DRUKUJ

 

Poradnik uczniowski na II semestr

Publikacja:

 04-02-16

Autor:

 olguska

Ferie zimowe dobiegły końca, szkoda... ale tak już jest : wszystko co dobre szybko się kończy. Zaczyna się II-gi semestr szkoły i to o wiele krótszy od I-ego a pracy tyle samo albo i więcej.
Proponuję zastosować następujące „przykazania uczniowskie”, które pomogą bezstresowo dobrnąć do końca szkoły. Oto one:
1.Uwierz w siebie i siłę swojego umysłu ! Wiara w siebie jest jedną z najpotężniejszych sił na świecie a możliwości naszego umysłu są najczęściej niedoceniane przez nas.
2.Pozytywne myślenie, pozytywne nastawienie do szkolnych obowiązków i nauczycieli – czyni cuda ! Nawet najnudniejszy przedmiot może stać się interesujący, gdy przestaniesz sobie bez przerwy wmawiać, że jest nudny i bez sensu . A groźny czy niemiły , naszym zdaniem nauczyciel, gdy spojrzysz na niego życzliwym okiem, może okazać się przyjacielem.
3.Szkolny stres, strach przed klasówką czy odpytywaniem, potrafi zniweczyć twój wysiłek i zmienić twoją wiedzę w białą plamę. Jeżeli czujesz, że dopada cię ten paraliżujący strach , chowaj się na 5 minut gdziekolwiek i zrób 10 głębokich oddechów, powtarzając sobie: Jestem dobra/y/, na pewno sobie poradzę!
4.Powtarzanie sprzyja zapamiętywaniu ! Odrabiaj zadania i przeglądaj notatki z lekcji po powrocie do domu – w tym samym dniu, naturalnie po zjedzeniu obiadu i krótkim odpoczynku . Przypomnienie tego samego materiału przed klasówką lub przed spodziewaną odpowiedzią gwarantuje sukces.
5.To nie brak czasu przeszkadza ci się uczyć ! To brak dobrego planu ! Zrób plan tygodnia oraz plan dnia , powieś je na widocznym miejscu i spoglądaj na nie kilka razy dziennie , sprawdzając czy się wyrabiasz czy też nastąpiły jakieś przesunięcia. NIE ZAPOMINAJ O UWZGLĘDNIENIU W PLANIE CZASU NA RELAKS I ROZRYWKĘ – Dobry odpoczynek sprzyja dobrej pracy.
6.Długo się uczyć wcale nie znaczy – dobrze się uczyć. Gdy siedzisz nad otwartym podręcznikiem i rozmyślasz o niebieskich migdałach , marnujesz tylko czas. Lepiej porozmyślaj w parku a w domu skoncentruj się na tym , co czytasz !
7.Wykorzystaj do maksimum czas spędzony w szkole ! Uczestniczenie w lekcji przynajmniej o połowę skróci czas nauki w domu . Nadrabianie straconych przez gadanie czy nieuwagę godzin lekcyjnych w domu jest nużące i mało twórcze .
8.Porządek na biurku pomoże ci w uporządkowaniu myśli i w sprawnym odrobieniu lekcji !
9.Życzliwość koleżeńska i przyjazne układy z klasą niezwykle uatrakcyjniają czas spędzony w szkole i ułatwia naukę !
10.Pamiętaj , że nie uczysz się dla stopni ani rodziców ,ale dla siebie !

Wiem doskonale, że lepiej się radzi niż wykonuje ale spróbujcie skorzystać z moich propozycji chociaż niektórych a na pewno będziecie zadowoleni. Powodzenia w realizacji „przykazań”

Data:

 luty 2003

Podpis:

 Olguska

http://www.opowiadania.pl/main.php?id=showitem&item=5202

 

Powyższy tekst został opublikowany w serwisie opowiadania.pl.
Prawa autorskie do treści należą do ich twórcy. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Szczegóły na stronie opowiadania.pl