http://www.opowiadania.pl/  

Zarejestruj się  Powiedz o nas innym  Kontakt z nami  Dodaj do ulubionych  Startuj z opowiadań  Pomoc 

 

Moje konto Moje portfolio
Ulubione opowiadania
autorzy

Strona główna Jak zacząć Chcę poczytać Chcę opublikować Autorzy Katalog opowiadań Szukaj
Sponsorowane Polecane Ranking Nagrody Poscredy Wyślij wiadomość Forum

Sponsorowane:
204

Miłość z internetu cz. XV - Ania, ja i Arek

  ma ich w całkowitej kontroli. Zmysłowa zabawa  

UŻYTKOWNIK

Nie zalogowany
Logowanie
Załóż nowe konto

KONKURS

W kwietniu nagrodą jest książka
Bractwo Pierścienia
J.R.R. Tolkien
Powodzenia.

SPONSOROWANE

Miłość z internetu cz. XV - Ania, ja i Arek

ma ich w całkowitej kontroli. Zmysłowa zabawa

Missa requiem

Tekst piosenki

Miłość z internetu - czytaj do części XV

XV cz. Czy coś będzie pomiędzy facetami?. Do czego jeszcze może dojść?. Następne części skrócę ze względu na małą ilość tekstów z powodu nowego roku szkolnego 2011/2012. Praktycznie to nie opowiadanie, nie romans. To skopiowane rozmowy pisane przez

Zapach deszczu.

Takie moje wspomnienia.

Krzyż

Traumatycznie. Przeczytaj i spróbuj zrozumieć, co powinno spotkać właśnie Ciebie.

Podstęp

Historia trudnej miłości, która powraca po latach.

Matura z matematyki

Każdego roku dziesiątki tysięcy młodych Polaków przystępuje do egzaminu dojrzałości, którego jednym z elementów jest matematyka. Opowiadania jest właśnie o tej nieszczęsnej, znienawidzonej przez wielu, królowej wszelkich nauk, czyli o matematyce.

Topielec

- Tak ślachetnej pani tośmy jeszcze we wsi nigdy nie mieli. Ach, szkoda będzie trochę, jak ją zeżrą. Krótkie i lekkie opowiadanie z serii Wampirojad

Złodziej dusz

Nie ma w tym opowiadaniu nawet jednego słowa dialogowego, mimo wszystko jednak zachęcam do czytania :) A tekst niech będzie niespodzianką.

Jak działa szatan

„Czy rzeczywiście Bóg powiedział: Nie jedzcie owoców ze wszystkich drzew tego ogrodu?” Rdz 3, 1

WYBIERZ TYP

Opowiadanie
Powieść
Scenariusz
Poezja
Dramat
Poradnik
Felieton
Reportaż
Komentarz
Inny

CZYTAJ

NOWE OPOWIAD.
NOWE TYTUŁY
POPULARNE
NAJLEPSZE
LOSOWE

ON-LINE

Serwis przegląda:
111
użytkowników.

Gości:
111
Zalogowanych:
0
Użytkownicy on-line

REKLAMA

Książki - wybierz na Ceneo.pl

POZYCJA: 81062

81062

Tarot i koronkowe serwetki - Początek - 1

wersja do druku

wyślij do znajomych

pokaż oceny

pokaż komentarze

dodaj do ulubionych

Data
18-09-23

Typ
P
-powieść
Kategoria
Przyjaźń/Psychologia/Pisarstwo
Rozmiar
11 kb
Czytane
1726
Głosy
1
Ocena
3.50

Zmiany
18-11-18

Dostęp
W -wszyscy
Przeznaczenie
W-dla wszystkich

Autor: Marzanna6 Podpis: Marzanna
off-line wyślij wiadomość pokaż portfolio

znajdź opow. tego autora

dodaj do ulubionych autorów
Historia dwóch kobiet, którym los pozwala się spotkać. Pozornie różni je wszystko. Czy coś je łączy? Tęsknota, strach, miłość, samotność, marzenia...

