https://www.opowiadania.pl/  

Zarejestruj się  Kontakt z nami  Pomoc 

 

Moje konto Moje portfolio
Ulubione opowiadania
autorzy

Strona główna Jak zacząć Chcę poczytać Chcę opublikować Autorzy Katalog opowiadań Szukaj
Sponsorowane Polecane Ranking Nagrody Poscredy Wyślij wiadomość Forum

Sponsorowane:
80

Sprawca (fragment III)

Autor płaci:
100

  Fragment III.  

UŻYTKOWNIK

Nie zalogowany
Logowanie
Załóż nowe konto

KONKURS

W styczniu nagrodą jest książka
Upiory
Jo Nesbo
Powodzenia.

SPONSOROWANE

Sprawca (fragment III)

Fragment III.

Sprawca (fragment II)

Fragment II powieści kryminalnej "Sprawca", specjalnie dla Użytkowników i Gości serwisu Opowiadania.pl Zainteresowanych całością gorąco zachęcam do zakupu https://ebookpoint.pl/k siazki/sprawca-maciej-ro gozinski,s_00xk.htm#form at/e

Sprawca (fragment)

Prezentuję fragment mojej pierwszej opublikowanej powieści. Zainteresowanych gorąco zachęcam do zakupu: https://ebookpoint.pl/k siazki/sprawca-maciej-ro gozinski,s_00xk.htm#form at/e

Taedium vitae

Bo czymże jest życie, jeśli nie przygodą na krawędzi?

Klejnocik

Od tej pory miałam inne życie. Nie jest ono warte opowiadania, bo to już historia. Poza faktem, że mając niespełna 21 lat, postawiona przez życie pod ścianą...

Trudna miłość

Początkowo wszystkie myśli skupiają się na miłości. Później miłość skupia się na myślach.

Topielec

- Tak ślachetnej pani tośmy jeszcze we wsi nigdy nie mieli. Ach, szkoda będzie trochę, jak ją zeżrą. Krótkie i lekkie opowiadanie z serii Wampirojad

Podstęp

Historia trudnej miłości, która powraca po latach.

Liście lecą z drzew

Krótki wiersz

Dwa dni z życia wariata.

Rozważania o normalności? Co to jest normalność a co nienormalność?

REKLAMA

grafiki on-line

WYBIERZ TYP

Opowiadanie
Powieść
Scenariusz
Poezja
Dramat
Poradnik
Felieton
Reportaż
Komentarz
Inny

CZYTAJ

NOWE OPOWIAD.
NOWE TYTUŁY
POPULARNE
NAJLEPSZE
LOSOWE

ON-LINE

Serwis przegląda:
1293
użytkowników.

Gości:
1293
Zalogowanych:
0
Użytkownicy on-line

REKLAMA

POZYCJA: 79715

79715

Przez mgłę też widać piękno

wersja do druku

wyślij do znajomych

pokaż oceny

pokaż komentarze

dodaj do ulubionych

Data
16-07-03

Typ
O
-opowiadanie
Kategoria
Przyjaźń/Biografia/Pisarstwo
Rozmiar
10 kb
Czytane
2653
Głosy
1
Ocena
4.50

Zmiany
16-08-19

Dostęp
W -wszyscy
Przeznaczenie
W-dla wszystkich

Autor: jolsokolowska079sok Podpis: Jolka
off-line wyślij wiadomość pokaż portfolio

znajdź opow. tego autora

dodaj do ulubionych autorów
Można kochać maskę, bo maska to ambicje i marzenia, to cudze boleści wywinięte na drugą stronę.

Opublikowany w:

opowiadania.pl

Przez mgłę też widać piękno

Zastałam Hanię w kuchni,snuła się bez większego entuzjazmu. W promieniach popołudniowego słońca wyglądała świetnie. Miałam ochotę podejść, objąć ją i przytulić. Dawno tu nie byłam, stęskniłam się za nią i za jej cudownym ogrodem.

- Ta rozmowa będzie dla ciebie trudna, może ją jednak przełożymy?

Pokręciła przecząco głową.

- Wszystko dobre, co pozwoli mi na chwilę odpocząć. Może przejdźmy do rzeczy - powiedziała ściszonym głosem. Zwinęła się w kłębek w fotelu i okryła się szczelnie kocem.

