https://www.opowiadania.pl/  

Zarejestruj się  Kontakt z nami  Pomoc 

 

Moje konto Moje portfolio
Ulubione opowiadania
autorzy

Strona główna Jak zacząć Chcę poczytać Chcę opublikować Autorzy Katalog opowiadań Szukaj
Sponsorowane Polecane Ranking Nagrody Poscredy Wyślij wiadomość Forum

Sponsorowane:
80

Sprawca (fragment III)

Autor płaci:
100

  Fragment III.  

UŻYTKOWNIK

Nie zalogowany
Logowanie
Załóż nowe konto

KONKURS

W styczniu nagrodą jest książka
Upiory
Jo Nesbo
Powodzenia.

SPONSOROWANE

Sprawca (fragment III)

Fragment III.

Sprawca (fragment II)

Fragment II powieści kryminalnej "Sprawca", specjalnie dla Użytkowników i Gości serwisu Opowiadania.pl Zainteresowanych całością gorąco zachęcam do zakupu https://ebookpoint.pl/k siazki/sprawca-maciej-ro gozinski,s_00xk.htm#form at/e

Sprawca (fragment)

Prezentuję fragment mojej pierwszej opublikowanej powieści. Zainteresowanych gorąco zachęcam do zakupu: https://ebookpoint.pl/k siazki/sprawca-maciej-ro gozinski,s_00xk.htm#form at/e

Taedium vitae

Bo czymże jest życie, jeśli nie przygodą na krawędzi?

Klejnocik

Od tej pory miałam inne życie. Nie jest ono warte opowiadania, bo to już historia. Poza faktem, że mając niespełna 21 lat, postawiona przez życie pod ścianą...

Trudna miłość

Początkowo wszystkie myśli skupiają się na miłości. Później miłość skupia się na myślach.

Topielec

- Tak ślachetnej pani tośmy jeszcze we wsi nigdy nie mieli. Ach, szkoda będzie trochę, jak ją zeżrą. Krótkie i lekkie opowiadanie z serii Wampirojad

Podstęp

Historia trudnej miłości, która powraca po latach.

Liście lecą z drzew

Krótki wiersz

Dwa dni z życia wariata.

Rozważania o normalności? Co to jest normalność a co nienormalność?

REKLAMA

grafiki on-line

WYBIERZ TYP

Opowiadanie
Powieść
Scenariusz
Poezja
Dramat
Poradnik
Felieton
Reportaż
Komentarz
Inny

CZYTAJ

NOWE OPOWIAD.
NOWE TYTUŁY
POPULARNE
NAJLEPSZE
LOSOWE

ON-LINE

Serwis przegląda:
915
użytkowników.

Gości:
915
Zalogowanych:
0
Użytkownicy on-line

REKLAMA

POZYCJA: 81406

81406

Zagubieni

wersja do druku

wyślij do znajomych

brak ocen

brak komentarzy

dodaj do ulubionych

Data
20-10-16

Typ
O
-opowiadanie
Kategoria
Przygoda/Inne/Fantasy
Rozmiar
11 kb
Czytane
465
Głosy
0
Ocena
0.00

Zmiany
20-10-17

Dostęp
W -wszyscy
Przeznaczenie
W-dla wszystkich

Autor: mb1994 Podpis: mb1994
off-line wyślij wiadomość pokaż portfolio

znajdź opow. tego autora

dodaj do ulubionych autorów
Pomysł na powieść, film.

