https://www.opowiadania.pl/  

Zarejestruj się  Kontakt z nami  Pomoc 

 

Moje konto Moje portfolio
Ulubione opowiadania
autorzy

Strona główna Jak zacząć Chcę poczytać Chcę opublikować Autorzy Katalog opowiadań Szukaj
Sponsorowane Polecane Ranking Nagrody Poscredy Wyślij wiadomość Forum

Sponsorowane:
100

Od gołębia do Gołębiewskiego

Autor płaci:
250

  Jeśli uwierzysz, że odchody gołębia mogą Ci przynieść szczęście, jak mówią , to zobacz co się może zdarzyć.  

UŻYTKOWNIK

Nie zalogowany
Logowanie
Załóż nowe konto

KONKURS

W listopadzie nagrodą jest książka
Wielki Gatsby
Francis Scott Fitzgerard
Powodzenia.

SPONSOROWANE

Od gołębia do Gołębiewskiego

Jeśli uwierzysz, że odchody gołębia mogą Ci przynieść szczęście, jak mówią , to zobacz co się może zdarzyć.

Pięć Domen: Tom 1 - Światło Północy: cz. 33

Trochę wcześniej, a tyle się działo.

Kraina Niekończącej się Bajki -cz.II. rozdział VII

Pajacyk zagryzł wargi, starając się nie dać po sobie poznać, jak bardzo Las Umarłych go zaskoczył. Gęsiej skórki na drewnianym grzbiecie nie brakowało.

Hagan - Wyjście w mrok

Pierwsze fanowskie opowiadanie w świecie Conana Barbarzyńcy, autorstwa R.E.Howarda.

Hagan - Ciało bez kości

Drugie fanowskie opowiadanie w świecie Conana Barbarzyńcy, autorstwa R.E.Howarda. Kolejne pojawi się niebawem. (Prolog w opowiadaniu Wyjście w mrok)

Kraina Niekończącej się Bajki - cz.II. rozdział VI

Co za głupie psikusy? I to ma być element dobrej zabawy?!

Topielec

- Tak ślachetnej pani tośmy jeszcze we wsi nigdy nie mieli. Ach, szkoda będzie trochę, jak ją zeżrą. Krótkie i lekkie opowiadanie z serii Wampirojad

Bliskie spotkania

Chodźmy...

Podstęp

Historia trudnej miłości, która powraca po latach.

Liście lecą z drzew

Krótki wiersz

REKLAMA

grafiki on-line

WYBIERZ TYP

Opowiadanie
Powieść
Scenariusz
Poezja
Dramat
Poradnik
Felieton
Reportaż
Komentarz
Inny

CZYTAJ

NOWE OPOWIAD.
NOWE TYTUŁY
POPULARNE
NAJLEPSZE
LOSOWE

ON-LINE

Serwis przegląda:
1007
użytkowników.

Gości:
1007
Zalogowanych:
0
Użytkownicy on-line

REKLAMA

POZYCJA: 74256

74256

List do przyjaciela

wersja do druku

wyślij do znajomych

brak ocen

brak komentarzy

dodaj do ulubionych

Data
13-02-07

Typ
A
-poradnik
Kategoria
Filozofia/Religia/Psychologia
Rozmiar
4 kb
Czytane
5501
Głosy
0
Ocena
0.00

Zmiany
13-02-09

Dostęp
W -wszyscy
Przeznaczenie
W-dla wszystkich

Autor: Aras Podpis: Arek
off-line wyślij wiadomość pokaż portfolio

znajdź opow. tego autora

dodaj do ulubionych autorów
Spontaniczna, przelew myśli na papier, być może trochę wyolbrzymione. Praca na lekcję religii, list do młodzieńca, w którym udzielam wskazówek. Większy nacisk został nałożony na treść, styl może być więc gorszy. Enjoy :)

Opublikowany w:

List do przyjaciela

Drogi Dawidzie, mój przyjacielu,

Piszę, aby podzielić się z Tobą moimi ostatnimi przemyśleniami. Jak wiesz, jestem już stary i wiele w życiu przeżyłem. Popełniłem wiele błędów, odniosłem także wiele sukcesów. Podczas niedzielnego spaceru, wpadłem na pomysł, aby przedstawić Ci głębsze spojrzenie na niektóre sprawy, które czynią nasze życie mniej, lub bardziej godnym stanięcia przed obliczem Pana.

Kiedy sięgam pamięcią do wydarzeń, które działy się kilkadziesiąt lat wstecz, pamiętam dobrze, co martwiło mnie każdego dnia. Jestem pewien, że gdyby spytać innych, potwierdzili by, że dręczy ich to samo. Bo widzisz, mój drogi, czasami w życiu dzieje się tak, że mimo godnego i sprawiedliwego życia, czujemy się samotni i niedowartościowani. Mimo tego, że jesteśmy życzliwi wobec innych, chcemy dla nich dobrze, nie zaznajemy ich wdzięczności. Smutne to, jednak prawdziwe. Jako młody chłopak, chciałem pomagać innym. Przypadkowo spotkanym ludziom na ulicy. Nie mogę jednak ukryć przed Tobą tego, że początkowo szukałem w tym szacunku innych, nie byłem do końca bezinteresowny. Pewnego razu, w tamtych dniach, napotkałem bezdomnego, na pierwszy rzut oka, obdartego z wszelakiej godności, wyrzutek społeczeństwa. Człowiek nic nie warty. Trzymał w ręku kromkę chleba, a kiedy przechodziłem obok, zapytał mnie, czy aby nie mam w domu kogoś potrzebującego, komu przyda się kawałek pieczywa. Zdziwiony pytaniem, zapytałem, czy nie szkoda mu oddawać ostatniego posiłku. Odparł, cytując ''Ubogi duchem, ubogi ciałem, jednak serce me czystymi intencjami się kieruję, sprawiedliwość zostanie mi zwrócona''. Tego dnia zrozumiałem, że nie liczy się podziw i sława za udzielaną pomoc. Ważne jest tylko to, aby płynęło to prosto z naszych serc. Bezinteresownie i w celu czynienia dobra.