- Tamtego dnia moje dotychczasowe życie kończyło się bezpowrotnie - zaczęła - wtedy jeszcze o tym nie wiedziałam, nic nie rozumiałam, gdzieś pod moim rozciągniętym swetrem ciągle tliła się iskra nadziei. Wchodziłam do poczekalni kliniki zataczając się ze zmęczenia, przeszło pół dnia tłukłam się pociągiem, normalnie nie byłoby o tym mowy. Pulchna rejestratorka spojrzała na mnie krytycznie, jeszcze przez następne pół godziny jej oczy świdrowały zza filara w moją stronę jak laser.

- Dlaczego o tym mówisz? Czyżby ten babsztyl cię dotknął, przecież nie jesteś małostkowa.

- Cóż, było mi przykro, byłam rozdrażniona, miałam żal do losu, do wszystkich, rozum zaczął powoli wyciekać mi uszami. Po krótkiej chwili znalazłam strategiczne miejsce i wiedziałam, że nikt nie miał szansy oglądać mojej twarzy. Chciałam zniknąć, schować się przed całym światem. Niestety wielkie lustro atakowało mnie wizerunkiem przerażonej kobiety w wytartych dżinsach, o włosach rozrzuconych w totalnym nieładzie. Koszmar, ale nie to było najważniejsze - nie mogłam odczytać nawet wielkiego napisu widniejącego na wielkim plakacie wiszącym na przeciwległej ścianie. Kolory i litery zlewały mi się w wielką, szarą plamę. Spowijała je mgła. Trwało to od niedawna, podniosłam alarm dopiero, gdy odkryłam, że górną część tęczówki mojego oka spowija niepokojąca błonka w kształcie księżyca. Od tego momentu zaczęłam się bać. Strach mnie paraliżował, bałam się wszystkiego, a najbardziej tego, co może nastąpić niedługo; przemijania, pustki rozumianej najdosłowniej, choroby i upokorzeń z nią związanych, przechodzenia urody w nieodwołalną brzydotę i fizycznego i intelektualnego unieruchomienia. Nocami śniła mi się starucha z oczami białymi jak mleko. Poranki nie były lepsze. Przerażało mnie, że nie będę mogła już wziąć do ręki pędzla, nie będę rozpoznawać koloru farb, nie zbuduję karmnika dla ptaków i nie zobaczę jak dorasta moja córka. Bałam się tego jak diabła, dużo bardziej niż śmierci. Może, dlatego, że śmierć mnie zawsze uwodziła. Myśląc o niej zawsze pocieszałam się, że śmierć to jeszcze jedna moja życiowa przygoda, która w przeciwieństwie do wielu innych nie rozczaruje mnie.

Słuchając Hani odżywały we mnie wszystkie nasze dobre i złe chwile, ale nie chciałam jej przerywać, nie umiałam nic mądrego powiedzieć.

