakiegoś stanowiska, należy przeprowadzić argumentację, podobnie jak w przypadku rozprawki.

Rodzaje przemówień:
-sondowe,
-polityczne,
-okazyjne (wesele, pogrzeb),
-religijne (kazanie).

Schemat przemówienia:

apostrofa (zwrot, np. Drodzy Rodacy)
------
Wprowadzenie do tematu
------
argumenty lub przedstawienie faktów, wyników badań, obserwacji
------
podsumowanie wypowiedzi - zmobilizowanie odbiorców do myślenia, zastanowienia się nad tematem (np. pytanie retoryczne)

To tyle na temat przemówień. Zazwyczaj samo napisanie przemówienia nie wystarczy, musimy je jeszcze wygłosić (chyba, że robimy dla kogoś). Należy więc dobrze nauczyć się wymawiać swe przemówienie i być uważnym na różne "puapki" (czyli dobrze jest być obeznanym w temacie).


Charakterystyka postaci

Charakterystyka postaci jest pisana po to, by scharakteryzować daną (wybraną) postać, np. książkową. Często są pisane charakterystyki porównawcze (np. Małego Księcia i Róży) gdzie nie możemy ograniczać się do jednego bohatera, ale jak w powyższym przypadku musimy opisać dwu bohaterów. Niewiele się różni Charakterystyka zwykła między porównawczą, głównie większą ilością tekstu (i porównaniem obu/kilku postaci). Reszta jest taka sama.

Schemat charakterystyki postaci:

Wstęp

imienne przedstawienie postaci, opis jego otoczenia, zaznaczenie skąd znamy bohatera (np. z książki, filmu itp. - niekonieczne, jeżeli piszemy np. na lekcję po lekturze książki)

Rozwinięcie

obiektywny opis (czyli patrząc nie tylko swoim punktem widzenia), wygląd zewnętrzny, cechy charakteru, stosunek innych bohaterów do postaci i odwrotnie, charakterystyczne zachowanie, przemiany wewnętrzne, odczucia i poglądy postaci (np. jak odbiera życię itp.)

Zakończenie

podsumowanie, zauważenie związków pomiędzy zachowaniem postaci a jej cechami,
zwrócenie uwagi na osiągnięte zmiany, subiektywna ocena postaci będąca niekiedy porównaniem z oceną innych bohaterów utworu.


UWAGA! Rozwinięcie powinno zajmować ok. 2/3 całego tekstu, a wstęp i zakończenie wspólnie 1/3!

To tyle jeżeli chodzi o charakterystykę. Charakterystykę pisze się zazwyczaj przyjemnie (trzeba tylko dobrze znać opisywaną osobę jak i to, jak się piszę charakterystykę). Na wszelkich lekcjach dzięki charakterystykom można znacznie zwiększyć swoją średnią. Jedyne co może być męczące to ilość tekstu, jaki musimy stworzyć, gdyż niekiedy możemy (nawet musimy) napisać bardzo dużo.


Pisanie listu

List prawie każdy wie co to jest. Od początków XXI wieku powszechnie zaczęto zastępować go E-Mail'ami i SMS'ami. Lecz list powinno się wiedzieć, jak się piszę (ot, choćby na sprawdzian z polskiego).

Schemat listu (listu, nie tego jak adresować kopertę!):

W prawym górnym rogu: miejscowość i data
Po środku zwrot grzecznościowy rozpoczynający list (np. Drogi Janie!; Kochana Agnieszko!)
Wstęp (zazwyczaj może zawierać nawiązanie do ostatniego listu)
Rozwinięcie (wszystko to, co chcemy przekazać odbiorcy)
Zdanie końcowe kończące list (zastosuj zwroty grzecznościowe)
Podpis w prawej części listu, niedaleko pod zdaniem końcowym.

W zależności od tego, do kogo piszemy list niektóre rzeczy możemy usunąć (jak miejscowość), lecz lepiej, by tego nie robić.

Rodzaje listów (informacje z serwisu ściaga.pl!):

List gończy – publiczne ogłoszenie władz sądowych, wzywające do ujęcia przestępcy lub osoby mocno podejrzanej o dokonanie przestępstwa, połączone z dokładnym jaj rysopisem. W niektórych ustawodawstwach wolno ogłosić list gończy dopiero po zaistnieniu nakazu aresztowania.

List ochronny – dokument dający pewnym osobom lub rzeczom specjalną ochronę. Listem ochronnym nazywa się także oświadczenie państwa, że bierze terytoria, należące do towarzystwa kolonialnego, pod swoją opiekę i obejmuje na tym terytorium władzę.

List składowy – recepis odnoszący się do towaru oddanego na skład, za wręczeniem którego towar ma być wydany uprawnionemu do odbioru.

List zastawny – dokument przez który nieruchomość zostaje obciążona zastawem. Zwłaszcza skrypty dłużne, opiewające przeważnie na posiadacza, wystawione przez banki hipoteczne i ziemskie zakłady kredytowe, dające za nie zabezpieczenie hipoteczne.