Opublikowany w:

.

Tarot i koronkowe serwetki - Początek - 1

CZERWIEC


Wielu kupujących było w sklepie a kolejki do kas ciągnęły się niemal przez połowę jego długości. Zbliżał się czerwcowy długi weekend związany ze świętami Bożego Ciała i wielu klientów robiło zakupy jakby zbliżała się wojna, a nie po prostu jeden dzień bez handlu. W takiej sytuacji unieruchomienie choćby jednej kasy groziło katastrofą, gdyż zarówno klienci jak i pracownicy balansowali na granicy wyczerpania nerwowego. Krystyna pracowała od szóstej rano, ale pomimo poirytowania i zmęczenia zgodziła się dłużej zostać w pracy. Było już po siedemnastej, gdy w końcu mogła zamknąć kasę i po rozliczeniu się z utargu wyjść ze sklepu.

Powolnym krokiem wracała do swojego mieszkania. Szła ulicami miasteczka patrząc głównie na własne stopy. Obojętnie mijała ludzi i ignorowała pozdrowienia, które ktoś czasem jej przekazywał. Minęła kilka budynków, pocztę i szkołę, przeszła przez przejście dla pieszych i skręciła z wyłożonego kostką polbrukową chodnika w piaszczyste podwórko. Ominęła hałaśliwie zachowujące się dzieci oraz nie mniej rozgadane mamusie, które siedząc na ławce od rana do wieczora zawsze miały coś sobie do powiedzenia. Weszła do klatki schodowej i wolno dostawiając nogę do nogi wspięła się po drewnianych skrzypiących schodach na drugie piętro kamienicy.
Postała chwilę przed drzwiami mieszkania uspakajając oddech i kluczem otworzyła drzwi. W środku panowała kompletna cisza. Krystyna spokojnie zdjęła buty w przedpokoju i założyła zniszczone kapcie. Weszła do kuchni, położyła na stole reklamówkę z drobnymi zakupami, które zrobiła wychodząc z pracy. Nadal milcząc, zajrzała do dużego pokoju oraz łazienki. Janusza, jej męża najwyraźniej nie było. Rozejrzała się w poszukiwaniu kartki, którą mieli w zwyczaju sobie zostawiać wychodząc z domu bez wcześniejszego uzgodnienia jednak nigdzie jej nie znalazła.
Krystyna przygotowała sobie herbatę i kanapki. Zjadła posiłek w pokoju, przed telewizorem, zerkając od czasu do czasu na zegarek i nadsłuchując kroków na korytarzu. Później wyprostowała zmęczone nogi i położyła się na wersalce, przytuliła policzek do małej poduszki, obejrzała popołudniowy serial i wieczorne wiadomości, a potem zmęczona zasnęła.

Obudziła się w nocy. Była w ubraniu i leżała na nierozścielonej wersalce. Było jej zimno a telewizor nadal brzęczał wyświetlając teraz sceny jakiegoś nieprzyzwoitego filmu. W pierwszym momencie, Krystyna nie bardzo mogła określić gdzie jest i co się z nią dzieje. Dopiero po chwili powróciła jej świadomość. Wstała energicznie i z nadzieją zajrzała do pokoi dzieci licząc na to, że po powrocie do domu, Janusz nie chciał jej budzić i położył się w dawnym pokoju Mateusza lub Zosi. Nigdzie go jednak nie było. Nadal była w domu sama a zegar wskazywał trzecią piętnaście. Nie miała pojęcia, co w tej sytuacji powinna zrobić. Janusz nigdy nie znikał w taki sposób. Odkąd się poznali i zostali małżeństwem ich życie a w tym postępowanie Janusza było bardzo przewidywalne. Praca potem dom, w którym zawsze coś miał do zrobienia, a to cieknący kran, a to chyboczące się krzesło, które trzeba było naprawić. Miał niewielu znajomych a jego życie towarzyskie podobnie jak Krystyny praktycznie nie istniało.

