DRUKUJ

 

Ludzie Biało-Czarni..

Publikacja:

 21-08-02

Autor:

 eden
Ludzie Biało-Czarni..

.. widzą inaczej. Ich świat składa się z dwóch barw, ich świat to odcienie szarości.

Nie posiadają zdolności analitycznych, nie umieją dedukować. W ich rozumowaniu nie ma miejsca na logikę i wątpliwości. Ich świat jest opatrzony dogmatami i pewnikami. Nakazy i zakazy kreują funkcjonowanie. Z niczym i nikim nie walczą. Niczego nie zmieniają. Jest im dobrze i czują się bezpieczni. Szanują zastany ład i porządek.

Boją się przekraczać granice. Boją się nawet do nich zbliżyć. Przeraża ich możliwość istnienia alternatyw. Nie cierpią alternatyw, nie znoszą kreatywności. Boją się poszukiwać. Ich świat jest opatrzony normami, zasadami, regułami. Wszystko co może istnieć po za, będzie złem. Zła nie wolno kusić, zastanych praw podważać, a co dopiero stanąć w sprzeczności z nimi.. Szukanie prawdy jest złe, nienaturalne. Nie trzeba sobie komplikować życia. Nie trzeba robić obejścia, kopać tunelu, wyważać otwartych drzwi - wystarczy żyć w zgodzie z zastanymi prawdami. Oczekują zasad i ustalenia priorytetów. Oni chętnie się dostosują. Chcą żeby im powiedzieć jak żyć i co jest ważne.

Nie są zainteresowania empirycznym doświadczeniami i poszukiwaniami własnymi. Oni nie chcą próbować, chcą otrzymać gotowy przepis i całkowicie go zaakceptują. Oni lubią być oszukiwani i manipulowani. Wtedy łatwiej żyć. Nie trzeba myśleć, zastanawiać się. Wystarczy słuchać i się stosować. Będzie dobrze i wygodnie. Słuchać się i stosować do zasad, tak jak robili to ich rodzice. I tak jak ich nauczyli.

Oni nie czytają książek. Książki nie są ciekawe. Nie mają czasu na używanie wyobraźni, wolą oglądać wyreżyserowane reality show i kryminalne seriale paradokumentalne. Proste, przyjemne i przyziemne. Im nie przeszkadza, że w filmach nie grają aktorzy. Im nie przeszkadza, że na 30 minut filmu przypada 40 minut reklam. Im nie przeszkadza, że w reklamie gospodyni jednym ruchem ręki czyści talerz, a ten sam produkt w domu nie działa. To nie obraża ich inteligencji, oni wiedzą, że tak jest i się na to zgadzają. Zresztą i tak kupią ten produkt, bo jest w reklamie. Im nie przeszkadza, że telewizja kłamie. Wiedzą że telewizja kłamie, ale musza obejrzeć zestaw informacji żeby wiedzieć co się dzieje w kraju i na świecie..

Im nie przeszkadza, że są im sprzedawane zgniłe, stare warzywa, że owoce nie mają smaku i zapachu. Że w mleku nie ma mleka, a w mięsie nie ma mięsa. Ich nie wkurza, że dietetyczna woda dla dzieci ma w składzie 15% słodzika. Ważne, że nie ma cukru..

Nie zastanawiają się nad niczym - właściwie nie myślą. Nie pytają się o przyczyny, nie interesują ich skutki, nie wiedzą skąd, dlaczego, od kiedy, dzięki komu.. Im jest dobrze z niewiedzą. Oni boją się wiedzy. Ich przeraża świat z wieloma barwami. Czują się zagrożeni kiedy ktoś podważa prawa. Kiedy ktoś obchodzi zasady. Kiedy nie stosuje się do poleceń - wtedy są przerażeni. Nie chcą wiedzieć, że są inne kolory niż czarny i biały. Im inne kolory nie są potrzebne - przeszkadzają im. Pojmują tylko odcienie szarości. Nie postrzegają tęczy kolorów - boją się ich. Mówią: "Daj spokój", "Odpuść", "Przestań".

Jak coś przestaje być szare, zamykają się, chowają - nie chcą w to wierzyć. Nie czerpią przyjemności z samodzielnego poznawania i odkrywania. Nie szukają własnych ścieżek. Lubią korzystać z tego co dostarcza system. Uwielbiają być beneficjentami przywilejów które dla nich stworzono oraz hierarchii wartości którą dla nich przygotowano. Kochają być uczestnikami. Nie jest ważne w czym uczestniczą, jest ważne że uczestniczą - wtedy są lepsi od innych. Lubią posiadać i się chwalić posiadaniem. Ustalonym priorytetem szczęścia jest posiadanie lepszego auta niż sąsiad lub koleżanka w pracy. Nie zastanawiają się co z czego wynika, w jaki sposób powstało i jakimi skutkami jest obwarowane. Oni nie muszą o tym wiedzieć, ich to nie interesuje.

Ci ludzie nie posiadają zainteresowań, Nie posiadają hobby. Nie mają pasji. Żyją w reżimie zaproponowanym przez system. Wystarcza im że mają zaspokojone podstawowe potrzeby. Dla nich ktoś leżący na łące z książką w ręku będzie dziwakiem. Dla nich pływanie kajakiem po rzece, to zbędny wysiłek. Patrzenie nocą w gwiazdy jest pozbawione sensu. Wędrówki po górach są męczące, a spacer w deszczu, to gwarantowane zapalenie płuc. Biegania na boso po mokrej trawie, będzie skutkować boreliozą i ukąszeniami setki czyhających na nasze zdrowie insektów - nie ma w tym żadnej przyjemności, a potencjalne korzyści są wielokrotnie niższe od kosztów.

Osoby o innym spostrzeganiu są dziwadłami.. Ktoś kto widzi więcej kolorów jest niezrozumiały. Ktoś kto sięga dalej wzrokiem, głębiej umysłem i ma szersze horyzonty będzie traktowany z dystansem. Irytuje ich nieszablonowość. Oni chadzają tylko przetartymi szlakami, nie lubią przedzierać się przez krzaki, wspinać pod górkę - to nie dla nich.

Tacy są ludzie Biało-Czarni.

Data:

 2021

Podpis:

 Eden

http://www.opowiadania.pl/main.php?id=showitem&item=81526

 

Powyższy tekst został opublikowany w serwisie opowiadania.pl.
Prawa autorskie do treści należą do ich twórcy. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Szczegóły na stronie opowiadania.pl