https://www.opowiadania.pl/  

Zarejestruj się  Kontakt z nami  Pomoc 

 

Moje konto Moje portfolio
Ulubione opowiadania
autorzy

Strona główna Jak zacząć Chcę poczytać Chcę opublikować Autorzy Katalog opowiadań Szukaj
Sponsorowane Polecane Ranking Nagrody Poscredy Wyślij wiadomość Forum

Sponsorowane:
20

Własna ścieżka

Autor płaci:
50

  Drabble (tekst dokładnie ze 100 wyrazów)  

UŻYTKOWNIK

Nie zalogowany
Logowanie
Załóż nowe konto

KONKURS

W marcu nagrodą jest książka
Córka łowcy demonów
Jana Oliver
Powodzenia.

SPONSOROWANE

Własna ścieżka

Drabble (tekst dokładnie ze 100 wyrazów)

Hagan - Wyjście w mrok

Pierwsze fanowskie opowiadanie w świecie Conana Barbarzyńcy, autorstwa R.E.Howarda.

Hagan - Ciało bez kości

Drugie fanowskie opowiadanie w świecie Conana Barbarzyńcy, autorstwa R.E.Howarda. Kolejne pojawi się niebawem. (Prolog w opowiadaniu Wyjście w mrok)

Moc słów

- Wojna przyszła do nas niepostrzeżenie - budzisz się pewnego ranka i już jest. - Gdzie jest, mamo? - zapytała matkę moja sześcioletnia siostra, przecierając zaspane oczy. - Wszędzie, moje dziecko, wszędzie... - odpowiedziała

Topielec

- Tak ślachetnej pani tośmy jeszcze we wsi nigdy nie mieli. Ach, szkoda będzie trochę, jak ją zeżrą. Krótkie i lekkie opowiadanie z serii Wampirojad

Bliskie spotkania

Chodźmy...

TENEBRIS

Ciemność jest wokół nas. A jeśli jest także w Tobie?

Dzwonnik z Notre Dame

W gruzy się sypie...

INNI

Och, młodzi moi, okultyzm to Wasz wróg! (Z dorosłymi nie inaczej...) Całość w księgarniach.

Podstęp

Historia trudnej miłości, która powraca po latach.

REKLAMA

grafiki on-line

WYBIERZ TYP

Opowiadanie
Powieść
Scenariusz
Poezja
Dramat
Poradnik
Felieton
Reportaż
Komentarz
Inny

CZYTAJ

NOWE OPOWIAD.
NOWE TYTUŁY
POPULARNE
NAJLEPSZE
LOSOWE

ON-LINE

Serwis przegląda:
1165
użytkowników.

Gości:
1163
Zalogowanych:
2
Użytkownicy on-line

REKLAMA

POZYCJA: 51450

51450

"Córka Krwawych" - Mroczna baśń

wersja do druku

wyślij do znajomych

pokaż oceny

pokaż komentarze

dodaj do ulubionych

Data
09-02-15

Typ
K
-komentarz
Kategoria
Inne/-/-
Rozmiar
4 kb
Czytane
2761
Głosy
3
Ocena
4.67

Zmiany
09-02-15

Dostęp
W -wszyscy
Przeznaczenie
--

Autor: alkami Podpis: Piotr Mrok
off-line wyślij wiadomość pokaż portfolio

znajdź opow. tego autora

dodaj do ulubionych autorów
Nie ukrywam, że za lekturę „Córki Krwawych" Anne Bishop zabrałem się z niejakim niepokojem, spodziewając się kolejnego spotkania z elfami, orkami i tabunem wojowników machających mieczami w imię dobra lub zła, a najczęściej po prostu wedle

Opublikowany w:

qfant.pl

"Córka Krwawych" - Mroczna baśń

Nie ukrywam, że za lekturę „Córki Krwawych" Anne Bishop zabrałem się z niejakim niepokojem, spodziewając się kolejnego spotkania z elfami, orkami i tabunem wojowników machających mieczami w imię dobra lub zła, a najczęściej po prostu wedle własnego uznania. Autorka zgotowała mi niespodziankę…

Anne Bishop już w dzieciństwie uwielbiała pisać opowiadania. Porzuciła tę pasję na kilkanaście lat, gdy stwierdziła, że nie umie przelać myśli na papier w sposób, jaki by ją zadowalał. Gdy znów zasiadła do pióra, wzbogacona doświadczeniem życiowym, zaczęła z uporem szlifować swój warsztat i pisać krótkie opowiadania. Drobnymi kroczkami zbliżała się do powieści – jak się później okazało – przełomowej w jej karierze.

„Córka Krwawych" ukazała się w 1998 roku. Jest to pierwszy tom trylogii Czarnych Kamieni, za którą autorka w 2000 roku otrzymała nagrodę Williama Crawforda - Memorial Fantasy Award. W Polsce cały cykl nie był znany aż do roku 2008, kiedy to wydawnictwo Initium wypuściło pierwszy tom. Drugi ukaże się na wiosnę tego roku, a trzeci – jesienią.

Patrząc na piękną okładkę powieści, można ulec wrażeniu, że mamy przed sobą kolejną baśń o magicznych wróżkach. Jest to tylko złudzenie.

