DRUKUJ

 

Coco Chanel

Publikacja:

 10-10-20

Autor:

 xMarcelinax
Czas to dla wielu pojęcie względne, ciągle przemija, ucieka i nie potrafimy go dogonić. Na przestrzeni lat, które przechodzą w wieki i tysiąclecia żyją różni ludzie, kluczowi dla historii, nauki, kultury, ale też zwykli obywatele, tacy jak my.
Gabrielle Chanel, na pozór zwykła dziewczyna pokazała, że ludzie bez wielkiego wykształcenia, majątku i statusu również mogą stać się wielkimi osobistościami, jeśli tylko będą do tego dążyć. Dzięki pomysłowości i ciężkiej pracy, Coco Chanel stała się największą dyktatorką mody XX wieku, znaną do dziś.

Urodzona we Francji, gdzie żyła i tworzyła. Przydomek „Coco” zdobyła, kiedy śpiewała i tańczyła w jednym z francuskich barów. Podobno zbyt uzdolniona wokalnie nie była, jednak nadrabiała to temperamentem. Gabrielle została zapamiętana jako kobieta pewna siebie – żyjąca w epoce la belle epoque, obfitującą w falbanki, wstążki, koronki, gorsety, potrafiła się sprzeciwić ogólnie przyjętym normom i ostatecznie przemienić wizerunek kobiety, która była w stanie się sama utrzymać z upstrzonego w ozdoby kanarka, w elegancką damę. Chociaż wielu dobrze urodzonym postaciom nie podobał się jej styl, ona nic sobie z tego nie robiła, była stanowcza i zdecydowana, ponieważ ukończyła tylko kilka klas w szkole przyklasztornej, sądziła, że tylko i wyłącznie pracą zdoła coś osiągnąć, co udało jej się już za życia, gdy zdobyła wielką sławę. Było to zapewne wynikiem tego, że jako artystka, gdyż niejako uosabiała siebie w sztuce, nie wzorowała się na innych, odrzucając wszystkie idee, była niebanalna i ekscentryczna, momentami zbyt bardzo chciała zwracać na siebie uwagę, na przykład wtedy, gdy ścięła włosy „na pazia”, co było typowe dla mężczyzn, gdyż płeć piękna nosiła długie fryzury. Jednak to nie była jedyna rzecz, którą skróciła, gdyż skończyła z długimi sukniami, tworząc ubrania mniejszych rozmiarów. Własne poczucie gustu i odwaga pozwoliły zajść jej tak daleko, by być inspiracją dla ludzi w XXI wieku, którzy dalej zachwycają się jej projektami. Nie stawiała na drogie materiału i ozdoby, ponieważ gardziła bogactwem, chociaż nie wszyscy o tym wiedzą, tym bardziej widząc ceny w sklepach Chanel, moim zdaniem założycielka tego domu mody nie chciałaby, żeby jej ubrania stały się elitarne i niedostępne, chociaż za życia projektowała już dla najwybitniejszych osobistości w Londynie. Chanel sama nie wychowywała się w dostatku, po śmierci matki ojciec oddał ją z siostrą do sierocińca, gdzie dziewczyna wypatrywała go co niedzielę, jednak nigdy się nie doczekała upragnionej wizyty i może właśnie dlatego, bez wzorca rodziny nigdy nie założyła własnej, całe życie oddając się pracy. Imała się różnych zawodów, by przeżyć i tylko i wyłącznie dzięki pracowitości, która była cechą przewodnią jej charakteru, osiągnęła sukces. Ironią losu Gabrielle „Coco” Chanel umarła w niedzielę – w dzień najbardziej przez siebie znienawidzony, gdyż w jego czasie należało powstrzymać się od prac niekoniecznych.

Jeśli napisałam już kto i jaki był, pozostało tylko pytanie – dlaczego? Odpowiedź nie jest trudna. Może Chanel nie jest super postacią historyczna na tle wielu władców i innych wybitnych osobistości, ale jej przykład do mnie przemawia i gdybym mogła ją spotkać, chciałabym się dowiedzieć, co zrobić, żeby żyć w zgodzie z samą sobą, a przy tym coś osiągnąć. Jej mocny charakter przydałby się w obecnych czasach niejednemu mężczyźnie, którzy w ostatnich latach utracili nieco męskości, a dobry smak i gust wyznaczyłby drogę wielu dziewczyną, które nie mają w sobie za grosz stylu i klasy.

Data:

 11 października 2010

Podpis:

 Moullin

http://www.opowiadania.pl/main.php?id=showitem&item=65385

 

Powyższy tekst został opublikowany w serwisie opowiadania.pl.
Prawa autorskie do treści należą do ich twórcy. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Szczegóły na stronie opowiadania.pl