Zdaję sobie sprawę z tego, że łatwo pisać mądre słowa, tworzyć złote myśli, bądź pouczać tak młodą osobę, jaką jesteś Ty. Znasz mnie jednak nie od dziś i wiesz, jaki jestem. Różnię się od większości głęboko wierzących osób. Myślę, że tylko dzięki temu mogę przekazać Ci wskazówki, które naprawdę w życiu wykorzystasz. Pamiętaj, że sama znajomość prawd, reguł, w niczym Ci nie pomoże. czasami nawet dosłowne przestrzeganie ich. Wielkie czyny wcale nie oznaczają wielkiej dobroci. Ktoś kiedyś powiedział, że zło, cały ból tego świata, najbardziej boi się tych prostych, codziennych życzliwości. Nie możesz liczyć, że sam tego zaznasz, aczkolwiek nie to jest miarą tego, jacy my powinniśmy być. Chcąc zmienić świat, nie możesz napisać podręcznika, jak to zrobić. Spotkasz się z wieloma przeciwnikami i prześladowcami, może będziesz na ich celowniku. Przestaniesz czuć się wolny. Pamiętaj, że sukces odnoszą nie ci, którzy idą prostą drogą, tylko ci, którzy muszą zmierzyć się z wieloma przeciwnościami losu, to oni zdobędą szacunek. Niekoniecznie innych ludzi, ale szacunek dla swojej własnej osoby. Nagrodzą się za wytrwałość, a ich czyny nie zginą wraz z nimi.

Pewnie zastanawiasz się teraz, czy naprawdę można być szczęśliwym, mimo że nikt nas nie podziwia za to, co robimy. Szczęście nie jedno ma imię, dla jednego to pieniądze i luksusy, dla drugiego radość, z każdego przeżytego godnie dnia. Smutek jest wpisany w życie każdego z nas, tego nikt nie zmieni. Nie ma na tym świecie rzeczy, ani osoby, która da nam wieczną radość. Idąc za stwierdzeniem, że nic nie dzieje się bez przyczyny, w naszym cierpieniu możemy także odnaleźć sens. Gdyby tylko potraktować to jako próbę, egzamin naszej cierpliwości. Człowiek zniesie wiele, więcej niż jakakolwiek istota na ziemi. Smutek, to nie jest coś, co będzie towarzyszyć nam każdego dnia, w każdej godzinie naszego życia. Bo czy po mocnej burzy i wielkiej ulewie, nie przychodzi nowy dzień, słoneczny ?

Wiem, że jesteś inteligentną osobą i nie puścisz mego listu mimo uszu. Poszukujesz, jak każdy z nas. Choć może nie masz jeszcze obranego celu, nie wiesz, dokąd idziesz, droga jest szeroka i nigdy nie wiesz, co spotka Cię za zakrętem. Możesz skręcić, możesz iść prosto. Droga, jaką wybierzesz, zależy tylko od Ciebie. Jako Twój przyjaciel, przewodnik w trudnych sprawach, modlę się, abyś nie zabłądził. Pragnę, aby ścieżka, którą podążysz nie niosła za sobą ognia i zniszczenia. Wyzbądź się nienawiści i zazdrości. Czyniąc dobro, pomagając najsłabszym, zapalasz kolejną pochodnię, która bez wątpienia wskazuje prawidłową drogę.

Podpis: 

Arek 06.02.2013
 

Dodaj ocenę i (lub) komentarz

wersja do druku

wyślij do znajomych

brak ocen

brak komentarzy

dodaj do ulubionych

ZALOGUJ SIĘ ŻEBY DODAĆ OCENĘ

Twoja ocena:
5 4,5 4 3,5 3 2,5 2 1,5 1

ZALOGUJ SIĘ ŻEBY DODAĆ KOMENTARZ
Twój komentarz:

zmień kolor tła zmień kolor tła zmień kolor tła zmień kolor tła

zmiejsz czcionkę czcionka standardowa powiększ czcionkę powiększ czcionkę
Pięć Domen: Tom 1 - Światło Północy: cz. 33 Kraina Niekończącej się Bajki -cz.II. rozdział VII Hagan - Wyjście w mrok
Trochę wcześniej, a tyle się działo. Pajacyk zagryzł wargi, starając się nie dać po sobie poznać, jak bardzo Las Umarłych go zaskoczył. Gęsiej skórki na drewnianym grzbiecie nie brakowało. Pierwsze fanowskie opowiadanie w świecie Conana Barbarzyńcy, autorstwa R.E.Howarda.
Sponsorowane: 100Sponsorowane: 25Sponsorowane: 20
Auto płaci: 20

 

grafiki on-line

KATEGORIE:

więcej >

Akcja
Dla dzieci
Fantastyka
Filozofia
Finanse
Historia
Horror
Komedia
Kryminał
Kultura
Medycyna
Melodramat
Militaria
Mitologia
Muzyka
Nauka
Opowiadania.pl
Polityka
Przygoda
Religia
Romans
Thriller
Wojna
Zbrodnia
O firmie Polityka prywatności Umowa użytkownika serwisu Prawa autorskie
Reklama w serwisie Statystyki Bannery Linki
Zarejestruj się  Kontakt z nami  Pomoc
 

www.opowiadania.pl Copyright (c) 2003-2022 by NEXAR All rights reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikowanych treści należą do ich autorów. Nazwy i znaki firmowe innych firm oraz produktów należą do ich właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celu informacyjnym.