https://www.opowiadania.pl/  

Zarejestruj się  Kontakt z nami  Pomoc 

 

Moje konto Moje portfolio
Ulubione opowiadania
autorzy

Strona główna Jak zacząć Chcę poczytać Chcę opublikować Autorzy Katalog opowiadań Szukaj
Sponsorowane Polecane Ranking Nagrody Poscredy Wyślij wiadomość Forum

Sponsorowane:
81

Listy do M

Autor płaci:
100

  Dawno tu nie byłem...  

UŻYTKOWNIK

Nie zalogowany
Logowanie
Załóż nowe konto

KONKURS

W październiku nagrodą jest książka
Wielki Gatsby
Francis Scott Fitzgerard
Powodzenia.

SPONSOROWANE

Listy do M

Dawno tu nie byłem...

Sprawca (fragment III)

Fragment III.

Sprawca (fragment II)

Fragment II powieści kryminalnej "Sprawca", specjalnie dla Użytkowników i Gości serwisu Opowiadania.pl Zainteresowanych całością gorąco zachęcam do zakupu https://ebookpoint.pl/k siazki/sprawca-maciej-ro gozinski,s_00xk.htm#form at/e

Sprawca (fragment)

Prezentuję fragment mojej pierwszej opublikowanej powieści. Zainteresowanych gorąco zachęcam do zakupu: https://ebookpoint.pl/k siazki/sprawca-maciej-ro gozinski,s_00xk.htm#form at/e

Taedium vitae

Bo czymże jest życie, jeśli nie przygodą na krawędzi?

Dom Przemian

Nie pozostaje mi nic innego, jak żywić nadzieję, że wrócę, by czytać dalej. Dobranoc — wyszeptałam, wychodząc do innego życia.

Topielec

- Tak ślachetnej pani tośmy jeszcze we wsi nigdy nie mieli. Ach, szkoda będzie trochę, jak ją zeżrą. Krótkie i lekkie opowiadanie z serii Wampirojad

Bliskie spotkania

Chodźmy...

Podstęp

Historia trudnej miłości, która powraca po latach.

Liście lecą z drzew

Krótki wiersz

REKLAMA

grafiki on-line

WYBIERZ TYP

Opowiadanie
Powieść
Scenariusz
Poezja
Dramat
Poradnik
Felieton
Reportaż
Komentarz
Inny

CZYTAJ

NOWE OPOWIAD.
NOWE TYTUŁY
POPULARNE
NAJLEPSZE
LOSOWE

ON-LINE

Serwis przegląda:
1390
użytkowników.

Gości:
1390
Zalogowanych:
0
Użytkownicy on-line

REKLAMA

POZYCJA: 76697

76697

Śmierć ze starości, dlaczego by nie nieśmiertelnoś

wersja do druku

wyślij do znajomych

brak ocen

pokaż komentarze

dodaj do ulubionych

Data
14-03-29

Typ
K
-komentarz
Kategoria
Filozofia/Medycyna/Inne
Rozmiar
4 kb
Czytane
5888
Głosy
0
Ocena
0.00

Zmiany
14-03-29

Dostęp
W -wszyscy
Przeznaczenie
W-dla wszystkich

Autor: kosmo1 Podpis: Marek
off-line wyślij wiadomość pokaż portfolio

znajdź opow. tego autora

dodaj do ulubionych autorów
Ludzie od zawsze kończyli swój żywot na różne sposoby. Jednym z nich jest powolne wymieranie organizmu ze starości. Zahaczając przy okazji o inne tematy, postaram przedstawić to zjawisko z innej strony.

Opublikowany w:

29.03.2014

Śmierć ze starości, dlaczego by nie nieśmiertelnoś

Nieśmiertelność – ludzie dążą do niej od dawna, jednak nikt nie jest w stanie jej zdobyć. Jednak czy na pewno?
Jeśli się nad tym zastanowimy, można dojść do całkiem ciekawej konkluzji: Gdyby nasz organizm zaczął walczyć ze śmiercią, z pewnością wyszedłby z tej walki zwycięsko.
Dlaczego tak uważam? No więc zacznijmy od początku, od pierwszej części mojego twierdzenia. Dlaczego postawiłem słowo „Gdyby”? Przecież zdawać by się mogło, że nasz organizm od urodzenia aż do końca podejmuje się takiej walki. Nic bardziej mylnego.
Otóż śmierć ze starości nie jest defektem naszego organizmu, a zamierzonym i pożądanym przez niego skutkiem.
Posłużę się tutaj przykładem: Trzydziestoletnia kobieta, która będzie w stanie przeżyć jeszcze jakieś sześćdziesiąt lat, jest w stanie urodzić dziecko, które nie dość, że będzie żyło więcej niż te sześćdziesiąt lat, to prawdopodobnie zdoła dożyć wieku bardziej sędziwego niż jego matka.
Gdyby śmierć była defektem organizmu, niemożliwym byłoby przez kobietę urodzić dziecko, które żyłoby dłużej niż ona. Płód jest kształtowany z komórek wytwarzanych przez organizm matki. Gdyby ów organizm nie potrafił sobie poradzić
z defektem, który powoduje „starzenie się” jego komórek, dziecko nie miałoby możliwości otrzymać ich zdrowych odpowiedników.
Przykładem tego może być klonowanie zwierząt. Jeśli embrion otrzyma DNA pobrane z innej komórki embrionalnej, będzie w stanie normalnie funkcjonować, jednak jeśli DNA pochodzić będzie z komórki dorosłego osobnika, czas życia klona zostanie pomniejszony
o wiek genetyczny klonowanego organizmu.