W pierwszym odruchu chciała zadzwonić do teściowej. Potem pomyślała o jedynym znajomym Janusza, którego kiedyś poznała. „Gdzieś tu musi być jego numer” – nerwowo przeglądała notes leżący obok starego aparatu telefonicznego. Zatrzymała się jednak w tych poszukiwaniach, bo zrozumiała, że pora na telefonowanie do zupełnie przecież obcego człowieka jest całkowicie nieodpowiednia. Usiadła więc i próbowała racjonalizować nieobecność Janusza, ale każda wymyślona sytuacja wydawała jej się tak niedorzeczna i niepasująca do jej męża, że odrzucała ją natychmiast, gdy tylko pojawiała się w jej głowie.

Więc gdzie był? Co robił? Zadając sobie wciąż te pytania bezsennie dotrwała do szóstej rano i zadzwoniła do teściowej.

***

Wyraz twarzy, który przybrała Kalina wypowiadając te niezrozumiałe słowa zdumiał Danutę. Zastanawiała się gdzie podziała się ta, tak dobrze rokująca i podporządkowana dziewczyna. Przecież tak bardzo starała się wychować to osierocone dziecko na dobrą i uczciwą kobietę. Spokój i opanowanie, które zawsze towarzyszyło metodom wychowawczym, które stosowała powinny przynieść oczekiwany skutek. A jednak coś poszło nie tak.

Danuta obserwowała Kalinę, która miotała się po mieszkaniu jak oszalałe zwierzę i nawet nie próbowała zrozumieć, o co jej chodzi. Czuła wewnętrzną irytację jednak jej postawa i wyraz twarzy z pewnością nie zdradzał emocji, które przeżywała. Postanowiła przeczekać ten niezrozumiały napad furii i odpowiednio zająć się dziewczyną. Teraz, gdy wróciła do domu po pięciu latach studiów i jej życie mogłoby wreszcie się ułożyć wykrzykiwała słowa w sposób, który łamał wszelkie wpajane jej przez tyle lat zasady. Ostatecznie Danuta weszła do swojego pokoju i zamknęła drzwi, pozostawiła Kalinę samą w przedpokoju gdzie rozgrywała się ta żałosna scena. Usiadła na kanapie i starała się uspokoić zbyt szybko bijące już przecież niemłode serce. Po chwili usłyszała trzaśnięcie drzwi i w końcu nastała cisza. Kobieta jeszcze przez jakiś czas analizowała sytuację. W końcu włączyła telewizor i postanowiła teraz nie zawracać sobie głowy zachowaniem dziewczyny. „Może to przez narkotyki” – pomyślała nagle. „Tak na pewno. Teraz młodzież to bierze”. Miała nadzieję, że poprzez stosowne wychowanie uchroni przed tym Kalinę. Jednak najwyraźniej ona zostawiona sama sobie, bez nadzoru na studiach uległa wpływom środowiska.

Danuta wstała i poszła do jej pokoju. Na środku stała nierozpakowana wielka walizka, z którą dzisiaj wróciła do domu. W szafie wisiały w równym rzędzie sukienki. W szufladzie leżała starannie poukładana bielizna. Na półce stały nadal te same książki i drobiazgi. Szuflada biurka była niedosunięta jednak tego Danuta nie dostrzegła. Ostatecznie uspokojona chrząknęła znacząco i wróciła do oglądania wiadomości.

