DRUKUJ

 

RECEPTA NA ŻYCIE

Publikacja:

 04-01-19

Autor:

 olguska

Czasami potrzebujemy pocieszenia, zachęcenia, zapewnienia, że wszystko będzie dobrze, przestrogi lub konkretnych wskazówek. Bardzo często szukamy odpowiedzi w horoskopach lub u wróżek: jak mamy żyć ??
Według mnie najlepszą księgą mądrości jest biblia. Nie myślcie, że jestem fanatyczką religii ale wiele przypowieści biblijnych pasuje do naszego życia.
Zresztą mówi się, że biblia jest ponadczasowa czyli zawsze w każdej epoce aktualna. Oto kilka przykładów - cytatów które pozwoliłam sobie zinterpretować według własnych myśli.

*** " gościnności nie zapominajcie i przez nią bowiem niektórzy, nie wiedząc o tym, aniołów gościli"(Hebr.13:2) - Naszą narodową cechą jest gościnność lecz powinniśmy być gościnni z serca a nie tylko z powodu tradycji
*** " kto jest gadułą, ten zdradza tajemnice, więc nie zadawaj się z plotkarzem" (Przyp. Sal 20:19) - Nie należy swoich prywatnych spraw powierzać przypadkowym osobom. Trzeba uważać na to, co i komu mówimy.
*** " lepiej być skromnym i pracować na siebie, niż udawać wielkiego i nie mieć na chleb" (Przyp. Sal 12:9) - Nie należy udawać lepszego niż się nim jest, nie przechwalać się swoimi umiejętnościami - ludzi razi sztuczność - zawsze należy być sobą!!
*** " pogodne spojrzenie rozwesela serce, a dobra nowina krzepi kości " (Przyp. Sal 15:30) - Starajmy się być zawsze mili, nie mówmy źle o innych, dobre słowa pokrzepiają - są balsamem dla duszy, uśmiechajmy się często i odwzajemniajmy uśmiechy innych ludzi!!
*** " głupi od razu okazuje swoją złość, lecz roztropny nie zważa na obelgę" (Przyp. Sal 12:16) - Nie wolno wybuchać gniewem gdy ktoś nas krytykuje i mówi, że nie mamy racji. Być może druga osoba ma słuszność. Należy przemyśleć i zanalizować swoje postępowanie. Jeżeli uznamy, że wszystko jest w porządku to nie trzeba się zamartwiać czyjąś bezpodstawną opinią.
*** " zawsze się radujcie" (I Tes. 5:16) - Nie zapominajmy o optymizmie, uśmiechajmy się, każdy problem ma przynajmniej trzy rozwiązania: rewelacyjne, dobre, niezłe. Fakty należy zaakceptować skoro i tak nie można ich zmienić.
*** " gniewajcie się, lecz nie grzeszcie. Niech słońce nie zachodzi nad grzechem waszym" (Efez. 4:26) - Przed zachodem słońca czyli przed pójściem do łóżka powinniśmy wyjaśniać sobie wszystkie niedomówienia, sporne sprawy. Wiadomo, że trudno spokojnie spać gdy dopada nas złość i dręczą problemy.
*** " myślcie tylko o tym, co prawdziwe, co poczciwe, co sprawiedliwe, co czyste, co miłe, co chwalebne, co jest cnotą i co jest godne pochwały. " (Fil.4:8) - Koniecznie trzeba patrzeć na świat pozytywnie a szczególnie wtedy gdy solidnie pracujemy, przygotowujemy się do czegoś. Musimy wierzyć, że wszystko się uda i będzie super!!!
To tyle moich wywodów. Czy zgadzacie się ze mną?? Zapraszam do dyskusji.

Data:

 sierpień 2003

Podpis:

 Olguska

http://www.opowiadania.pl/main.php?id=showitem&item=4467

 

Powyższy tekst został opublikowany w serwisie opowiadania.pl.
Prawa autorskie do treści należą do ich twórcy. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Szczegóły na stronie opowiadania.pl