Przejdźmy zatem do drugiej części twierdzenia. Dlaczego uważam, że nasz organizm mógłby pokonać śmierć? Bo tak naprawdę już od dawna to robi.
Jeśli kobieta jest w stanie urodzić dziecko, które będzie żyło dłużej niż jego matka, to nie ma żadnego powodu, dla którego nasz organizm nie mógłby naprawiać uszkodzonych organów w nieskończoność. Jest to jednak bardzo nieefektywne.
O wiele łatwiej jest bowiem wyprodukować zupełnie nowy organizm niż ciągle naprawiać po kawałku stary, podtrzymując jego funkcje życiowe.
Kolejnym powodem, dla którego zamiast nieśmiertelności rodzimy potomków, jest przeżycie. Kilka podobnych do siebie organizmów łatwiej przeżyje i rozwinie się szybciej, niż jeden, osamotniony osobnik.
Dodatkowo, ważne jest dostosowanie gatunku do warunków, jakie panują w danym środowisku. Kod genetyczny, przekazywany potomkowi, różni się od tego, który
w momencie poczęcia otrzymał jego rodzic. Zawiera on bowiem zmiany, które powstały przez wystawienie danego osobnika na warunki zewnętrzne, panujące w danym otoczeniu.
Śmierć ze starości prawdopodobnie wykształciła się na drodze ewolucji, aby nie doprowadzić do przeludnienia gatunku oraz by wyeliminować nieprzystosowane do nowych warunków osobniki z puli genetycznej.

Idąc tą drogą myślenia, możemy zadać pytanie, czy każdy człowiek na pewno jest niezależną i indywidualną jednostką? W końcu, jeśli płodzimy i rodzimy naszych potomków, którzy składają się z naszych komórek i naszego kodu genetycznego, to możemy ich uznać za kontynuację naszego życia.
Nie zauważamy tego na co dzień, ale nasz gatunek zachowuje się pod tym względem podobnie do naszego organizmu. Stare komórki, których naprawa i zmiana jest nieopłacalna, są zastępowane przez nowe. Jednocześnie, ów komórki, mimo że różnią się budową, czy pełnionymi funkcjami, w gruncie rzeczy wszystkie mają ten sam cel: umożliwić przeżycie większej strukturze ( tu: organizmowi ), nawet za cenę swojego życia.

Zostawię was z tymi przemyśleniami. Zapraszam do dyskusji w komentarzach.

Podpis: 

Marek 29.03.2014
 

Dodaj ocenę i (lub) komentarz

wersja do druku

wyślij do znajomych

brak ocen

pokaż komentarze

dodaj do ulubionych

ZALOGUJ SIĘ ŻEBY DODAĆ OCENĘ

Twoja ocena:
5 4,5 4 3,5 3 2,5 2 1,5 1

ZALOGUJ SIĘ ŻEBY DODAĆ KOMENTARZ
Twój komentarz:

zmień kolor tła zmień kolor tła zmień kolor tła zmień kolor tła

zmiejsz czcionkę czcionka standardowa powiększ czcionkę powiększ czcionkę
Sprawca (fragment III) Sprawca (fragment II) Sprawca (fragment)
Fragment III. Fragment II powieści kryminalnej "Sprawca", specjalnie dla Użytkowników i Gości serwisu Opowiadania.pl Zainteresowanych całością gorąco zachęcam do zakupu https://ebookpoint.pl/ksiazki/sprawca-mac iej-rogozinski,s_00xk.htm#format/e Prezentuję fragment mojej pierwszej opublikowanej powieści. Zainteresowanych gorąco zachęcam do zakupu: https://ebookpoint.pl/ksiazki/sprawca-mac iej-rogozinski,s_00xk.htm#format/e
Sponsorowane: 80
Auto płaci: 100
Sponsorowane: 75Sponsorowane: 70

 

grafiki on-line

KATEGORIE:

więcej >

Akcja
Dla dzieci
Fantastyka
Filozofia
Finanse
Historia
Horror
Komedia
Kryminał
Kultura
Medycyna
Melodramat
Militaria
Mitologia
Muzyka
Nauka
Opowiadania.pl
Polityka
Przygoda
Religia
Romans
Thriller
Wojna
Zbrodnia
O firmie Polityka prywatności Umowa użytkownika serwisu Prawa autorskie
Reklama w serwisie Statystyki Bannery Linki
Zarejestruj się  Kontakt z nami  Pomoc
 

www.opowiadania.pl Copyright (c) 2003-2021 by NEXAR All rights reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikowanych treści należą do ich autorów. Nazwy i znaki firmowe innych firm oraz produktów należą do ich właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celu informacyjnym.