Akcja rozgrywa się w trzech krainach: Tereille, Kaeleer oraz Piekle. Bohaterowie książki to demony, czarownice, wojownicy, prostytutki, kapłani i władcy. Ich losy splatają się w skomplikowaną sieć, która z początku wydaje się trudna do ogarnięcia, lecz z każdą stroną staje się coraz bardziej oczywista, ukazując w pełnej krasie złożone stosunki interpersonalne, którym w większości bardzo daleko do zdrowych. W owym mrocznym świecie okazywanie uczuć jest luksusem, słabością, stającą się przyczyną zgonu, podczas gdy sama śmierć jest tylko bramą do kolejnego miejsca zamieszkania - Piekła.

Światem stworzonym przez Bishop władają Krwawi, obdarzeni mocą, przy której magia zdaje się dziecinną igraszką. Akcja pierwszego tomu rozgrywa się w okresie, gdy władzę sprawują pozbawione zasad arystokratki Krwawych. Z wojowników uczyniły męskie prostytutki, zmuszone spełniać ich perwersyjne zachcianki. Nieliczni wolni mężczyźni są zbyt starzy i zmęczeni, by stanowić zagrożenie dla okrutnych władczyń. Jednak istnieje proroctwo przepowiadające nadejście Czarownicy, która przywróci porządek we wszystkich krainach. Pewne znaki świadczą o tym, że przepowiednia zaczyna się spełniać...

"Córka Krwawych" jest pozycją dla osób dorosłych, o czym wydawca lojalnie przestrzega na okładce. I nie chodzi tu tylko o brutalne, nasycone erotyką sceny, lecz również o to, że jest to książka dla osób, które mają już ukształtowany tak zwany kręgosłup moralny. Dojrzali czytelnicy mogą bez obawy zagłębić się w mroczny świat Krwawych, obserwować z rożnych perspektyw targające nim emocje, intrygi, zbrodnie, będąc w pełni świadomi ich źródeł i skutków. To tak jak z dobrym winem, którego skomplikowany bukiet będzie w stanie docenić tylko znawca, a pierwszy lepszy amator procentów po prostu się nim upije i padnie nieprzytomny. Mroczny bukiet książki rozwija się z każdą kolejną stroną, z początku jest delikatny, w środku smakowicie zagadkowy, a na końcu… O nie, tego nie zdradzę!

Anne Bishop wydaje się być absolutnie szczera, oferując nam podróż po najskrytszych zakamarkach swej wyobraźni. Z kart książki wyłania się obraz świata Krwawych widziany jej oczami. Nie ugrzecznia przekazu i nie koloryzuje pompatycznymi scenami, umiejętnie stosuje wulgaryzmy, ocierając się niekiedy o granicę dobrego smaku, lecz nigdy jej nie przekraczając.

Pozycja godna polecenia miłośnikom fantasy, znudzonym podróbkami Tolkiena, infantylnymi historyjkami o dobrych i złych stworkach. Czytelnik może liczyć na rzetelną wizję brutalnego świata, gdzie zbyt długie życie i moc powodują znudzenie i degenerację elit, prowadzące do wynaturzeń, o jakich się mu nie śniło. Choć, czy aby na pewno…? By się o tym przekonać, musicie sięgnąć po pierwszy tom trylogii.

Podpis: 

Piotr Mrok luty 2009
 

Dodaj ocenę i (lub) komentarz

wersja do druku

wyślij do znajomych

pokaż oceny

pokaż komentarze

dodaj do ulubionych

ZALOGUJ SIĘ ŻEBY DODAĆ OCENĘ

Twoja ocena:
5 4,5 4 3,5 3 2,5 2 1,5 1

ZALOGUJ SIĘ ŻEBY DODAĆ KOMENTARZ
Twój komentarz:

zmień kolor tła zmień kolor tła zmień kolor tła zmień kolor tła

zmiejsz czcionkę czcionka standardowa powiększ czcionkę powiększ czcionkę
Hagan - Wyjście w mrok Hagan - Ciało bez kości Moc słów
Pierwsze fanowskie opowiadanie w świecie Conana Barbarzyńcy, autorstwa R.E.Howarda. Drugie fanowskie opowiadanie w świecie Conana Barbarzyńcy, autorstwa R.E.Howarda. Kolejne pojawi się niebawem. (Prolog w opowiadaniu Wyjście w mrok) - Wojna przyszła do nas niepostrzeżenie - budzisz się pewnego ranka i już jest. - Gdzie jest, mamo? - zapytała matkę moja sześcioletnia siostra, przecierając zaspane oczy. - Wszędzie, moje dziecko, wszędzie... - odpowiedziała
Sponsorowane: 20
Auto płaci: 20
Sponsorowane: 20
Auto płaci: 20
Sponsorowane: 20

 

grafiki on-line

KATEGORIE:

więcej >

Akcja
Dla dzieci
Fantastyka
Filozofia
Finanse
Historia
Horror
Komedia
Kryminał
Kultura
Medycyna
Melodramat
Militaria
Mitologia
Muzyka
Nauka
Opowiadania.pl
Polityka
Przygoda
Religia
Romans
Thriller
Wojna
Zbrodnia
O firmie Polityka prywatności Umowa użytkownika serwisu Prawa autorskie
Reklama w serwisie Statystyki Bannery Linki
Zarejestruj się  Kontakt z nami  Pomoc
 

www.opowiadania.pl Copyright (c) 2003-2023 by NEXAR All rights reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikowanych treści należą do ich autorów. Nazwy i znaki firmowe innych firm oraz produktów należą do ich właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celu informacyjnym.