Opublikowany w:

opowiadania.pl

Zagubieni

Zagubieni

Jest rok 1940, wiosna. Grupa żołnierzy niemieckich i radzieckich wyrusza samolotem z Berlina i lecą do Moskwy. Wśród żołnierzy jest Lena (sowiecka oficer) oraz Marcus (żołnierz niemiecki). Ekipa wojskowych ma w Moskwie przypieczętować sojusz niemiecko-sowiecki i omówić plany podporządkowania sobie całego świata. Jednak w trakcie lotu okazuje się, że samolot jest niesprawny. Dochodzi do katastrofy i samolot rozbija się gdzieś na rozległych bagnach Polesia. Rozbitkowie są uwięzieni, nie mają łączności ze światem. Nie mają się jak wydostać, gdyż wszędzie są podmokłe tereny. Żołnierze rozbijają obóz i próbują niewielkimi krokami jakoś się przemieszczać w poszukiwaniu jakiejkolwiek cywilizacji. Sytuację komplikują tajemnicze istoty z mitologii słowiańskiej, które nawiedzają rozbitków. Dodatkowo atakują ich nieznani partyzanci.
W międzyczasie z retrospekcji dowiadujemy się o przeszłości Leny i Marcusa. Lena pochodzi z Syberii , gdzie wychowywała się w bardzo religijnej, lecz patologicznej rodzinie. Była bita przez pijaną matkę i wykorzystywana seksualnie przez popa prawosławnego. Gdy dorosła, wybuchła rewolucja październikowa. Wstąpiła w szeregi komunistów. W ramach zemsty spaliła całą wieś, z której pochodziła, łącznie z matką i popem. Marcus pochodził z kolei z ubogiej, niemieckiej rodziny, doświadczonej globalnym kryzysem gospodarczym. Jego rodzice zadłużyli się u bogatych Żydów. Nie byli w stanie spłacić długów, więc znaleźli się w tragicznej sytuacji. Ojciec popełnił samobójstwo , a w rozpaczy zaraz po nim zabiła się matka. Marcus w męczarniach spędził dzieciństwo w domu dziecka. Nigdy nie zapomniał krzywdy jaką wyrządzili jego rodzicom Żydzi. Kiedy Hitler doszedł do władzy, Marcus wstąpił w szeregi nazistów i osobiście dopilnował, aby Żydzi, którzy skrzywdzili jego rodziców, znaleźli się w obozie koncentracyjnym.
W końcu dziwnym trafem rozbitkowie penetrujący poleskie bagna znajdują opuszczony, niewielki dwór szlachecki, ale zachowany w idealnym stanie. Odkrywają, że w pobliżu dworu znajduje się droga gruntowa, która gdzieś prowadzi. Na początku próbują zadomowić się w tym niewielkim dworku. W pokoju na poddaszu odnajdują tajemniczą młodą kobietę, wyglądającą na polską szlachciankę. Jest uzbrojona i grozi rozbitkom. Rozbitkowie pokonują kobietę, ale ta nie chce im nic powiedzieć. Wyjawia tylko, że codziennie musi włączać bezpiecznik, który sprawia, że Warszawa jest ochraniana i nie grozi jej żadne niebezpieczeństwo. Uznają ją za szaloną i więżą ją. Po szantażu i błaganiach zgadzają się jednak na to, aby kobieta włączała codziennie bezpiecznik. Dziewczyna ma na imię Karolina.
W poszukiwaniu cywilizacji żołnierze udają się polną drogą odchodzącą od dworku. Po krótkim czasie uradowani odkrywają białoruską wioskę, w której stacjonuje oddział radziecki. Jednak zbyt szybko się cieszyli. Stacjonujący tam oddział radziecki nie potrafi powiedzieć w którym miejscu na mapie obecnie się znajdują. Mieszkańcy wioski, białoruscy poleszucy , są analfabetami i też nic nie wiedzą. Dodatkowo Sowieci mówią, że nie można się stąd wydostać, gdyż cała wioska otoczona jest przez tzw. ,,Innych”, czyli tubylców, tajemniczych polskich partyzantów. W międzyczasie w wiosce pojawia się nieznany mężczyzna, który przedstawia się jako Sasza Wasiljew i twierdzi, że jest sowieckim oficerem, który zagubił się w tutejszych lasach. Rozbitkowie i Sowieci nie wierzą mu i więżą go. Marcus i Lena przesłuchują go, biją, ale Sasza nie chce się do niczego przyznać. W trakcie rozmowy okazuje się, że jest bardzo oczytany, zna dobrze literaturę i filozofię.
W międzyczasie poznajemy losy młodego, upośledzonego, białoruskiego chłopa-marzyciela, sieroty, mieszkańca wioski, który od dziecka fantazjował o byciu polskim panem i posiadaniu dworku. Po kryjomu spotyka się z tajemniczymi polskimi partyzantami i daje się namówić na spisek wobec sowieckiego oddziału stacjonującego w wiosce. Partyzanci obiecują mu realizację jego marzeń.
Tymczasem rozbitkowie wracają do dworku, gdyż tam znajdowały się duże zapasy żywności, o których poinformowała ich szlachcianka. Zabierają ze sobą swojego niewolnika, Saszę. Sasza dobrze poznaje rozbitków i w wyniku manipulacyjnych rozmów, rozpracowuje ich. W wyniku intrygi, Sasza wydostaje się na wolność, a rozbitkowie zostają uwięzieni przez niego w piwnicy dworku.