- Szamocząc się w przemyśleniach nie zauważyłam, że nieodwołalnie nadeszła moja kolej. Weszłam zaciskając dłonie. Za wysokim oknem gabinetu lekarskiego też panowała ta sama szara mgła, zasłaniała sobą świat - mówiła dalej odwracając twarz do ściany.
-Infekcja, nie da się jej zatrzymać, w jednym oku na pewno straci pani wzrok. Pogorszy się też stan prawego oka. Za kilka lat prawdopodobnie całkowicie pani oślepnie - tymi słowami okulista zakończył naszą rozmowę i wysłał mnie na dalsze badania.
Diagnoza była jednoznaczna. Zamarłam. Ciemność jest bezlitosna - ta okrutna świadomość.
Wróciłam do domu i rzuciłam się na łóżko. Płakałam tydzień. Chciałam tylko spać i spać. W koszmarach sennych widziałam tylko kolory, które straciłam na zawsze i twarze bliskich, które nieuchronnie stracę, sytuacje, których nigdy nie zobaczę. Nie byłam pewna czy coś mi się należy od świata. Nie mogłam się uspokoić. Budziłam się w ciemności i krzyczałam. Mijały dnie i noce. Świat dookoła wariował. Ludzie gubili się w lesie, gonili króliczka, spieszyli się narzekając na brak czasu, podejmowali rozmaite wyzwania, kończyli remont. U mnie nie działo się nic. W końcu przemogłam pokusę ucieczki w sen i bezruch - wstałam z łóżka. Czułam się bezradna jak wieloryb wyrzucony na plażę pytający całokształtem swego przerażonego istnienia - „CO DALEJ". Podeszłam do okna, był zwykły letni poranek, prawdopodobnie podobny do poprzednich. Nie będę myśleć o bólu, nie poddam się chandrze, jestem wolna i to jest coś - pomyślałam wbijając wychudzone nogi w gumowe klapki. Wyczołgałam się do ogrodu - pachniał rosą.
O, Boże! Jak dawno tu nie byłam, a tak kocham ten mały kawałek ziemi wyrwanej z trudem z paszczy zachłannego zagajnika? Otulała mnie wilgotna cisza. Przyroda powoli budziła się do życia, ciepłe słońce leniwie wspinało się po podniebnej drabinie. Mrużąc zapuchnięte oczy, instynktownie podniosłam głowę ku niebu, powietrze było jak źródlana woda. To jest mi potrzebne i niezbędne!- Wykrztusiłam przez łzy. - To ja przestanę widzieć, ale świat nadal widzi mnie! Zapewne uschły wszystkie rośliny, gdy płakałam nie było, komu ich podlać! Nie mogę tak stać! Szybko wymacałam konewkę - stała w tym samym miejscu, co zwykle. Byłam sztywna ze strachu, ciarki biegały mi po plecach jak armia czerwonych mrówek. Szamotałam się po omacku, momentami nie widząc nawet mojej dłoni wyciągniętej na długość ramienia. Poruszałam się dokonując nadludzkiego wysiłku, w końcu pojawiła się w moich oczach zielonkawa poświata, moje światełko nadziei. Po kilku godzinach , zamiast przegranej staruchy, ciągnącej za sobą ogon smutku, znowu poczułam w sobie młodą kobietę. Wyprostowałam się, uczyłam się życia na nowo, inaczej pojmując świat i ludzi, nie prosząc o litość.
Dziś dbam o każdy szczegół, o to, co kiedyś wydawało mi się nieistotne i nieważne. Nie tłukę już szklanek, dotąd biorąc je z półki zgniatałam je w dłoni. Nadal maluję paznokcie u manikiurzystki, chodzę do fryzjera, czasem w szpilkach, robię zakupy, nie tracę orientacji w terenie i w domu, zapisałam się do Związku Niewidomych - po prostu żyję. Samotne wyjścia już nie przynoszą mi wstydu, długo ćwiczyłam chodzenie z białą laską. Już nie uciekam przed uwagami i kpinami gapiów. Mówią ślepa, ślepa. Ślepa - udaje. Kocię może być ślepe, uliczka może być ślepa, a człowiek - niewidomy lub ociemniały - odgryzam się w duchu. Ulica szybko ukazała mi swoje okrucieństwo i pychę. Z początku było mi ciężko, ale trzeba się przełamać, długo się zmagałam z losem, aż dopięłam swego. Są takie chwile samotności, kiedy przemawia do ciebie każdy listek, każdy kamyk, kiedy muśnięcie wiatru nabiera szczególnego znaczenia, staje się symbolem, znakiem. Większość ludzi ma jedno życie, a mi dane jest przeżyć dwa. Pierwsze, gdy widziałam i drugie, gdy przestałam widzieć. Przed chorobą mało wiedziałam o sobie. Nie chciałabym, abyś gloryfikowała mój wizerunek, po tym co usłyszałaś. Dobrze wiesz, że cieszę się z tego co mam i, że odnalazłam swoją drogę. - Skończyła mówić, wstała z fotela, stanęła w kącie pod oknem, opierając się całym ciężarem o parapet.

Zapadła cisza. Nie mogłam wydobyć z siebie głosu. Twarz miała rozmazaną, bladą, wzrok jej ślizgał się po ścianach pokoju.

- Nie dobrze ci? - W końcu zapytałam.

- Skądże - zaprzeczyła. - Nigdy nie czułam się lepiej. Chyba zbliża się wieczór, bo nie słyszę szelest tańczących na wietrze liści.

Przerwałam pisanie, popatrzyłam badawczo na skupioną twarz przyjaciółki. Byłyśmy zmęczone, wielogodzinnym zmaganiem się z literami. Zadbany, przydomowy ogród kusił obietnicą odpoczynku przy filiżance herbaty. Po paru minutach schodziłyśmy po wąskich, kamiennych schodkach, powoli, krok za krokiem. Hania zapomniała swojej laski, kurczowo trzymała mnie za rękę.

- Szybko zamiotłaś swój ból pod dywan.