List żelazny – gwarancja bezpieczeństwa, udzielana w średniowieczu, a także w czasach nowszych w odpowiedniej formie przez władzę państwową lub terytorialną osobom (nie przestępcom) udającym się do danego terytorium np. kupcom. Dziś list żelazny stanowi środek procedury o charakterze wyjątkowym, uwalniający pod pewnymi warunkami skazanego(na więzienie lub areszt śledczy) od prawomocności wyroku.

List otwarty – rodzaj listu skierowanego przez nadawcę indywidualnego lub zbiorowego do osób publicznych lub instytucji z jednoczesnym przeznaczeniem do rozpowszechniania w szerokich kręgach czytelników. List otwarty odnosi się do istotnych kwestii życia społecznego, politycznego lub kulturalnego i ma za zadanie zwrócić na nie ogólną uwagę w trybie alarmującym. Miejscem publikacji listu otwartego bywają gazety i czasopisma.

List pasterski – list biskupa dotyczący spraw wiary, skierowany do duchownych i wiernych danej diecezji, odczytywany w czasie nabożeństw. Listem pasterskim nazywamy także list episkopatu do wszystkich diecezji.

List poetycki – utwór wierszowany o charakterze lirycznym, epickim, satyrycznym, panegirycznym, filozoficznym, krytycznoliterackim, mający formę listu do fikcyjnego lub rzeczywistego adresata(mistrza, protektora, przyjaciela). Gatunek ten został ukształtowany w literaturze rzymskiej, uprawiany przez Owidiusza i Horacego(list do Pizonów). W prowansalskiej poezji występował zwłaszcza jako forma liryki erotycznej. Żywotny był szczególnie w epoce klasycyzmu. W XIX w. Formą tą posługiwał się wielokrotnie C. Norwid.

List z podróży – gatunek prozy reportażowej. Sprawozdanie z podróży napisane w formie listów nadsyłanych przez autora do redakcji gazety lub czasopisma. W gatunku tym zapis dokumentalny łączy się często z elementami narracji epickiej, felietonu lub komentarza publicystycznego np. „Listy z Afryki” i „Listy z podróży do Ameryki” H. Sienkiewicza.


==========

Dziękuję za przeczytanie. Zapraszam do przeczytania (jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś) części pierwszej jak i trzeciej (wkrótce). Zapraszam też, do zapoznania się z innymi mymi pracami. Mile widziane komentarze. A co ukarze się w części trzeciej? Dedykacja, zaproszenie i byćmoże coś jeszcze. Kiedy się ukaże? Aż napiszę. Pozdrawiam Krzysztof "Zufub".

Podpis: 

pozdrawiam i zapraszam do lektury innych mych tworów Kwiecień 08r.
 

Dodaj ocenę i (lub) komentarz

wersja do druku

wyślij do znajomych

pokaż oceny

pokaż komentarze

dodaj do ulubionych

ZALOGUJ SIĘ ŻEBY DODAĆ OCENĘ

Twoja ocena:
5 4,5 4 3,5 3 2,5 2 1,5 1

ZALOGUJ SIĘ ŻEBY DODAĆ KOMENTARZ
Twój komentarz:

zmień kolor tła zmień kolor tła zmień kolor tła zmień kolor tła

zmiejsz czcionkę czcionka standardowa powiększ czcionkę powiększ czcionkę
Hagan - Wyjście w mrok Hagan - Ciało bez kości Kraina Niekończącej się Bajki - cz.II. roz. VIII
Pierwsze fanowskie opowiadanie w świecie Conana Barbarzyńcy, autorstwa R.E.Howarda. Drugie fanowskie opowiadanie w świecie Conana Barbarzyńcy, autorstwa R.E.Howarda. Kolejne pojawi się niebawem. (Prolog w opowiadaniu Wyjście w mrok) — Pajacu! Duchy! Krążą wokół nas, szukają dziury, by się tu dostać. Popatrz, jestem biały jak prześcieradło — wyszeptał bez tchu.
Sponsorowane: 20
Auto płaci: 20
Sponsorowane: 20
Auto płaci: 20
Sponsorowane: 20

 

grafiki on-line

KATEGORIE:

więcej >

Akcja
Dla dzieci
Fantastyka
Filozofia
Finanse
Historia
Horror
Komedia
Kryminał
Kultura
Medycyna
Melodramat
Militaria
Mitologia
Muzyka
Nauka
Opowiadania.pl
Polityka
Przygoda
Religia
Romans
Thriller
Wojna
Zbrodnia
O firmie Polityka prywatności Umowa użytkownika serwisu Prawa autorskie
Reklama w serwisie Statystyki Bannery Linki
Zarejestruj się  Kontakt z nami  Pomoc
 

www.opowiadania.pl Copyright (c) 2003-2022 by NEXAR All rights reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikowanych treści należą do ich autorów. Nazwy i znaki firmowe innych firm oraz produktów należą do ich właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celu informacyjnym.