W tym samym czasie w pobliskiej wiosce odbywa się w drewnianej, prowizorycznej szkole lekcja dla tutejszych dzieci. Lekcję prowadzi sowiecka żołnierka ze stacjonującego w wiosce oddziału, nauczycielka z wykształcenia. Nagle słyszą strzały. Nauczycielka wyciąga broń i każe schować się dzieciom. Nagle kobieta zostaje trafiona kulą. Do wioski wkroczyli tajemniczy polscy partyzanci. Cały stacjonujący oddział sowiecki został zamknięty w stodole i zagazowany.
Białoruski chłopak-marzyciel pomógł partyzantom przeprowadzić atak na wioskę i przyczynił się do wymordowania całego stacjonującego w wiosce oddziału sowieckiego. Jeden z partyzantów poklepał go po plecach i powiedział „dobra robota”.
Wkrótce do uwięzionych w piwnicy rozbitków wraca Sasza razem z oddziałem polskich partyzantów. Rozbitkowie pytają się ich, kim są. Oni mówią: „Jesteśmy dobrymi ludźmi”. Sasza okazuje się przywódcą tajemniczej polskiej partyzantki. W rzeczywistości nazywa się Stanisław i jest księdzem.
Zagadkowi partyzanci więżą rozbitków, inwigilują ich, rozpracowują, robią na nich eksperymenty. Ksiądz Stanisław urządza uroczystą kolację dla dwojga w dworskim salonie. W kolacji bierze udział ksiądz i Lena. Prowadzą filozoficzne rozmowy. Ksiądz zabiega o względy Leny. Ta go jednak odrzuca.
Młody białoruski marzyciel domaga się realizacji obietnicy. Ksiądz mówi mu: ,,Dobrze, dostaniesz dworek i zostaniesz Panem, ale musisz ożenić się z moją krewną”. Krewną okazuje się młoda szlachcianka o imieniu Karolina włączająca cały czas bezpiecznik. Ona jednak odrzuca Białorusina. Ten w rozpaczy popełnia samobójstwo.
Tymczasem więzieni rozbitkowie poddawani są praniu mózgu. Ksiądz mówi im, że tutejsze bagna, wioska i dworek to centrum świata – Polska i że tu właśnie rozgrywa się decydująca walka między dobrem i złem. Ksiądz ma tę wiedzę, ponieważ kontaktuje się z Matką Boską. Codziennie chodzi do przydrożnej kapliczki i tam z Nią rozmawia.
Lena i Marcus mówią, że chcą się stąd wydostać. Ksiądz mówi im, że jest to niemożliwe. Stąd nie ma wyjścia. Jedynym sposobem na wrócenie do zewnętrznego świata jest wejście do piwnicy kapliczki. Tam w cudowny sposób Lena i Marcus mogą wrócić do miejsc, z których pochodzą. Ale mogą tam wrócić tylko na chwilę. Mogą tam być tylko na czas pokuty jaką mają tam odbyć za swoje grzechy. Jak już to zrobią, automatycznie wrócą do poleskiej wioski i będą uczestniczyć w decydującej walce między dobrem a złem.
Tymczasem wioskę i dwór coraz częściej nawiedzają słowiańskie demony. Strzygi, leszy, skrzaty i boginki nie dają spokoju partyzantom. Ciągle ktoś z nich ginie. Partyzanci mają pretensję do księdza Stanisława, że ten nieodpowiednio komunikuje się z Matką Boską. Ten zamienia lokalną, drewnianą cerkiew w kościół katolicki i odprawia Mszę, aby odgonić demony. To jednak nie pomaga.
Tymczasem do wioski zbliża się sowiecki oddział dowodzony przez Wojciecha, brata Stanisława. Kapitan Wojciech chce zniszczyć to miejsce i w ten sposób zemścić się na bracie Stanisławie, który odebrał mu kiedyś władzę nad tym regionem.
Ksiądz Stanisław twierdzi, że jedynym ratunkiem dla Polski (czyli tego tajemniczego miejsca na poleskich bagnach) są dwoje rozbitkowie: Lena i Marcus.
Lena i Marcus mają coraz większe wyrzuty sumienia za swoje złe uczynki w życiu. W końcu rzeczywiście wchodzą do piwniczki kapliczki. Momentalnie Lena wraca na Syberię, a Marcus do Niemiec. Tam próbują jakoś zadośćuczynić za swoje złe czyny. Inni niemieccy i radzieccy rozbitkowie również doznają przemiany i przechodzą na stronę Polaków.