- Nie, nieprawda! To nie tak! Nie było mi łatwo, musiałam się zmierzyć z nowym życiem. Wygrałam, znowu maluję, zamieniłam farby na kwiaty. Zdaję się głównie na instynkt i wyobraźnię. Samo nic nie przychodzi, wszystko trzeba zdobywać, musiałam zaciskać zęby i wierzyć w siebie. Nie opowiadam tego wszystkiego, by kogokolwiek pocieszyć. To byłby marny powód. Mam wrażenie, że jak ci wszystko opowiem jeszcze raz to osiągnę tak potrzebny mi spokój. - Wyrzuciła z siebie jednym tchem.
Na twarzy Hani rozlał się błogi spokój. - Przez mgłę też widać piękno - dodała po chwili i uśmiechnęła się od ucha do ucha. To frajda, tak na nią patrzeć, krzątającą się po swoim niewielkim raju, zasłuchaną, szczęśliwą i spełnioną. Kolorowe, kwiatowe rabaty jawiły mi się w zachodzącym słońcu, jak misterne, żywe obrazy. Ostatnio przyprawiła je wesołym różem drobnych, pachnących goździków i dali. Zdałam sobie sprawę, że potrafię bezbłędnie odróżnić grządkę, na której posiała smutek od rabaty świeżo obsadzonej jej radością.

- Powiedz mi jak to robisz? - zapytałam, gdy wracałyśmy do domu.

- Powiedziałabym, że śpiewająco. Tego wszystkiego pragnęłam, a pewne tajemnice potrafię zachować dla siebie.

- Ładnie to ujęłaś. Na pewno, nie jesteś pierwszą, która spełnia swoje marzenie.

- Jasne! Postaram się, aby i tym razem było niezapomniane. Położyła rękę na sercu i roześmiała się.

Nie mam wątpliwości, Hania otworzyła przede mną drzwi do świata, którego wcześniej nie znałam, o którym nie miałam zielonego pojęcia. Odkąd ją zobaczyłam chciałam być taka jak ona, krucha, delikatna, jak przesyłka z napisem "Uwaga szkło". Pragnienie dokonania rzeczy wielkich i rozsądek odziedziczyła po matce. Można kochać maskę,b o maska to w przypadku mojej Hani ambicje i marzenia, to boleści wywinięte na drugą stronę. Ze spotkaniem obcego człowieka jest tak, żeby się czegoś o nim dowiedzieć, trzeba włożyć dużo energii w zdejmowanie maski. Jego i swojej, bo jeżeli będziemy się chować za intelektualną blazą, albo za programowym współczuciem, to nic nie uda się nam dowiedzieć. To rozbieranie poszło nam gładko, czasem myślę, że jej choroba to wręczony przez los prezent z dwóch żyć.

Podpis: 

Jolka lipiec 2016
 

Dodaj ocenę i (lub) komentarz

wersja do druku

wyślij do znajomych

pokaż oceny

pokaż komentarze

dodaj do ulubionych

ZALOGUJ SIĘ ŻEBY DODAĆ OCENĘ

Twoja ocena:
5 4,5 4 3,5 3 2,5 2 1,5 1

ZALOGUJ SIĘ ŻEBY DODAĆ KOMENTARZ
Twój komentarz:

zmień kolor tła zmień kolor tła zmień kolor tła zmień kolor tła

zmiejsz czcionkę czcionka standardowa powiększ czcionkę powiększ czcionkę
Sprawca (fragment II) Sprawca (fragment) Taedium vitae
Fragment II powieści kryminalnej "Sprawca", specjalnie dla Użytkowników i Gości serwisu Opowiadania.pl Zainteresowanych całością gorąco zachęcam do zakupu https://ebookpoint.pl/ksiazki/sprawca-mac iej-rogozinski,s_00xk.htm#format/e Prezentuję fragment mojej pierwszej opublikowanej powieści. Zainteresowanych gorąco zachęcam do zakupu: https://ebookpoint.pl/ksiazki/sprawca-mac iej-rogozinski,s_00xk.htm#format/e Bo czymże jest życie, jeśli nie przygodą na krawędzi?
Sponsorowane: 75Sponsorowane: 70Sponsorowane: 65
Auto płaci: 65

 

grafiki on-line

KATEGORIE:

więcej >

Akcja
Dla dzieci
Fantastyka
Filozofia
Finanse
Historia
Horror
Komedia
Kryminał
Kultura
Medycyna
Melodramat
Militaria
Mitologia
Muzyka
Nauka
Opowiadania.pl
Polityka
Przygoda
Religia
Romans
Thriller
Wojna
Zbrodnia
O firmie Polityka prywatności Umowa użytkownika serwisu Prawa autorskie
Reklama w serwisie Statystyki Bannery Linki
Zarejestruj się  Kontakt z nami  Pomoc
 

www.opowiadania.pl Copyright (c) 2003-2021 by NEXAR All rights reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikowanych treści należą do ich autorów. Nazwy i znaki firmowe innych firm oraz produktów należą do ich właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celu informacyjnym.