https://www.opowiadania.pl/  

Zarejestruj się  Kontakt z nami  Pomoc 

 

Moje konto Moje portfolio
Ulubione opowiadania
autorzy

Strona główna Jak zacząć Chcę poczytać Chcę opublikować Autorzy Katalog opowiadań Szukaj
Sponsorowane Polecane Ranking Nagrody Poscredy Wyślij wiadomość Forum

Sponsorowane:
80

Sprawca (fragment III)

Autor płaci:
100

  Fragment III.  

UŻYTKOWNIK

Nie zalogowany
Logowanie
Załóż nowe konto

KONKURS

W styczniu nagrodą jest książka
Upiory
Jo Nesbo
Powodzenia.

SPONSOROWANE

Sprawca (fragment III)

Fragment III.

Sprawca (fragment II)

Fragment II powieści kryminalnej "Sprawca", specjalnie dla Użytkowników i Gości serwisu Opowiadania.pl Zainteresowanych całością gorąco zachęcam do zakupu https://ebookpoint.pl/k siazki/sprawca-maciej-ro gozinski,s_00xk.htm#form at/e

Sprawca (fragment)

Prezentuję fragment mojej pierwszej opublikowanej powieści. Zainteresowanych gorąco zachęcam do zakupu: https://ebookpoint.pl/k siazki/sprawca-maciej-ro gozinski,s_00xk.htm#form at/e

Taedium vitae

Bo czymże jest życie, jeśli nie przygodą na krawędzi?

Klejnocik

Od tej pory miałam inne życie. Nie jest ono warte opowiadania, bo to już historia. Poza faktem, że mając niespełna 21 lat, postawiona przez życie pod ścianą...

Trudna miłość

Początkowo wszystkie myśli skupiają się na miłości. Później miłość skupia się na myślach.

Topielec

- Tak ślachetnej pani tośmy jeszcze we wsi nigdy nie mieli. Ach, szkoda będzie trochę, jak ją zeżrą. Krótkie i lekkie opowiadanie z serii Wampirojad

Podstęp

Historia trudnej miłości, która powraca po latach.

Liście lecą z drzew

Krótki wiersz

Dwa dni z życia wariata.

Rozważania o normalności? Co to jest normalność a co nienormalność?

REKLAMA

grafiki on-line

WYBIERZ TYP

Opowiadanie
Powieść
Scenariusz
Poezja
Dramat
Poradnik
Felieton
Reportaż
Komentarz
Inny

CZYTAJ

NOWE OPOWIAD.
NOWE TYTUŁY
POPULARNE
NAJLEPSZE
LOSOWE

ON-LINE

Serwis przegląda:
1271
użytkowników.

Gości:
1271
Zalogowanych:
0
Użytkownicy on-line

REKLAMA

POZYCJA: 6

6

Wczoraj w Kaskadzie

wersja do druku

wyślij do znajomych

pokaż oceny

pokaż komentarze

dodaj do ulubionych

Data
03-06-01

Typ
F
-felieton
Kategoria
Aktualności/Historia/Wojna
Rozmiar
3 kb
Czytane
5549
Głosy
16
Ocena
3.94

Zmiany
03-06-02

Dostęp
W -wszyscy
Przeznaczenie
W-dla wszystkich

Autor: powietrze Podpis: powietrze
off-line wyślij wiadomość pokaż portfolio

znajdź opow. tego autora

dodaj do ulubionych autorów
o moim mieście

Opublikowany w:

gazetce szkolnej

Wczoraj w Kaskadzie

„Poproszę Warkę laną. Z sokiem.”, „A dowodzik jest?”, „Oj, nie… dowodu akurat nie wzięłam, ale 18 lat mam.”, „Nie widać”, „Ja wiem… taka niziutka jestem i drobniutka, wszyscy mnie za małolatę biorą…”.Puścił do niej oczko. Wzięła swoje piwo i weszła w głąb baru.

Z dniem 1 stycznia 1942 roku w Kozienicach okupanci ogłosili zakaz opuszczania getta przez Żydów pod karą śmierci i od tej pory rozkaz ten bezwzględnie wykonywali. Schwytanych poza gettem Żydów hitlerowcy zatrzymywali, rozstrzeliwali i w tym samym miejscu od razu kazali zakopywać. Zginęło w takich okolicznościach wiele osób narodowości żydowskiej, a szczególnie biednych, wychodzących poza getto za łyżką strawy i kawałkiem chleba. 27 września 1942 roku rozpoczął się tragiczny pochód skazanej na zagładę kolumny na stację kolejową, gdzie przeznaczony na zagładę „towar ludzki” został załadowany. Teraz na miejscu kozienickiego getta stoi osiedle czternastu czteropiętrowych bloków, dzieci brudzą się w piaskownicy, a psy obsikują młode drzewka. Okna święcą niebiesko, „Wiadomości” mówią o „Pianiście” Pogańskiego, wymieniają nazwiska: Szpilman, Hosenfeld, pokazują stare zdjęcia, w klatce w ukryciu przed wzrokiem sąsiadów całuje się jakaś para.