Po pewnym czasie, po odbyciu pokuty, rzeczywiście Marcus i Lena automatycznie wracają do Polski. W międzyczasie spotykają się w Warszawie i zakochują się w sobie.
Sowiecki oddział Wojciecha porywa Karolinę. Dla księdza to potężny cios, gdyż traktował szlachciankę jak własną córkę. Sowieci mówią, że zabiją szlachciankę, jeśli ksiądz nie odda się w ich ręce. Ksiądz nie chce oddać się w ich ręce. W związku z tym Sowieci zabijają szlachciankę. Ksiądz jest w szoku. Wpada w szał i zabija Rosjanina, który zamordował Karolinę. Dochodzi do dużej bitwy między Sowietami i Polakami, ale pozostaje nierozstrzygnięta. Mieszkańcy wioski, białoruscy Poleszucy solidaryzują się z Polakami. Szlachcianka już nie naciska bezpiecznika. Dochodzi do małego trzęsienia ziemi. Jest 1944 rok. Warszawa została zniszczona.
Po powrocie Marcusa i Leny do wioski, okazuje się, że Marcus uzyskał niezwykłą moc. To on zaczyna się komunikować z Matką Boską. Powoli zaczyna być nieformalnym liderem Polaków. Ksiądz jest o to zazdrosny. Marcus odkrywa, że Ksiądz Stanisław tak naprawdę oszukiwał Polaków i nie miał żadnego kontaktu z Matką Boską. Ksiądz w furii zabija Marcusa. Następnego dnia okazuje się jednak, że Marcus żyje. Ksiądz jest zaskoczony i się poddaje, nowym liderem Polaków zostaje ostatecznie Marcus.
Od kiedy Marcus został liderem Polaków ustały ataki słowiańskich stworzeń. Natomiast ciągle trwają walki z sowieckim oddziałem Wojciecha. Tymczasem Marcus dostaje polecenie od Matki Bożej aby zniszczyć złote źródełko, które płynie gdzieś pod lokalną skałą. Podpalenie tej złotej wody ma sprawić, że świat zostanie wyzwolony, i że historia świata ostatecznie się zakończy. Sowiecki oddział Wojciecha również chce się dostać do źródełka, ale mają inne zamiary. Chcą zamrozić tę niezwykłą wodę. Zamieni się wtedy w złoto i zapewni bogactwo Sowietom.
W retrospekcji poznajemy historię tej ziemi, czyli Polski. Okazuje się, że rządziło nią kiedyś dwóch braci: Perun i Weles. Perun był dobry, a Weles zły. Rywalizowali ze sobą. Potem nadszedł Chrystus. Perun podporządkował się Chrystusowi. Natomiast Weles się zbuntował i został Szatanem. Zamienił Peruna w złote źródełko, które miało sprawić, że ludzka natura będzie miała skazę – ludzie będą chciwi i będą dążyć do bogactwa i pychy. Tylko zniszczenie źródełka, czyli jego podpalenie miało wyzwolić człowieka.
Marcus i Lena biorą ślub. Ślubu udziela ksiądz Stanisław. W dworku szlacheckim odbywa się wesele. Radość jednak nie trwa długo. Sowieci wkraczają. Podpalają dwór i wioskę razem z kościołem. Wszystko zostaje spalone, a ludzie w większości wymordowani. Marcus każe ukryć się Lenie w zgliszczach. Sam udaje się w ostateczną podróż do źródełka. Po walkach z kilkoma Rosjanami w końcu trafia do źródełka. Tam jednak jest już sowiecki kapitan Wojciech razem z kompanami. Marcus w ostatniej chwili wrzuca zapaloną zapałkę do wody. Następuje wielki wybuch.
Ostatnia scena to uroczysta Msza św. w pięknym, najważniejszym kościele przedwojennej Warszawy. Potem Marcus i Lena odbywają romantyczny spacer po przedwojennej Warszawie. Następnie na Zamku Królewskim odbywa się bankiet, na którym spotykają się wszyscy rozbitkowie samolotu, mieszkańcy białoruskiej wioski i polscy partyzanci. Pojawiają się także młody białoruski marzyciel i szlachcianka. Okazuje się, że są parą. Przed wejściem do Zamku stoi Ksiądz Stanisław. Marcus mówi mu, że nie nadszedł jeszcze jego czas, ale obiecuje mu, że on również wejdzie kiedyś na bankiet.
Koniec.

