https://www.opowiadania.pl/  

Zarejestruj się  Kontakt z nami  Pomoc 

 

Moje konto Moje portfolio
Ulubione opowiadania
autorzy

Strona główna Jak zacząć Chcę poczytać Chcę opublikować Autorzy Katalog opowiadań Szukaj
Sponsorowane Polecane Ranking Nagrody Poscredy Wyślij wiadomość Forum

Sponsorowane:
30

Pięć Domen: Tom 2 - Wiatry Zmiany: cz. 64

  Odliczanie: Dwa...  

UŻYTKOWNIK

Nie zalogowany
Logowanie
Załóż nowe konto

KONKURS

W czerwcu nagrodą jest książka
Cujo
Stephen King
Powodzenia.

SPONSOROWANE

Pięć Domen: Tom 2 - Wiatry Zmiany: cz. 64

Odliczanie: Dwa...

Hagan - Wyjście w mrok

Pierwsze fanowskie opowiadanie w świecie Conana Barbarzyńcy, autorstwa R.E.Howarda.

Hagan - Ciało bez kości

Drugie fanowskie opowiadanie w świecie Conana Barbarzyńcy, autorstwa R.E.Howarda. Kolejne pojawi się niebawem. (Prolog w opowiadaniu Wyjście w mrok)

Moc słów

- Wojna przyszła do nas niepostrzeżenie - budzisz się pewnego ranka i już jest. - Gdzie jest, mamo? - zapytała matkę moja sześcioletnia siostra, przecierając zaspane oczy. - Wszędzie, moje dziecko, wszędzie... - odpowiedziała

Sen o Ważnym Dniu

Opowiadanie napisane na konkurs związany ze słowem "JUBILEUSZ". Horror... swego rodzaju (nie do końca poważny).

Bliskie spotkania

Chodźmy...

Podstęp

Historia trudnej miłości, która powraca po latach.

Krzyż

Traumatycznie. Przeczytaj i spróbuj zrozumieć, co powinno spotkać właśnie Ciebie.

Liście lecą z drzew

Krótki wiersz

Brak

Wiersz filozoficzny

REKLAMA

grafiki on-line

WYBIERZ TYP

Opowiadanie
Powieść
Scenariusz
Poezja
Dramat
Poradnik
Felieton
Reportaż
Komentarz
Inny

CZYTAJ

NOWE OPOWIAD.
NOWE TYTUŁY
POPULARNE
NAJLEPSZE
LOSOWE

ON-LINE

Serwis przegląda:
2126
użytkowników.

Gości:
2126
Zalogowanych:
0
Użytkownicy on-line

REKLAMA

POZYCJA: 81150

81150

Pasażer

wersja do druku

wyślij do znajomych

pokaż oceny

pokaż komentarze

dodaj do ulubionych

Data
19-02-27

Typ
F
-felieton
Kategoria
Aktualności/Psychologia/Inne
Rozmiar
4 kb
Czytane
3776
Głosy
1
Ocena
5.00

Zmiany
19-02-27

Dostęp
W -wszyscy
Przeznaczenie
W-dla wszystkich

Autor: Sylwiana Podpis: Sylwiana
off-line wyślij wiadomość pokaż portfolio

znajdź opow. tego autora

dodaj do ulubionych autorów
Warto... (To mój pierwszy tekst, po długiej przerwie.)

Opublikowany w:

Słodowiec

Pasażer

Wracałam metrem z pracy. Zmęczona usiadłam i zanurzyłam się w głębinach atrakcji internetowych, które oferował telefon. Sprawdziłam pocztę. Wiadomości. Pogodę w Jakuszycach. Popisałam trochę ze znajomymi na Messengerze, a potem znużona schowałam telefon do kieszeni żółtej kurtki.

Podniosłam głowę i rozejrzałam się dookoła. Jak martwe morze wszyscy ubrani smutno i ciemno ze zwieszonymi głowami stukali w małe ekraniki telefonów. Mężczyzna siedzący obok jako jeden z niewielu czytał książkę. Spojrzałam na tytuł: „Bez cenzury…”. Naprzeciwko dziewczyna w czarnej jesionce, z długimi ciemnymi włosami, że prawie nie było jej widać twarzy wpatrywała się w komórkę. Obok niej przystojniaczek, ubrany w szarości także surfował w Internecie.

I wiele innych stojących pomiędzy siedzeniami, czy tuż przy drzwiach jedną ręką trzymało się uchwytów, w drugiej dzierżyło drogocenny skarb, nieodzowny element współczesnej cywilizacji.

Dochodziła godzina siódma wieczorem. W wagonie było już na tyle pusto, że były wolne miejsca do siedzenia. Na jednej ze stacji wsiadł starszy pan i zajął wolne miejsce obok przystojniaczka. Wcisnął się w wąską lukę, która oddzielała młodego mężczyznę od starszego, śpiącego brodacza.

Zainteresował mnie. Był bardzo elegancko ubrany. W czarny długi płaszcz i błyszczące czarne pantofle. Do tego dla kontrastu ciemnoszare spodnie i szalik w takim samym kolorze. Nie był gruby, ale nie był też szczupły. Jego ciało wypełniło każdy centymetr wolnej przestrzeni. Miał szkliste niebieskie oczy, jakie często miewają starsi ludzie. Zmęczone wieloletnim ich używaniem. Od razu nasunęło mi się skojarzenie z moją babcią. Miała takie same oczy. Tylko dużo drobniejszą twarz i włosy równie siwe, choć upięte jak zawsze w koczek z tyłu głowy.