***

Kalina z małą torbą na ramieniu, w której znajdowały się jej wszystkie dokumenty także te związane ze spadkiem po rodzicach wsiadła do srebrnego nissana zaparkowanego z tyłu kamienicy. Stał zakurzony i dawno nieużywany, na szczęście było w nim trochę paliwa. Usiadła za kierownicą i włączyła silnik. Ruszyła przed siebie. Nieważne gdzie, aby dalej od tego miejsca. Jej kamienna twarz nie wyrażała żadnych emocji gdy tankowała paliwo i jadła na stacji benzynowej byle jakie jedzenie. Potem przez kilka godzin krążyła bez celu po ulicach miasta. Ubrana była nadal w szarą garsonkę i białą bluzkę. Było jej gorąco i niewygodnie. Rajstopy przykleiły się do spoconych nóg a włosy w kolorze dojrzałych kasztanów miała związane w ciężki węzeł na plecach. W głowie nadal słyszała stukot pociągu i skrzypienie kółek nędznej walizki, którą zupełnie niedawno ciągnęła po bruku starego miasta. Walizka chybotała się na boki i Kalina zastanawiała się, co będzie, gdy odpadną kółeczka, które ledwo się trzymały. Z każdym krokiem dziękowała w duchu, że jeszcze są. Jej serce, które wtedy biło jak oszalałe teraz było zupełnie zamrożone, i pozwalało zaledwie na mechaniczne wykonywanie prostych czynności.

Jechała przed siebie w nieokreślonym kierunku. Była teraz na pograniczach miasta, na osiedlu, którego nie znała. Jadąc nadal przed siebie w końcu przekroczyła jego granice i pomknęła wąską i krętą warmińską drogą. Z każdym kilometrem jej samochód nabierał prędkości i już od jakiegoś czasu przekroczył tą określoną przepisami a teraz zbliżał się do ostatecznej granicy zdrowego rozsądku. Wraz z oddalaniem się od kamienicy na ulicy Kołłątaja serce Kliny jakby topniało znów biło coraz szybciej i wylewało zmarzlinę potokiem łez. Kalina gnała przed siebie wycierając rękawem garsonki cieknący nos i łzy, które lały się nieprzerwanym strumieni. Wystarczyło jakieś dzikie zwierzę, których mnóstwo jest w warmińskich lasach albo równie jak ona nierozsądny kierowca jadący z naprzeciwka i wszystko mogło skończyć się w ułamku sekundy.

Zachowywała się jak samobójczyni wyprzedając samochody na zakrętach pomimo słabej widoczności. Pokonała kolejny zakręt i pędziła wąską drogą przy której stały drzewa grube jak kominy fabryk. Nagle gwałtownie zahamowała, powodując tym kolejne niebezpieczeństwo nie tylko dla siebie ale także dla innych uczestników ruchu. Było naprawdę blisko tragedii. Ona nie zwracając uwagi na pokrzykiwanie zdenerwowanych kierowców skręciła w boczną i jeszcze bardziej wąską i krętą drogę. Jechała trochę wolniej jakby znalazła swój cel. Zbliżała się do małej osady. W oddali widziała pojedyncze blade światła. Zatrzymała samochód przez tabliczką informującą o nazwie miejscowości, do której dotarła. Patrzyła przez chwilę odczytując trzy litery składające się na jakże wymowną nazwę „Raj”.