Podpis: 

mb1994 15 października 2020 r.
 

Dodaj ocenę i (lub) komentarz

wersja do druku

wyślij do znajomych

brak ocen

brak komentarzy

dodaj do ulubionych

AUTOR WYŁĄCZYŁ OCENIANIE

Twoja ocena:
5 4,5 4 3,5 3 2,5 2 1,5 1

AUTOR WYŁĄCZYŁ KOMENTOWANIE
Twój komentarz:

zmień kolor tła zmień kolor tła zmień kolor tła zmień kolor tła

zmiejsz czcionkę czcionka standardowa powiększ czcionkę powiększ czcionkę
Sprawca (fragment II) Sprawca (fragment) Taedium vitae
Fragment II powieści kryminalnej "Sprawca", specjalnie dla Użytkowników i Gości serwisu Opowiadania.pl Zainteresowanych całością gorąco zachęcam do zakupu https://ebookpoint.pl/ksiazki/sprawca-mac iej-rogozinski,s_00xk.htm#format/e Prezentuję fragment mojej pierwszej opublikowanej powieści. Zainteresowanych gorąco zachęcam do zakupu: https://ebookpoint.pl/ksiazki/sprawca-mac iej-rogozinski,s_00xk.htm#format/e Bo czymże jest życie, jeśli nie przygodą na krawędzi?
Sponsorowane: 75Sponsorowane: 70Sponsorowane: 65
Auto płaci: 65

 

grafiki on-line

KATEGORIE:

więcej >

Akcja
Dla dzieci
Fantastyka
Filozofia
Finanse
Historia
Horror
Komedia
Kryminał
Kultura
Medycyna
Melodramat
Militaria
Mitologia
Muzyka
Nauka
Opowiadania.pl
Polityka
Przygoda
Religia
Romans
Thriller
Wojna
Zbrodnia
O firmie Polityka prywatności Umowa użytkownika serwisu Prawa autorskie
Reklama w serwisie Statystyki Bannery Linki
Zarejestruj się  Kontakt z nami  Pomoc
 

www.opowiadania.pl Copyright (c) 2003-2021 by NEXAR All rights reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikowanych treści należą do ich autorów. Nazwy i znaki firmowe innych firm oraz produktów należą do ich właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celu informacyjnym.