Starsi ludzie z wiekiem upodabniają się do siebie. Mają siwe włosy, podobnie pomarszczone twarze. Prawie, że identycznie rozmyte oczy, które straciły dawny blask młodości. I czający się gdzieś w głębi smutek i wspomnienia lat minionych. Szczęśliwych chwil, których było wiele albo nie było wcale.

Staruszek siedzący naprzeciwko zerknął na mnie kilkukrotnie, gdy tak intensywnie mu się przyglądałam. Potem patrzył w telefon przystojniaka lub pustym, niewidzącym wzrokiem przed siebie. Wtedy jego oczy stawały się jeszcze bardziej szkliste. Odniosłam wrażenie, że czuł się nieswojo w tym miejscu. W tym gronie obcych ludzi.

Ciekawe o czym myślał. Skąd wracał? Dokąd jechał? Na palcu miał obrączkę tak wrośniętą w ciało, że niemożliwością było jej zsunięcie. Pewnie nie rozstawał się z nią nigdy i tak została już na zawsze. Był sam, smutny, zamyślony. Może wracał od żony ze szpitala. A może gorzej, był na stypie po jej pogrzebie. Wracał teraz do pustego domu wypełnionego jej zapachem, jej rzeczami. Jej światem, w którym ona już nigdy nie zagości.

Miał takie smutne, niebieskie oczy. Nie pasował do tego miejsca. Do tych ludzi zapatrzonych w siebie i swoje komórki. Może potrzebował z kimś porozmawiać, zamienić choćby jedno przyjazne słowo. Jego usta były zaciśnięcie, wargi jakby przyssane jedna do drugiej. Kąciki ust smutno opadały w dół. Może dawno z nikim w ogóle nie rozmawiał. A może wracał z cotygodniowej partii szachów, z klubu, do którego należał przez całe życie. Tam nie trzeba mówić, tylko myśleć. Może przestał lubić te wyprawy na drugi koniec miasta. Może długa droga w hałaśliwym wagonie napawała go nieuzasadnionym lękiem.

Patrzyłam na niego i czytałam jak w otwartej księdze. Smutek ma do powiedzenia więcej niż radość. Staruszek miał smutną twarz, gdy wsiadał. Podobnie smutną, gdy wysiadał. Zanim pociąg zaczął zwalniać, on stał już przy drzwiach gotowy do wyjścia. Później drzwi otworzyły się, wyszedł na peron i ruszył w stronę ruchomych schodów wiodących do jego miejsca w świecie.

Pociąg ruszył oddalając się od stacji, na której wysiadł starszy pan. Jego miejsce w metrze zajęła wysoka dziewczyna w ciemnozielonym płaszczu khaki, i gdy tylko usiadła natychmiast w jej ręku pojawił się telefon. Czarny ocean ludzkich istnień, gdzieniegdzie rozjaśniony falami szarości i zieleni kołysał się majestatycznie. Obserwowałam ich wszystkich. Chciałam zapamiętać ten wieczór, tę scenę. Tak zwyczajną, a niezwykłą zarazem. Magiczną.

Wysiadłam dwie stacje dalej, zabierając światło jakim była moja żółta kurtka.
Słodowiec, 26 luty 2019

Podpis: 

Sylwiana 26 luty 2019
 

Dodaj ocenę i (lub) komentarz

wersja do druku

wyślij do znajomych

pokaż oceny

pokaż komentarze

dodaj do ulubionych

ZALOGUJ SIĘ ŻEBY DODAĆ OCENĘ

Twoja ocena:
5 4,5 4 3,5 3 2,5 2 1,5 1

ZALOGUJ SIĘ ŻEBY DODAĆ KOMENTARZ
Twój komentarz:

zmień kolor tła zmień kolor tła zmień kolor tła zmień kolor tła

zmiejsz czcionkę czcionka standardowa powiększ czcionkę powiększ czcionkę
Hagan - Wyjście w mrok Hagan - Ciało bez kości Moc słów
Pierwsze fanowskie opowiadanie w świecie Conana Barbarzyńcy, autorstwa R.E.Howarda. Drugie fanowskie opowiadanie w świecie Conana Barbarzyńcy, autorstwa R.E.Howarda. Kolejne pojawi się niebawem. (Prolog w opowiadaniu Wyjście w mrok) - Wojna przyszła do nas niepostrzeżenie - budzisz się pewnego ranka i już jest. - Gdzie jest, mamo? - zapytała matkę moja sześcioletnia siostra, przecierając zaspane oczy. - Wszędzie, moje dziecko, wszędzie... - odpowiedziała
Sponsorowane: 20
Auto płaci: 20
Sponsorowane: 20
Auto płaci: 20
Sponsorowane: 20

 

grafiki on-line

KATEGORIE:

więcej >

Akcja
Dla dzieci
Fantastyka
Filozofia
Finanse
Historia
Horror
Komedia
Kryminał
Kultura
Medycyna
Melodramat
Militaria
Mitologia
Muzyka
Nauka
Opowiadania.pl
Polityka
Przygoda
Religia
Romans
Thriller
Wojna
Zbrodnia
O firmie Polityka prywatności Umowa użytkownika serwisu Prawa autorskie
Reklama w serwisie Statystyki Bannery Linki
Zarejestruj się  Kontakt z nami  Pomoc
 

www.opowiadania.pl Copyright (c) 2003-2024 by NEXAR All rights reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikowanych treści należą do ich autorów. Nazwy i znaki firmowe innych firm oraz produktów należą do ich właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celu informacyjnym.