Jest rok 1943. Pogodny majowy wieczór. Powietrze rześkie, na niebie kilka obłoczków, wiatr nieznacznie porusza listkami na osikach. W kozienickim parku pod silną eskortą ma być rozstrzelana grupa młodych partyzantów z oddziałów BCh. Pada jeszcze okrzyk: „Niech żyje Polska!...”, po czym huk-strzał i cisza… Odnawiają nam teraz ten park, nareszcie się za to wzięli. Robią go na styl angielski. Zagożdżonkę regulowali, mosteczki fikuśne pobudowali. Trzy, cztery… sześć mostów. Więcej niż w całych Kozienicach!

Magiet Izrael uchodził w pewnych kręgach żydowskich za świętego. Miał opinię mędrca i jasnowidza. Wśród Żydów z okresu międzywojennego krążyły nawet legendy, jak to pewnego dnia u kozienickiego magieta zjawił się sam Napoleon Bonaparte. Pytał o pomyślność wyprawy na Moskwę. Izrael odradził mu ten zamiar. Ażeby przekonac Napoleona o swoim jasnowidzeniu, przepowiedział płeć i maść nienarodzonego jeszcze źrebięcia, które nosiła w sobie napoleońska klacz. Po narodzinach konika Napoleon miał odpowiednio: albo przekonać się o zdolnościach Izraela lub – jeśli przepowiednia się nie sprawdzi – zabić go. Bonaparte jednak nie chciał czekać, zabił na miejscu klacz i kazał wydobyć z niej źrębię. Płeć i maść były dokładnie takie, jak przepowiedział jasnowidz… Mauzoleum magieta stoi w najwyższym punkcie Cmentarza Żydowskiego w Kozienicach. Jest to dla Żydów miejsce kultu i kiedyś odbywały się do niego pielgrzymki. Teraz żule piją w nim tanie wino firmy Mix s.a., rocznik powstania firmy 1993, miejscowy ćpun co rano wącha tu klej i potem biega po całym Kierkucie polując na kuropatwy, a na jego wiekowych murach czerwonym sprayem wymalowany jest napis: „Jebać Radomia! MZKS pany.”.

„Stawiam ci, malutka, litra, jeśli tu i teraz wejdziesz na ten stół i zatańczysz. Miękniesz, bejbe? Z miejsca wstaję, idę do baru i ci kupuję”. Zdjęła dżinsową kurtkę, poprawiła włosy i po ławce weszła na stolik. Oczy wszystkich ludzi w Kaskadzie zwróciły się ku jej różowej bluzce. Dumna była z siebie. „Zajebiście – myśli sobie – udowodniłam fagasowi, że mięgwa nie jestem, stoi właśnie za litrem wódki, a i ludzie mówić o mnie jakiś czas będą…”Podpis: 

powietrze 22 września 2002
 

Dodaj ocenę i (lub) komentarz

wersja do druku

wyślij do znajomych

pokaż oceny

pokaż komentarze

dodaj do ulubionych

ZALOGUJ SIĘ ŻEBY DODAĆ OCENĘ

Twoja ocena:
5 4,5 4 3,5 3 2,5 2 1,5 1

ZALOGUJ SIĘ ŻEBY DODAĆ KOMENTARZ
Twój komentarz:

zmień kolor tła zmień kolor tła zmień kolor tła zmień kolor tła

zmiejsz czcionkę czcionka standardowa powiększ czcionkę powiększ czcionkę
Sprawca (fragment II) Sprawca (fragment) Taedium vitae
Fragment II powieści kryminalnej "Sprawca", specjalnie dla Użytkowników i Gości serwisu Opowiadania.pl Zainteresowanych całością gorąco zachęcam do zakupu https://ebookpoint.pl/ksiazki/sprawca-mac iej-rogozinski,s_00xk.htm#format/e Prezentuję fragment mojej pierwszej opublikowanej powieści. Zainteresowanych gorąco zachęcam do zakupu: https://ebookpoint.pl/ksiazki/sprawca-mac iej-rogozinski,s_00xk.htm#format/e Bo czymże jest życie, jeśli nie przygodą na krawędzi?
Sponsorowane: 75Sponsorowane: 70Sponsorowane: 65
Auto płaci: 65

 

grafiki on-line

KATEGORIE:

więcej >

Akcja
Dla dzieci
Fantastyka
Filozofia
Finanse
Historia
Horror
Komedia
Kryminał
Kultura
Medycyna
Melodramat
Militaria
Mitologia
Muzyka
Nauka
Opowiadania.pl
Polityka
Przygoda
Religia
Romans
Thriller
Wojna
Zbrodnia
O firmie Polityka prywatności Umowa użytkownika serwisu Prawa autorskie
Reklama w serwisie Statystyki Bannery Linki
Zarejestruj się  Kontakt z nami  Pomoc
 

www.opowiadania.pl Copyright (c) 2003-2021 by NEXAR All rights reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikowanych treści należą do ich autorów. Nazwy i znaki firmowe innych firm oraz produktów należą do ich właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celu informacyjnym.