Wysiadła z samochodu wyłączając wcześniej silnik. Przechadzała się poboczem drogi i z całych sił wdychała powietrze. Potem oparta o drzewo stała przez chwilę. Wiatr osuszał jej twarz, która była cała mokra. Wróciła do samochodu, poprawiła włosy związując je na nowo gumką w kucyk. Wytarła nos w chusteczkę, spojrzała w lusterko, które wyjęła z podręcznej torby leżącej na siedzeniu pasażera, wytarła rozmazany makijaż. Włączyła silnik i bardzo wolno pojechała przed siebie. Minęła przydrożną kapliczkę oraz mniej i bardziej okazałe domy mieszkańców „Raju”. Zapadał zmierzch, ludzie kręcili się w obejściach albo ogrodach, ktoś rozpalał grilla, jakaś matka nawoływała dzieci, które marudząc odmawiały powrotu do domu. Dojechała do kolejnej tabliczki, która poinformowała ją, że jest to koniec miejscowości. Zawróciła w otwartej bramie ostatniego domu. Wracając zatrzymała się przed sklepem, który nadal był otwarty a przed nim siedzieli amatorzy tanich, mocnych trunków.
- Przepraszam czy jest tu jakiś pensjonat? Hotel? – zapytała otwierając drzwi samochodu.
- Pani, jaki hotel, to przecież dziura jest – odpowiedział jeden z nich.
- Jakiś nocleg? Ktoś może wynajmuje pokoje, na przykład turystom?
- Turystom? – mężczyzna spojrzał do góry zastanawiając się być może nad ewentualnym adresem a może nad znaczeniem słowa „turysta”. Nic mi nie wiadomo – dodał po chwili a pozostali pokiwali głowami.
- Zaraz! Papuzińska miała kiedyś letników – odezwał się drugi z nich zwracając się bardziej do kompanów niż do Kaliny.
- Co ty. To był jej kuzyn. Ten wiesz, co wyjechał do Warszawy.
- Acha – odpowiedzieli zgodnym chórem jakby nagle wszystko stało się jasne.
- Pani – odezwała się kobieta, która chwilę wcześniej wyszła ze sklepu i bez skrępowania przysłuchiwała się rozmowie – najlepiej niech pani jedzie do miasteczka to kawałeczek jakieś trzy kilometry, tam znajdzie pani jakiś hotel.
-Tak zrobię – powiedziała Kalina i pierwszy raz tego dnia się uśmiechnęła.

Dziękuję za przeczytanie do końca. Jeśli zainteresowała Cię ta historia koniecznie daj mi znać. Za tydzień ciąg dalszy (kolejna niedziela). Pozdrawiam.

Podpis: 

Marzanna 23. 09. 2018
 

Dodaj ocenę i (lub) komentarz

wersja do druku

wyślij do znajomych

pokaż oceny

pokaż komentarze

dodaj do ulubionych

ZALOGUJ SIĘ ŻEBY DODAĆ OCENĘ

Twoja ocena:
5 4,5 4 3,5 3 2,5 2 1,5 1

ZALOGUJ SIĘ ŻEBY DODAĆ KOMENTARZ
Twój komentarz:

zmień kolor tła zmień kolor tła zmień kolor tła zmień kolor tła

zmiejsz czcionkę czcionka standardowa powiększ czcionkę powiększ czcionkę
Missa requiem Miłość z internetu - czytaj do części XV Zapach deszczu.
Tekst piosenki XV cz. Czy coś będzie pomiędzy facetami?. Do czego jeszcze może dojść?. Następne części skrócę ze względu na małą ilość tekstów z powodu nowego roku szkolnego 2011/2012. Praktycznie to nie opowiadanie, nie romans. To skopiowane rozmowy pisane przez Takie moje wspomnienia.
Sponsorowane: 203Sponsorowane: 150Sponsorowane: 21
Auto płaci: 100

 

KATEGORIE:

więcej >

Akcja
Dla dzieci
Fantastyka
Filozofia
Finanse
Historia
Horror
Komedia
Kryminał
Kultura
Medycyna
Melodramat
Militaria
Mitologia
Muzyka
Nauka
Opowiadania.pl
Polityka
Przygoda
Religia
Romans
Thriller
Wojna
Zbrodnia
O firmie Polityka prywatności Umowa użytkownika serwisu Prawa autorskie
Reklama w serwisie Statystyki Bannery Linki
Zarejestruj się  Powiedz o nas innym  Kontakt z nami  Dodaj do ulubionych  Startuj z opowiadań  Pomoc
 

www.opowiadania.pl Copyright (c) 2003-2019 by NEXAR All rights reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikowanych treści należą do ich autorów. Nazwy i znaki firmowe innych firm oraz produktów należą do ich właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celu informacyjnym.